Psy uwielbiają zimowe harce w śniegu i wcale im nie przeszkadza mroźna aura. Wspólne zabawy z psem zimą mogą okazać się równie przyjemne, a nawet lepsze od tych w ciepłym domu. 😉 Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów na fajną zabawę z psem w zimie. Sprawdź również, jak przygotować psa na zimę i mrozy?
Spis treści
Czy pies marznie w zimie?
To zupełnie normalne, że jako kochający psi-rodzic zastanawiasz się, czy psu jest zimno na mrozie? Zimowe spacery to świetna zabawa i wspaniała okazja do przebywania na świeżym powietrzu. Psy lepiej znoszą mrozy od swojego właściciela, są bardziej odporne na mrozy i ujemną temperaturę. To za sprawą sierści, która w zimie dodatkowo nabiera objętości i gęstnieje. W ten sposób zwierzaki mają zapewnioną naturalną ochronę termiczną.
Kiedy psu jest zimno?
Niemniej jednak, nie wszystkie rasy psów tolerują mróz tak samo dobrze. Małe psy marzną dużo szybciej od dużych ras. Mniejsze rasy i psy o krótkiej sierści mogą cierpieć z powodu chłodu już od 6 stopni Celsjusza. Chłód najgorzej znoszą rasy takie jak Chihuahua, York lub Pinczer.
Gdy termometr wskazuje od 0 do -7 stopni Celsjusza, każdy pies może odczuwać już nieprzyjemne chłodno. Podczas zimowego spaceru pies powinien mieć dużo aktywności, aby mimowolnie rozgrzewać swoje ciało. Rasy najbardziej odporne na mróz to Husky i Alaskan Malamut.
Źródło: Canva.com
Jak zadbać o psa zimą?
Małe psy najbardziej odczuwają dyskomfort związany z chłodem. Jeżeli wychłodzenie nie zostanie odpowiednio wcześnie zauważone, może dojść do hipotermii psa. Podczas spaceru z psem zimą, zadbaj o jego stały ruch. Im więcej Twój pupil będzie się ruszał, tym będzie mu cieplej 🙂 Aktywny spacer to klucz do sukcesu w zimę!
Gdy za oknem szaleje sroga zima, warto pójść na kilka krótkich spacerów, niż na jeden długi, aby zminimalizować czas przebywania zwierzaka na mrozie. Pamiętaj, aby po powrocie z każdego zimowego spaceru porządnie wysuszyć wilgotną sierść pupila. Mokra skóra i sierść może doprowadzić do wychłodzenia organizmu zwierzaka.
Źródło: Canva.com
Co dla psa na zimę?
Zima czy nie zima, regularne spacery to podstawa, a więc jak zabezpieczyć psa przed wyziębieniem? Przede wszystkim małe rasy powinny wychodzić na zewnątrz w ciepłym ubranku dla psa. Dodatkową warstwę ocieplająca powinny również otrzymać psy o krótkiej sierści, psi seniorzy, chore czworonogi i szczeniaki. Ubranie dla psa na zimę powinno być wodoodporne, ciepłe i wygodne. Ubranko nie może ograniczać ruchów psa.
Jak chronić łapy psa w zimie?
Niezależnie od rasy, zadbaj o pielęgnację łapek psa. Opuszki psa w zimie są narażone na niebezpieczeństwo. Mróz i sól na ulicach powodują, że psie opuszki wysuszają się i pękają, co sprawia zwierzakowi ból. Do tego sól i cała chemia z dróg przykleja się im do łapek, które później ochoczo wylizują. Może to niestety skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi.
Świetnym sposobem na ochronę jest nasmarowanie łapek wazeliną, oliwką lub olejem kokosowym. Tłuszcz na łapkach stworzy warstwę ochronną przed kłopotami z solą. Pamiętaj, aby maść była naturalna, ponieważ po spacerze tłuszcz zostanie radośnie zlizany przez zwierzaka. 😉
Ok, wiemy już jak przygotować naszego kochanego piesełka na zimę to teraz nareszcie pora na zabawę!
Zimowe zabawy z psem
Zabawa w chowanego
Zabawa w chowanego należy do kategorii zabaw domowych, ale jeżeli masz do dyspozycji ogród lub miejsce na zewnątrz, gdzie Twój pies może być bez smyczy to będzie jeszcze większa radocha. 🙂
Źródło: Canva.com
Jak bawić się w chowanego z psem?
Jeżeli Twój pies nie zna komendy “zostań” to zaproś do zabawy jeszcze jedną osobę, ponieważ gra rozpoczyna się tym, że zwierzak musi zostać w jednym miejscu lub pomieszczeniu (jeżeli jesteście na zewnątrz to koniecznie pod opieką tej drugiej osoby). Następnie Ty chowasz się w zupełnie innym miejscu. Druga osoba wypuszcza psa z pokoju i woła do niego “szukaj!“. Jeżeli gracie bez pomocy to sam krzyknij do psa tę komendę. Oczywiście dla psa będzie to znacznie ułatwione zadanie, ale czy nie chodzi tu tylko o samą radość przy odnalezieniu? 🙂
Sanki z psem
Czy każdy pies może ciągnąć sanki? Nie, nie każdy pies się do tego niestety nadaje. Mały pies nie da rady pociągnąć nawet dziecka. Za to już średnie czworonogi z powodzeniem mogą ciągnąć sanki. Im większy pies, tym większa moc i siła. 🙂 Ćwiczenia z sankami należy zacząć od oswojenia psa z uprzężą, a potem trening z pustymi sankami. Ciężar sanek musi być dostosowany do wielkości, siły i kondycji Twojego psa.
Aport w śniegu
Jeżeli Twój pies lubi aportowanie to śnieg będzie doskonałym urozmaiceniem tej zabawy. Zabawa w aport pobudza węch, wzrok i słuch. Rzucany przedmiot powinien mieć kolor wyróżniający się na tle śniegu, aby pies nie miał trudności w znalezieniu swojego celu. Jako aport można użyć również śniegowych kuli. W zależności od wielkości psa, ulep kulę większą lub mniejszą i rzuć przed siebie.
Gdy pies dobiegnie do pierwszej kuli, ulep szybko drugą i rzuć w przeciwną stronę. Większość psów uwielbia się ścigać, dlatego ta zabawa może być strzałem w dziesiątkę. Twój pies będzie miał ogromną frajdę, a do tego spożytkuje dobrze swoją energię. 🙂
Źródło: Canva.com
Zajęcia węchowe dla psa
Szukanie przedmiotów pod śniegiem
Zabawa w chowanie i szukanie rzeczy pod śniegiem to doskonała aktywność, dzięki której zaangażują się zarówno zmysł węchu, jak i mięśnie u psa. Pod śnieżnym puchem możesz ukryć co tylko chcesz i… co tylko pies będzie w stanie znaleźć. Możesz schować ulubioną zabawkę zwierzaka, Twoją rękawiczkę, frisbee czy zwykły sznurek jutowy do gryzienia. Przed ukryciem przedmiotu, daj psu go obwąchać, aby wiedział, czego potem szukać.
Jeżeli Twój pies ma problem z wywąchaniem przedmiotu, możesz użyć specjalnej zabawki, w której środek można włożyć pyszny smakołyk, którego Twój pupil z cała pewnością już nie przegapi. 😉 Taka praca węchowa z psem dodatkowo pomoże w utrzymaniu dobrej kondycji i przede wszystkim sprawi ogromną frajdę Twojemu psiakowi 🙂
Źródło: Canva.com
Kubeczki węchowe dla psa
To domowa zabawa dla psa w każdym wieku. Będziesz potrzebować kubeczki lub doniczki i ulubione przysmaki psa lub małą zabawkę. Wystaw na przykład dwa-trzy kubeczki przed psa, pod jednym z nich schowaj smakołyk lub piłeczkę. Zrób to w dyskretny sposób, tak aby pies nie wiedział, gdzie dokładnie chowasz smaczek. To jest clou całej zabawy. 🙂 Teraz zwróć uwagę psa na kubeczki i powiedz do niego “szukaj”. Zachęć psa do niuchania i gdy tylko dotknie nosem prawidłowy kubeczek to odkryj smakołyk i nagrodź czworonoga.
Zima z psem
Śnieg i mrozy nie są takie straszne jak może się wydawać! 😉 Po odpowiednim przygotowaniu zima z pupilem może być naprawdę udana. Przed wyjściem na spacer trzeba pamiętać o nasmarowaniu wazeliną łapek psa, a podczas spaceru zapewnić czworonogowi dużo aktywności. W ten sposób możecie bez problemów bawić się i biegać na śniegu. 🙂
Spraw swojemu psu dużo przyjemności za pomocą nowych zabawek i smakołyków.
Przeczytaj nasze inne artykuły:
-
Jak dobrze zrozumieć psa?
-
Dlaczego pies gryzie?
-
Dlaczego psy śpią w nogach?
-
Jak pokazać psu, że go kocham?
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.