Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Szkolenie psów
  • Szkolenie

Jak oduczyć psa spania w łóżku –sprawdzone sposoby

Opublikowane: 14:16 Przeczytasz w: 6 min

Pierwsze chwile psa w domu są bardzo ekscytujące zarówno dla niego, jak i dla właścicieli. Kiedy szczeniak jest malutki, pozwala się mu na więcej, ale w pewnym momencie staje się dorosłym psem i niektóre nawyki zaczynają opiekunom przeszkadzać. Idealnym przykładem jest nauczenie psa spania w łóżku. Kiedy pupilowi pozwoli się na przekraczanie granic, to później bardzo ciężko oduczyć go wchodzenia do łóżka. Warto od początku pobytu pupila w domu ustalić reguły i konsekwentnie ich przestrzegać. Jeśli nie chcesz, aby pies spał z tobą w łóżku, to poznaj sprawdzone metody, które przybliżymy ci w dalszej części artykułu.

Spis treści

    Jak oduczyć psa spania w łóżku –sprawdzone sposoby. Źródło. 123rf.com

    Dlaczego pies śpi z opiekunem w łóżku? 

    Więź emocjonalna między zwierzakiem a opiekunem może być naprawdę silna. Psy są zwierzętami stadnymi, dlatego chcą większość rzeczy robić razem z innymi osobnikami tego samego gatunku lub właścicielem. Nie inaczej jest w przypadku snu. Czworonogi śpiące w łóżku z opiekunem czują się bezpiecznie. Duża przestrzeń, miękki materac i delikatna pościel sprawiają, że pupil może się odprężyć i wygodnie odpocząć. W dodatku łóżko daje psu możliwość obserwacji otoczenia z góry. Czworonogi zdecydowanie lepiej czują się na podwyższeniu, bo mogą szybciej dostrzec zbliżające się zagrożenie i w każdej chwili na nie zareagować. Nierzadko problemem jest legowisko. Psy mają różne upodobania. Na pewno posłanie musi dobrze odizolować psa od podłogi, aby nie było mu zimno. Oprócz tego zwróć uwagę, aby legowisko było odpowiednio duże, miękkie i umiejscowione w spokojnym miejscu. 

    Jak oduczyć szczeniaka spania w łóżku? 

    Szczeniaki są traktowane wyjątkowo. Opiekunowie zwykle przymykają oko na nieprawidłowe zachowania zwierzaka, dopóki nie staną się one uciążliwe. Spanie w łóżku z małym szczeniakiem początkowo może wydawać się świetnym rozwiązaniem. Jednak należy sobie uświadomić, że dorosły pies osiągnie większe rozmiary. Oprócz tego będzie traktować łóżko jako część swoich zasobów. To może doprowadzić do agresji ze strony czworonoga. W związku z tym warto oduczyć psa spania w łóżku, nawet gdy jest to słodki szczeniak. 

    Oczywiście najlepiej od początku nie zachęcać pupila do spania w łóżku, ale jeśli pies poczuł już, że ma nasze pozwolenie, należy nauczyć go spania w jego własnym legowisku. Jedną ze stosowanych przez trenerów psów metod jest wzmocnienie pozytywne. W chwili gdy szczeniak usiądzie w swoim legowisku, opiekun powinien go nagrodzić przysmakiem. Dzięki temu zwierzę będzie dobrze kojarzyć swoje posłanie. Oprócz tego za każdym razem, kiedy pies wskoczy do łóżka właściciela, należy pupila swobodnie wyciągnąć i zanieść go do legowiska. Konsekwentnie trzeba to robić nawet w środku nocy, aby szczeniak wiedział, że jego obecność w łóżku nie będzie tolerowana. 

    Młody pies dostaje nowe legowisko, które nie jest dla niego atrakcyjne, bo nie ma na nim żadnych znanych pupilowi zapachów. Opiekun może położyć na posłaniu ulubiony kocyk zwierzaka oraz zabawki. Dzięki temu psie łóżko stanie się nieco bardziej zachęcające dla szczeniaka. Początkowo można na legowisku bawić się z pupilem, aby posłanie kojarzyło się mu pozytywnie. 

    Jak oduczyć dorosłego psa spania w łóżku? 

    Dojrzały pupil ma swoje przyzwyczajenia i pewną rutynę dnia. Opiekun, który chce oduczyć dorosłego psa spania w łóżku, musi wykazać się cierpliwością oraz konsekwencją. Bardzo przydatne może być nauczenie psa komendy "zostań". Kiedy zauważysz, że pupil śpi na twoim łóżku, sekwencja postępowania powinna wyglądać następująco: 

    • podejdź do niego i powiedz "zejdź", 
    • weź smakołyk i zaprowadź psa do jego posłania, 
    • kiedy pupil położy się na legowisku, daj mu przysmak, 
    • następnie wprowadzamy komendę "zostań", 
    • słowo to powtarzamy kilka razy, jednocześnie opiekun oddala się od psiego posłania, nie odwracając się od zwierzaka, 
    • na początek wystarczy około minuty i po tym czasie właściciel powinien podejść do psa i dać mu w nagrodę smakołyk. 

    Kiedy chcesz oduczyć psa spania w łóżku musisz postępować konsekwentnie. To oznacza, że pod żadnym pozorem nie można w jednym dniu pozwolić pupilowi na wspólne spanie, a trzy dni później wymagać od niego leżenia w posłaniu. Takie zachowanie właściciela może doprowadzić do dezorientacji psa odnośnie zasad panujących w domu. Przez to wszystkie postępy w nauce zostaną utracone i trzeba będzie zaczynać od nowa. Zwierzęta szybko przyzwyczajają się do nowych reguł. 

    Jeśli opiekun podejmuje próby, aby oduczyć psa spania w łóżku, ale przez kilka miesięcy nie osiąga oczekiwanych rezultatów, to warto skonsultować się z psim behawiorystą. Specjalista przyjrzy się dotychczasowym próbom opiekuna i wdroży sprawdzone metody, które przybliżą zwierzaka i jego właściciela do osiągnięcia sukcesu. 

    Jakie powinno być legowisko, aby łatwiej było oduczyć psa spania w łóżku? 

    Pupil potrzebuje miejsca do odpoczynku. Jeśli nie może to być łóżko właściciela, to pies musi mieć własne legowisko. Posłanie spełnia szereg istotnych funkcji. Nie tylko daje możliwość odpoczynku, ale jest też miejscem schronienia. Psy, kiedy czują się zagrożone lub zestresowane, muszą mieć przynajmniej jedną lokalizację, gdzie będą bezpieczne. 

    Zakup legowiska to nie lada wyzwanie, bo na rynku są różne oferty. Podczas wyboru należy uwzględnić szczególne potrzeby zwierzęcia. Przykładowo psy starsze z reguły mają mało tkanki tłuszczowej i zaniki mięśniowe, dlatego trzeba zapewnić im posłanie o odpowiedniej grubości. Wielkość łóżka też ma znaczenie. Należy zmierzyć psa od czubka nosa po nasadę ogona. Posłanie czworonoga powinno być o kilkanaście centymetrów dłuższe niż zwierzak. Dzięki temu pupil będzie czuł się komfortowo. Istotna jest również lokalizacja psiego łóżka. Wielu miłośników psów decyduje się na umieszczenie legowiska w sypialni. Zwierzak śpi poza łóżkiem właścicieli, ale nadal ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Najważniejsze to znaleźć takie miejsce, gdzie czworonożny przyjaciel będzie mógł spokojnie odpocząć, bez hałaśliwego sprzętu obok czy dzieci biegających wokół posłania. 

    Bibliografia
    1. D.F.Horwitz, D.S.Mills, Medycyna Behawioralna Psów i Kotów, Galaktyka, s.29, 2009 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.