Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Poród psa – jak go odebrać, ile trwa?

Opublikowane: 08:53 Przeczytasz w: 5 min

Hodowca, który oczekuje pierwszego miotu swojej suczki, powinien zawczasu zapoznać się z fizjologią ciąży i porodu. Dobrze, jeżeli po zauważeniu oznak zbliżającego się porodu skontaktuje się z lekarzem weterynarii, który będzie mógł udzielić pomocy. Oto kilka ważnych informacji.

Spis treści

    Jak wygląda poród u psa?

    Ciąża u suki trwa zwykle od 58 do 65 dni. Na 3-4 dni przed porodem u większości suk gruczoły mlekowe podejmują pracę i z sutków zaczyna wydobywać się mleko. Szczenięta są ruchliwe, układają się do wyjścia, co można zauważyć, obserwując powłoki brzuszne suki. Po przyłożeniu stetoskopu można wyraźnie usłyszeć tętno płodów, które powinno wynosić od 180 do 240 uderzeń na minutę.

    Pierwsze objawy zbliżającego się porodu pojawiają się na około 24 godziny przed nim. Następuje  spadek temperatury ciała suki do około 37°C. Suka przygotowuje się do rozwiązania, kopiąc i moszcząc posłanie oraz często wylizując się w okolicy sromu. Zachowuje się niespokojnie, dyszy, po czym kładzie się i odpoczywa. Ponowny niepokój i dyszenie występują początkowo co około 15 minut, z czasem coraz częściej. W tym czasie następuje rozwieranie szyjki macicy. Po osiągnięciu pełnego rozwarcia zaczynają odchodzić wody płodowe, pojawiają się silne skurcze parte i zaczyna się wypieranie płodów.

    Po urodzeniu szczenięcia suka usuwa i zjada błony płodowe, następnie przegryza pępowinę i przystępuje do wylizywania szczeniaka aż do złapania pierwszego oddechu. Chwilę po szczeniaku zostaje wydalone łożysko, zawierające oksytocynę – hormon laktacji. Suka zjada łożysko, następnie szczenię odnajduje instynktownie sutek i przysysa się, pobierając siarę, w której znajdują się cenne składniki odżywcze.

    Jak odebrać poród psa?

    Większość suk radzi sobie sama od chwili, kiedy wystąpią pierwsze objawy zbliżającego się porodu, poprzez odejście wód płodowych po wydalanie łożysk. Pomoc można wówczas ograniczyć do wycierania nowo narodzonych szczeniąt i ich podkładania do karmienia. Należy liczyć łożyska, których liczba musi być równa liczbie szczeniąt. Suce przy licznym miocie można pozwolić zjeść 1-2 łożyska, aby nie wywołać rozstroju żołądka. Trzeba też sukcesywnie zmieniać podkłady higieniczne.

    Ile trwa poród u psa?

    Prawidłowy poród trwa zależnie  przede wszystkim od liczebności miotu. Szczenięta rodzą się w odstępach co około 30-40 minut. Jeżeli wielkość miotu przekracza 6-7 szczeniąt, suka może zrobić sobie dłuższą przerwę dla nabrania sił.

    Źródło: 123rf.com

    Poród u psa – komplikacje

    Problemy z rozrodem zazwyczaj mają psy ras brachycefalicznych. Np. u buldogów angielskich 100%. ciąż rozwiązywanych jest za pomocą cesarskiego cięcia i jest to traktowane jako zupełnie normalne postępowanie. Hodowca, kiedy zaobserwuje pierwsze symptomy porodu, od razu udaje się z suką do lekarza weterynarii, z którym wcześniej się umówił. Cesarskie cięcie lepiej przeprowadzić wcześniej, kiedy suka nie traci jeszcze sił.

    U suk z nadwagą są możliwe komplikacje, kiedy dieta psa przed ciążą była nieodpowiednia. Wówczas niedostateczne skurcze macicy mogą w niektórych przypadkach uniemożliwić wypieranie płodów i lekarz weterynarii powinien wykonać cesarskie cięcie. Dlatego tak ważna jest kontrola wagi psa. Cięcie jest także konieczne, kiedy szczenię jest bardzo duże i nie może samodzielnie opuścić dróg rodnych. U suk po cięciu cesarskim nie można stosować ubranka ochronnego ze względu na dostęp szczeniąt do sutków. Nie może być też zastosowany tzw. kołnierz elżbietański, uniemożliwiający suce wylizywanie szczeniąt i mogący spowodować ich obrażenia.

    Jak wywołać poród u psa?

    Jeżeli suka nie wykazuje żadnych objawów nadchodzącego porodu, choć upłynęło 65 dni ciąży, należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Wykona on badanie ogólne USG, zmierzy temperaturę i zapewne pobierze krew do zbadania na cito, czy nie występują zaburzenia hormonalne wstrzymujące poród. Wywoływanie akcji porodowej polega na podawaniu roztworu oksytocyny w ściśle określonych dawkach, których przekroczenie może skutkować pęknięciem macicy, dlatego nie może odbywać się poza gabinetem weterynaryjnym. W trakcie porodu (w jego fazie początkowej) można również podać podskórnie 20% roztwór glukozy oraz wapno, aby przyspieszyć akcję i nie narażać suki na utratę sił.

    Bibliografia
    1. Rozród psów. Praca zbiorowa pod red. Andrzeja Dubiela. Wydanie 3, poprawione. Wyd. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wrocław 2010.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.