Zdarzyło ci się zauważyć, że twój psiak biega w kółko niczym oszalały na twój widok lub bez powodu? Zastanawiasz się czasem, skąd twój pupil bierze na to energię? To zachowanie jest całkowicie normalne. Potocznie nazywane "zoomies" to sposób na rozładowanie napięcia emocjonalnego zwierzaka.
Spis treści
Czym są "zoomies"?
FRAPs (ang. frenetic random activity periods - okresy frenetycznej losowej aktywności), potocznie nazywane "zoomies" to nagłe przypływy energii rozpierające nasze czworonogi. Dotyczą zarówno psów, jak i kotów. Ich głównym celem jest rozładowanie napięcia emocjonalnego towarzyszącego pupilowi przez cały dzień. "Zoomies" są również elementem psiej mowy ciała. Pies mający głupawkę na widok swojego właściciela daje w ten sposób wyraz swojej radości.
Czy "zoomies" to zaburzenie behawioralne?
Psia głupawka to normalne zachowanie świadczące o dobrym samopoczuciu czworonoga. Niektóre rasy są bardziej predysponowane do występowania "zoomies". Mowa tu o np. american staffordshire terrierach lub bokserach. Są to rasy szczególnie predysponowane do dużej reaktywności i radosnego usposobienia.
Nie wszystkim właścicielom to jednak odpowiada. W trakcie głupawki pies może przez nieuwagę dokonać wielu zniszczeń, np. porysować panele lub strącić coś ze stołu. Nadmiar energii czworonoga bywa niebezpieczny dla otoczenia. Należy więc kontrolować swojego pupila w trakcie głupawki.
Decydując się na szczeniaka konkretnej rasy zwróć uwagę na jej charakter. Jeśli nie odpowiada ci pies będący wulkanem energii - nie decyduj się na pupila o takim właśnie temperamencie. "Zoomies" to nie zaburzenie behawioralne, a normalne zachowanie psa.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plJak reagować na głupawkę u psa?
Należy pamiętać o tym, że w miarę możliwości głupawki u psa nie powinno się tłumić. Jeśli są ku temu możliwości, należy pozwolić czworonogowi na "wyszalenie się", najlepiej podczas spaceru. Jeśli jednak "zoomies" przytrafiają się w nieodpowiednim momencie (np. w trakcie wizyty gości) najlepszym sposobem na uspokojenie zwierzaka jest ignorowanie go. Zwierzę po jakimś czasie powinno się wówczas uspokoić.
Kiedy głupawka staje się niebezpieczna?
"Zoomies" łatwo pomylić z zachowaniami o charakterze kompulsywnym. Są to tzw. stereotypie, czyli powtarzanie losowych, bezcelowych ruchów. Jest to poważne zaburzenie behawioralne świadczące o problemie leżącym w psychice psa.
Za stereotypię można uznać:
· bieganie za ogonem,
· kompulsywne wylizywanie łap,
· bieganie wzdłuż ogrodzenia,
· łapanie niewidzialnych much,
· kopanie,
· lizanie ścian lub podłogi.
Zachowania stereotypowe u psów nie stanowią analogii zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD) u ludzi. W przypadku zwierząt nie przynoszą one bowiem ulgi i nie rozładowują napięca emocjonalnego. Wręcz przeciwnie, mogą doprowadzić do wycieńczenia psychicznego i fizycznego (w skrajnych przypadkach opisuje się nawet samouszkodzenia jako efekt wylizywania, biegania itp.).
Na szczególną uwagę zasługuje łapanie niewidzialnych much u psów rasy Cavalier King Charles Spaniel. Może być to objaw jamistości rdzenia kręgowego i stanowi bezwzględne wskazanie do konsultacji z lekarzem weterynarii.
Jeśli podejrzewasz, że twój pies może mieć problem ze stereotypią, skontaktuj się z psim behawiorystą.
Zbyt częste głupawki
Zbyt częste głupawki mogą być efektem za małej ilości ruchu lub niewielkiej stymulacji psychicznej. Zadbaj wówczas o dobrostan emocjonalny swojego psa. Pomocne mogą okazać się dłuższe spacery, wspólny jogging lub zakup nowych zabawek. W tej sytuacji wspaniale sprawdzi się np. mata węchowa, która oprócz doskonałej zabawy dostarczy twojemu pupilowi stymulacji psychicznej.
Głupawka u psa - podsumowanie
"Zoomies", czyli głupawka u psa to zupełnie normalne zachowanie pozwalające na danie upustu energii nagromadzonej w trakcie całego dnia. Tego rodzaju zabawa pojawia się z reguły rano lub wieczorem, kiedy zwierzak jest wypoczęty. Nagłe bieganie w kółko i szaleństwa mogą stanowić wówczas powód do niepokoju dla niektórych właścicieli. Warto jednak pamiętać o tym, że nie powinno się tłumić tego typu zachowań.
Zwróć uwagę na to, czy nie bierzesz "zoomies" mylnie za zachowania stereotypowe. Zauważ, czy twój pies odczuwa potrzebę powtarzania bezcelowych ruchów. Jeśli tak - skontaktuj się z behawiorystą.
Spontaniczna aktywność zwierzaka to coś, co świadczy o jego dobrym samopoczuciu. Szczęśliwemu psu może zdarzyć się od czasu do czasu poszaleć bez celu - to zupełnie normalne!
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- "Trener Twojego Psa", Michał Dąbrowski
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.