Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Szkolenie psów
  • Szkolenie

Tresura psa – o czym należy pamiętać?

Opublikowane: 10:27 Przeczytasz w: 5 min

Szkolenie psa to czas, w którym poza nauką przydatnych komend rozwijamy relacje z psem i wzajemne zrozumienie. Warto użyć wzmocnień pozytywnych, by pies nabrał zaufania i chęci do nauki. Metody oparte na negatywnych wzmocnieniach nie przynoszą długotrwałych efektów, mocno pogarszając relację z psem.

Spis treści

    Cel i motywacja

    Odpowiednia motywacja jest niezbędna do przeprowadzenia prawidłowego i owocnego w efekty treningu. By zapewnić jej odpowiedni poziom, należy wyznaczyć nagrodę dla psa. Dla jednych psów może być to przysmak, dla innych ulubiona zabawka, a dla jeszcze innych – pogłaskanie. Warto, by nagroda była stosowana jedynie w czasie treningu – sesje, które na początku były efektywne, wraz z postępem czasu mogą tracić skuteczność. Sesja szkoleniowa powinna trwać jak najkrócej, najlepiej koło 15 minut (u szczeniąt 5-10 minut). 

    Od czego zacząć?

    Trening psa najlepiej rozpocząć, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Młode osobniki bardzo szybko przyswajają nową wiedzę i udaje im się przyzwyczaić do nowych warunków. Dorosłemu psu może być ciężko pojąć istotę załatwiania się na dworze, a nie na domowy dywan. Osobnik, który ma swoje lata nie będzie się szybko uczył, co nie znaczy, że jest to niemożliwe – w każdym wieku można psa wytresować. 

    Źródło: Canva.com

    Przy wychowywaniu szczeniaka, pracę z nim należy rozpocząć jak najszybciej. Przeprowadzka do nowego domu to ogromny stres dla malucha, dlatego należy wziąć pod uwagę fakt, że nie będzie zachowywał się tak, jak powinien. Reakcjami stresowymi mogą być załatwianie się w domu czy gryzienie przedmiotów. Podczas etapu aklimatyzacji, warto poświęcić maluchowi dużo czasu. Można również wziąć rzecz ze starego domu, która swoim wyglądem i zapachem będzie przypominać o bezpieczeństwie. 

    Najważniejsze aspekty szkolenia psa

    Szkolenie psa nie polega jedynie na nauce sztuczek czy komend. Część z nich obejmuje przyzwyczajenie się do rytmu dnia i nocy przez szczeniaka, załatwianie się na dworze oraz stopniową socjalizację. Im wcześniej pies pojmie te zagadnienia, tym łatwiej jest mu się przyzwyczaić do życia wraz z człowiekiem. 

    Załatwianie się na dworze

    W przypadku nauki załatwiania się na dworze, najważniejsza jest wyrobienie regularności. W przypadku szczeniąt należy wychodzić co godzinę oraz za każdym razem, gdy maluch wypije więcej wody, po każdym posiłku i przed snem. Z młodym osobnikiem należy również wychodzić w nocy. Jak szczeniak załatwi się na zewnątrz, należy go nagrodzić. 

    Źródło: Canva.com

    Socjalizacja

    Szczeniaka warto zaznajamiać z różnorodnymi bodźcami można nagradzać spokojne
    zachowanie wobec nich. Odpowiednia socjalizacja zapobiega powstawaniu problemów behawioralnych, w tym również lęków i fobii. Nie należy również straszyć psa nowymi bodźcami, przykładowo poprzez włączenie przy nim odkurzacza lub zachodzenia go od tyłu.

    Czworonogowi należy również umożliwić kontakt z innymi zwierzętami, szczególnie z innymi psami. Socjalizacja, poznawanie, pokazywanie świata jest bardzo, bardzo ważna, ale przebodźcowanie i za duża ilość może wyrządzić krzywdę psu, która w przyszłym dorosłym jego życiu może objawić się w niepożądanych zachowaniach. Należy pamiętać by podczas całego procesu socjalizacji szczeniaka zachować umiar i rozwagę.

    Chodzenie na smyczy

    Naukę chodzenia na smyczy szczeniaka można rozpocząć w domu. Początkowo musi się przyzwyczaić do obecności obroży, a także do smyczy, która ogranicza jego zakres ruchów. Warto nagradzać psa najczęściej, jak się da, by umocnić pozytywne emocje czworonoga. Następnym krokiem będzie wyjście na dwór – najlepiej na zamkniętym terenie z przypiętą, jednak nie napiętą smyczą. 

    Źródło: Canva.com

    Podstawowe komendy psa

    Reagowanie na imię

    Jedyne czego potrzeba do nauki komendy, to nagroda oraz imię dla czworonoga, które nie ulegnie zmianie. Przy wołaniu zwierzaka, jest nagradzany, dzięki temu jego imię będzie się pozytywnie kojarzyło i pies zacznie zwracać uwagę na człowieka po zawołaniu go. 

    Siad

    Po zwróceniu uwagi zwierzęcia, należy przesunąć nagrodę nad głowę i w kierunku tyłu psa, przez co powinien samodzielnie usiąść. Jednocześnie jest wypowiadana komendę „siad” i po wykonaniu jej, pies jest natychmiast nagradzany. 

    Źródło: Canva.com

    Daj łapę

    Spróbuj schować w ręce smaczek, zaciśnij rękę, trzymaj ją przed psem na takim poziomie aby był w stanie podać Tobie łapkę. Poczekaj na reakcję psa może próbować pyszczkiem, ale też na pewno spróbuje łapką i wtedy jest to moment w którym nagrodzimy psa.

    Powiązane artykuły 🐕

    • Pies do joggingu 

    • Jak wychować Chihuahua? 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci