REKLAMA
  • Pies
  • Rasy psów

Berneński pies pasterski — opis rasy i jej charakterystyka

Opublikowane: 15:34 Przeczytasz w: 13 min

Berneński pies pasterski zyskał ogromną popularność w Europie i poza nią dzięki wspaniałemu charakterowi. To idealny towarzysz rodziny, także dzieci. Łagodny i pełen czułości, o misiowatej posturze, do tego pięknie ubarwiony, znalazł miłośników na całym świecie. Prezentujemy berneńskiego psa pasterskiego.

Spis treści

    Berneński pies pasterski – historia rasy

    W dwudziestoleciu międzywojennym XX wieku w okolicach  Jeziora Zurychskiego (Zurichsee) odkryto m.in. czaszkę psa z epoki brązu. Przypominała ona kształtem czaszkę współczesnego berneńskiego psa pasterskiego. Potwierdzałoby to, że psy te żyły tam już pomiędzy X a VI wiekiem p.n.e. Jest to więc rasa stara a jej przodkowie pochodzili prawdopodobnie od starożytnych molosów.

    Pierwsze informacje dotyczące berneńczyka pochodzą z końca XIX wieku. Wówczas w gminie  Riggisberg, w regionie administracyjnym Bern-Mittelland kantonu Berno, funkcjonowała gospoda i zajazd o nazwie Dürrbach. Obiekt cieszył się powodzeniem u turystów, lubiących górski klimat, a jego właściciel trzymał długowłose, trójkolorowe psy pracujące przy pilnowaniu gospodarstwa, a także były używane jako psy pociągowe oraz do zaganiania bydła i innych zwierząt hodowlanych.

    Wraz z rozwojem turystyki alpejskiej rozwinęło się zainteresowanie inną szwajcarską rasą – bernardynem. Dlatego o berneńczykach prawie zapomniano. Dopiero na przełomie XIX i XX wieków kilku hodowców postanowiło wznowić ich hodowlę, tym razem planową. W 1902 roku pierwsze osobniki zaprezentowano na wystawie. W 1907 roku opracowany został pierwszy wzorzec rasy. Natomiast w 1913 roku Szwajcarski Związek Kynologiczny zadecydował o nazwie rasy berner sennenhund (berneński pies pasterski). FCI ostatecznie uznała rasę berneński pies pasterski w lipcu 1954 roku.

    Do Polski pierwszy berneński pies pasterski, czeska suka ALONA z Jihlavska, przybyła w 1979 roku. Pierwszy miot polskich berneńczyków urodził się w 1981 roku w hodowli Lon-Da. Jednak polska historia rasy wiąże się dopiero z następnymi importami, tym razem z Niemiec, do hodowli Niedźwiedzia Gawra. Para ANJA v. Rothenhubel i ARTOS vom Lessinghof, spowodowały zainteresowanie i rozwój polskich hodowli berneńskich psów pasterskich.

    Berneński pies pasterski – wzorzec rasy

    Wzorzec FCI nr 45

    BERNEŃSKI PIES PASTERSKI

    Kraj pochodzenia: Szwajcaria

    Użytkowość: wyhodowany jako pies stróżujący, zaganiający i pociągowy w wiejskich zagrodach w Kantonie Berna. Obecnie wszechstronny pies pracujący i rodzinny.

    Klasyfikacja FCI: grupa 2. Pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy do bydła, pozostałe rasy. Sekcja 3. Szwajcarskie psy do bydła.

    Rasa nie jest objęta obowiązkiem pracy.

    WRAŻENIE OGÓLNE: długowłosy, trójbarwny, więcej niż średniej wielkości, dość masywny i ruchliwy pies pracujący o mocnych kończynach, harmonijnie zbudowany. 

    WAŻNE PROPORCJE:  

    • wysokość w kłębie do długości tułowia – 9:10. 

    • Idealna proporcja wysokości w kłębie do głębokości klatki piersiowej – 2:1 

    ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: pewny, uważny, czujny i odważny w codziennych okolicznościach, łagodny i oddany w stosunku do swojej rodziny, pewny siebie i łagodny wobec nieznajomych; o średnim temperamencie, łatwy do ułożenia. 

     

     

     

    Głowa

    rozwiń schowaj

    Mocna, proporcjonalna do całej sylwetki, nie za ciężka.

    Mózgoczaszka:  

    Czaszka: widziana z profilu i od przodu jest lekko wypukła, ze słabo zaznaczoną bruzdą czołową. Stop: wyraźnie, choć nieprzesadnie zaznaczony. 

    Trzewioczaszka:

    Nos: czarny. Uzębienie: kompletne, zgryz nożycowy (M3 nie są brane pod uwagę). Dopuszczalny jest zgryz cęgowy. Oczy: ciemnobrązowe, w kształcie migdałów, z dobrze przylegającymi powiekami, niezbyt głęboko osadzone, ale nie wypukłe. Uszy średniej wielkości, trójkątne, wysoko osadzone, lekko zaokrąglone na końcach.

    Tułów

    rozwiń schowaj

    Linia górna: od szyi ku dołowi harmonijnie przechodząca w kłąb, dalej prosta, pozioma. Grzbiet: mocny i prosty. Klatka piersiowa: szeroka i głęboka, sięgająca do łokci, z wyraźnym przedpiersiem, o szeroko-owalnym przekroju. Ogon: gęsto owłosiony, sięgający przynajmniej do stawu skokowego,  w spoczynku zwisający, w ruchu noszony na wysokości grzbietu lub nieco powyżej. 

    Kończyny

    rozwiń schowaj

    Kończyny przednie: widziane z przodu proste i równoległe, raczej szeroko ustawione. Kończyny tylne:  widziane od tyłu proste i ustawione równolegle, niezbyt wąsko. Wilcze pazury muszą być usunięte, za wyjątkiem krajów, gdzie operacyjne usuwanie jest prawnie zabronione.

    RUCH: wydajny i harmonijny w każdym tempie, kończyny prowadzone równolegle. 

    Szata

    rozwiń schowaj

    Sierść: długa, lśniąca, prosta lub lekko falista. Maść: kruczoczarna maść podstawowa z intensywnym, ciemnym, brązowo czerwonym podpalaniem na policzkach, nad oczami, na wszystkich czterech kończynach i na klatce piersiowej, z białymi znaczeniami według wzoru: 

    • czysto biały, symetryczny rysunek na głowie: biała strzałka, symetrycznie rozszerzająca się w kierunku nosa, tworząc białe znaczenie na kufie. Strzałka na czole nie powinna zachodzić na brązowe plamy nad oczami, a białe znaczenie na kufie powinno sięgać najwyżej do kącików warg
    • białe, umiarkowanie szerokie znaczenie przechodzące z podgardla na klatkę piersiową 
    • pożądane: białe łapy, biały koniec ogona 
    • tolerowane: mała, biała plama na karku, mała , biała plama przy odbycie. 

    Wielkość

    rozwiń schowaj

    Wysokość w kłębie: psy 64 – 70 cm (wzrost idealny 66 – 68 cm), suki 58 – 66 cm (wzrost idealny 60 – 63 cm).

    Wady

    rozwiń schowaj

    Każde odstępstwo od podanego wzorca powinno być uznawane za wadę i oceniane stosownie do stopnia nasilenia, wpływu na zdrowie oraz dobrostan psa.

    Wady umaszczenia:  

    -  brak białych znaczeń na głowie,

    -  zbyt szeroka strzałka i/lub białe znaczenie na kufie sięgające poza kąciki warg,

    -  biały kołnierz (kryza),

    -  duża biała plama na karku (o średnicy przekraczającej 6 cm),

    -  duża biała plama przy odbycie (o średnicy przekraczającej 6 cm),

    -  białe znaczenia na przednich kończynach, wyraźnie sięgające poza środek śródręcza,

    -  wyraźnie asymetryczny rysunek na głowie i klatce piersiowej,

    -  czarne plamy i pasma na białym rysunku klatki piersiowej,

    -  nieczysta biel (silne plamy pigmentowe),

    -  brązowe lub czerwone przesianie czarnej maści podstawowej.

    WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:  

    • agresja, nadpobudliwość lub wyraźna lękliwość,
    • wyraźne wady anatomiczne lub zaburzenia psychiki,
    • rozszczepiony nos,
    • przodozgryz, tyłozgryz, zgryz przemienny,
    • jedno lub dwa niebieskie oczy lub tęczówki z niebieskimi plamkami, 
    • entropium, ektropium, 
    • zakręcony lub złamany ogon,
    • krótki lub twardy włos,
    • maść inna niż trójbarwna,
    • maść podstawowa inna niż czarna. 

     Uwaga:

    Samce muszą mieć dwa normalnie ukształtowane jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie. 

    Charakter berneńskiego psa pasterskiego

    Berneński pies pasterski jest łagodny, zrównoważony, opanowany i stabilny psychicznie. To pies inteligentny, pewny siebie i bardzo przywiązany do swojego opiekuna, ale także do całej rodziny. Bardzo lubi dzieci, zwykle jest też przez nie bardzo kochany ze względu na misiowatą posturę, łagodne usposobienie i cierpliwość. Nie należy jednak zostawiać dzieci, zwłaszcza małych, z berneńczykiem bez nadzoru; jest to duży pies i mógłby przypadkowo, bez żadnych złych zamiarów, przewrócić lub przygnieść dziecko.

    Berneński pies pasterski źle znosi samotność, dlatego nie nadaje się do mieszkania w kojcu. Powinien przebywać w domu wraz z ludźmi i – jeżeli są – pozostałymi psami i innymi zwierzętami domowymi, z którymi potrafi dobrze się porozumieć, mając wybitnie pokojową naturę. Sprawdzi się zarówno jako pierwszy, jak i drugi pies w domu. W stosunku do obcych jest początkowo nieufny, ale jeżeli zauważy, że gospodarze witają gościa z życzliwością, zmienia swoje nastawienie na przyjazne. Takie jego zachowanie – początkowa nieufność i terytorialność – to pozostałość po przodkach, pracujących jako psy stróżujące. Natomiast w kontaktach z innymi psami berneński pies pasterski jest nieodmiennie spokojny i pokojowo usposobiony.

    Charakter berneńskiego psa pasterskiego nie usposabia go do intensywnego ruchu, dlatego sporty kynologiczne raczej nie są domeną tej rasy. Berneńczyki to obecnie nie psy użytkowe, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a w większości rodzinne i do towarzystwa. Można natomiast zaoferować im długie spacery, połączone z zabawą, np. aportowaniem – jeden dziennie wystarczy, oprócz krótkich, przeznaczonych do załatwienia potrzeb. Warto oczywiście spróbować zainteresować berneńskiego psa pasterskiego innymi zajęciami; mogą to być zabawy węchowe jak nosework. Psy tej rasy z wiekiem tracą zapotrzebowanie na większą dawkę ruchu i zaczynają preferować spokojne spacery. Dopóki jednak są młode i mają siłę, trzeba pamiętać o zapewnieniu im możliwości wyładowania energii, ponieważ niewybiegany berneński pies pasterski jest zdolny do demolki, w szczególności do spustoszeń na ogrodowych grządkach.

    Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja szczeniaka. Berneńczyk, jak inne rasy pasterskie, to pies inteligentny i łatwy do ułożenia. Niewłaściwe zachowanie berneńskiego psa pasterskiego spowodowane jest zaniedbaniem socjalizacyjnym, które może pomóc naprawić dobry psi behawiorysta.

    Zdrowie – jak długo żyje berneński pies pasterski?

    Berneński pies pasterski niestety, nie jest rasą długowieczną. Główną przyczyną są choroby nowotworowe, do których psy tej rasy mają skłonności. Nowotwory mają w większości wypadków decydujący wpływ na to, jak długo żyje berneński pies pasterski. Zazwyczaj jest to 8-10 lat; psy powyżej tego wieku są ewenementem.

    Oprócz problemów onkologicznych berneńskiego psa pasterskiego może trapić dysplazja stawów biodrowych. Wada ta jest uważana za dziedziczną, choć na jej rozwój mają wpływ także czynniki zewnętrzne. Niemniej, berneński pies pasterski przed zakwalifikowaniem do hodowli musi zostać poddany prześwietleniu w kierunku dysplazji stawów biodrowych; kwalifikuje wynik A, B lub C, przy czym osobniki z wynikiem C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami z wynikiem A lub B.

    Niektóre berneńczyki przechodzą w wieku szczenięcym młodzieńcze zapalenie kości. U dorosłych berneńskich psów pasterskich może pojawić się postępujący zanik siatkówki (PRA) lub kłębuszkowe zapalenie nerek. Zdarzają się szczenięta z wrodzonym rozszczepem podniebienia. Jak każda z dużych ras, berneński pies pasterski jest narażony na skręt żołądka, wymagający natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

    Jak pielęgnować berneńskiego psa pasterskiego?

    Mimo że berneński pies pasterski ma długą sierść, jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Wystarczy psa wyczesać co kilka dni. Jedynie w okresie linienia trzeba to robić codziennie. Jak u większości psów długowłosych, tak i u berneńczyka szczególnie obfita i gęsta sierść występuje na udach i ogonie, a za uszami i na szyi dodatkowo włos długi jest bardziej miękki i narażony na kołtunienie. Kołtuny są trudne do rozplątania i w wielu wypadkach jedynym sposobem jest ich wycięcie.

    Wystawowy berneński pies pasterski powinien prezentować się elegancko na ringu i niekiedy trzeba skorygować jego sierść. Najlepiej zrobi to doświadczony psi fryzjer. Nie jest potrzebne trymowanie psa, a jedynie miejscowa kosmetyczna korekta. Kąpiel psa bezpośrednio przed wystawą nie jest wskazana, ponieważ sierść może zmatowieć, a zgodnie z wzorcem powinna być błyszcząca.

    Obcinanie pazurów berneńskiemu psu pasterskiemu

    Przycinanie pazurów jest wskazane tylko wówczas, kiedy pies sam ich nie ściera. Duże psy na ogół wystarczająco je ścierają. Jednak obcinanie pazurów u psa bywa koniecznością, a wtedy należy to zrobić za pomocą specjalnej gilotynki lub poprosić o pomoc lekarza weterynarii. Pielęgnacja pazurów u psa ma istotne znaczenie dla komfortu chodzenia i prawidłowego kształtu łap.

    Regularne odrobaczanie, szczepienie psa, kontrola zębów, oczu i uszu to konieczne zabiegi  pielęgnacyjne i prozdrowotne. Choroby zakaźne u psa zbierają ponure żniwo, zwłaszcza wśród szczeniąt, dlatego szczepienie przeciwko wszystkim takim chorobom jest bezwzględnie zalecane. Profilaktycznie warto wykonać raz w roku badanie krwi u psa; odpowiedzialni hodowcy robią to również przed planowanym skojarzeniem potencjalnej pary rodzicielskiej pod kątem chorób genetycznych.

    Ile powinien jeść berneński pies pasterski?

    Berneńczyk może otrzymywać wysokogatunkową karmę suchą dla psa lub mokrą lub posiłki domowe. Te ostatnie są o tyle kłopotliwe, że wymagają suplementacji preparatami witaminowo-mineralnymi, podczas gdy dobra karma gotowa jest zbilansowana pod względem zawartości składników odżywczych. Dla dorosłego psa odpowiednia jest karma dla psów dużych ras; dzienną dawkę należy podzielić na dwie, a nawet trzy porcje, a po jedzeniu (także po posiłku domowym) pozwolić psu odpocząć przez minimum 1,5 godziny, aby uniknąć ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. Przez całą dobę berneński pies pasterski musi mieć zapewniony dostęp do miski z wodą.

    Dlaczego berneńskie psy pasterskie tak krótko żyją?

    Główną przyczyną krótkiego życia berneńczyków jest ich skłonność do chorób nowotworowych. Dlatego tak ważne jest badanie genetyczne potencjalnej pary rodzicielskiej i unikanie kojarzeń osobników, będących nosicielami chorób.

    Czy berneński pies pasterski może być agresywny?

    Agresja może pojawić się u psa każdej rasy, choć berneńczyk nie ma do niej skłonności. Może jednak wystąpić agresja ze strachu u psów niesocjalizowanych lub trzymanych w nieodpowiednich warunkach (kojec z dala od ludzi).

    Czy pies berneński jest groźny?

    Absolutnie nie. To jedna z najłagodniejszych ras. Dobrze wychowany berneńczyk jest przyjacielsko usposobiony do wszystkich, kocha całą swoją rodzinę, w tym dzieci.

    Ile kosztuje berneński pies pasterski?

    Każdy hodowca sam ustala cenę szczeniaka, a zależy ona od wielu czynników: renoma hodowli, tytuły pary rodzicielskiej, jakość dotychczasowego potomstwa matki i ojca, rodowód psa (obecność sławnych przodków). Cena szczenięcia z metryką ZKwP zaczyna się od 5 tys. złotych, choć są szczeniaki znacznie droższe.

    Ile najdłużej żyje berneński pies pasterski?

    Berneńczyki żyją dość krótko; przeciętnie 8-9 lat. Dziesięciolatek zdarza się niezwykle rzadko, a starsze psy są właściwie niespotykane.

    Czy berneński pies pasterski nadaje się na dwór?

    Berneńczyk nie powinien mieszkać na dworze, a w domu ze swoją rodziną. Może oczywiście cały dzień przebywać na powietrzu, jeżeli są ku temu warunki (dom z ogrodem), ale musi mieć wolny wstęp do domu w dowolnym momencie. Najlepiej w tym celu zainstalować w drzwiach wejściowych drzwiczki z zapadką; berneńczyk szybko opanuje sztukę wchodzenia i wychodzenia.

    Bibliografia
    1. Praca zbiorowa. Berneński pies pasterski. Kupno, żywienie, pielęgnacja, charakter, zdrowie, rozmnażanie i wiele więcej. Wyd. Galaktyka, wydanie II, Warszawa 2006 https://fci.be/en/nomenclature/BERNESE-MOUNTAIN-DOG-45.html

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.