Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Pies z fioletowym językiem. Jakie rasy psów mają niebieski język?

Opublikowane: 14:29 Przeczytasz w: 6 min

Psy z fioletowym językiem od zawsze budzą zainteresowanie właścicieli czworonogów. Nie ma co się dziwić, bowiem odcienie niebieskiego i fioletu bardzo rzadko występują jako fizjologiczne zabarwienie narządów. Które rasy psów posiadają naturalnie fioletowy język i kiedy taka sytuacja powinna być powodem niepokoju opiekuna?

Spis treści

    Rasy psów z naturalnie niebieskim językiem 

    Istnieją dwie rasy, które posiadają fizjologicznie fioletowoniebieski język. Jedynie w ich przypadku to zabarwienie nie powinno martwić właścicieli. Należą do nich psy rasy chow chow i shar pei. Kolor ich języka wynika w większego nagromadzenia melaniny, co jest zapisane w genotypie rasy. Ciemny pigment, nakładając się na różowy kolor wynikający z obecności naczyń krwionośnych, skutkuje fioletowoniebieskim zabarwieniem. Jednak nie tylko kolor języka stanowi o ich wyjątkowości! 

    Shar pei 

    Shar pei to jedna z najstarszych ras psów na świecie pochodzącą z Chin. Shar pei pierwotnie pełniły funkcję psów myśliwskich w trakcie polowań na dziki. Do ich roli należało również pilnowanie bydła. W późniejszych czasach zaczęto je wykorzystywać do walk psów. Ich charakterystycznie pofałdowana skóra miała niegdyś stanowić ochronę przed głębokimi urazami ponoszonymi w trakcie potyczek. 

    Niewiele brakowało, a w dzisiejszych czasach nie mielibyśmy już okazji spotkać przedstawicieli tej rasy na żywo. Na szczęście została ona importowana do USA, gdzie przedłużono hodowlę. 

    Shar peie są uznawane za psy o "kociej naturze". Bez odpowiedniej socjalizacji mogą mieć problem w obcowaniu z ludźmi. Charakteryzują się silną niezależnością, a ich mimika ze względu na liczne fałdy może być trudna do odgadnięcia przez mniej doświadczonych opiekunów. Nie nadają się więc na pierwszego psa. 

    Właściciele psów rasy shar pei powinni przywiązywać szczególną uwagę do pielęgnacji ich skóry. Chorobą, do której predysponowane są te czworonogi, jest genetycznie uwarunkowana jednostka nosząca nazwę gorączką psów rasy shar pei. Posiadają także predyspozycję do chorób oczu, takich jak wywinięcie powieki. 

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Chow chow 

    Kolejny pies z fioletowym językiem to chow chow, pochodzący z Mongolii. Posiada on bujną sierść przypominająca grzywę lwa. Wynika to z obfitej ilości podszerstka wymagającego codziennej pielęgnacji. 

    Chow chow to również bardzo stara rasa, która z Mongolii została przetransportowana do Chin. Funkcją tych psów było stróżowanie i transportowanie ciężkich ładunków. Spełniały się one również w trakcie polowań oraz zimą w zaprzęgach. Zamieszkiwały buddyjskie klasztory. 

    Niestety w minionych czasach spożywano ich mięso, a futro psów tej rasy używane było do wyrobu odzieży. 

    Chow chow to pies o spokojnym temperamencie, którego trudno wyprowadzić z równowagi. Preferuje spokojny tryb życia. Świetnie sprawdza się jako stróż, ponieważ jest nieufny wobec obcych ludzi. 

    Rasa ta jest szczególnie predysponowana do luźności stawów kolanowych.

    Chow chow może być także zaliczony do psów brachycefalicznych, czyli o skróconej twarzoczaszce. Wpływa to na ich problemy z oddychaniem. Tak samo jak shar peie, często cierpią też na wywinięcie powieki. 

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Kiedy pies z fioletowym językiem powinien budzić nasz niepokój? 

    Każdy pies innej rasy z niebieskim językiem powinien zwrócić naszą uwagę. Jest to bardzo istotny sygnał informujący nas o tym, że niezwłocznie należy udać się na wizytę do gabinetu lekarza weterynarii. Kolor języka i błon śluzowych (w tym wnętrza policzków i dziąseł) świadczy o stopniu niedotlenienia organizmu. 

    Pies z fioletowym językiem, niebędący przedstawicielem ras chow chow i shar pei, prawdopodobnie ma sinicę, która jest objawem niedostatecznego stopnia związania hemoglobiny z tlenem. Istnieje bardzo dużo przyczyn takiego stanu rzeczy. Należą do nich między innymi niewydolność krążeniowo-oddechowa lub zatrucia. 

    Różowe zabarwienie błon śluzowych wynika z koloru hemoglobiny, która przybiera właśnie takie zabarwienie w połączeniu z tlenem. Krew utlenowana (tętnicza) posiada intensywnie czerwoną barwę, podczas gdy krew nieutlenowana (żylna) jest bardzo ciemna. W trakcie skaleczenie się, niezależnie od tego, czy doszło do uszkodzenia naczynia tętniczego czy też żylnego - krew przybiera żywoczerwony kolor, ponieważ hemoglobina łączy się z obecnym w powietrzu tlenem. 

    Jeśli błony śluzowe oraz język przybierają zabarwienie fioletowoniebieskie oznacza to, że krew przepływająca przez naczynia tętnicze nie jest w odpowiednim stopniu utlenowana. Stanowi to bardzo niepokojący sygnał, który jak najszybciej powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii. 

    Język psa to cenne źródło informacji na temat jego zdrowia 

    Istnieją rasy psów z naturalnie fioletowym językiem, u których ta cecha nie powinna budzić naszego niepokoju. Wynika to z genetycznie uwarunkowanej dużej ilości melaniny, czyli ciemnego barwnika fizjologicznie występującego w organizmie. Stanowi to unikatową cechę dwóch omówionych ras. 

    Jednak każdy inny pies z fioletowym językiem powinien zwrócić naszą uwagę. Może to sugerować szereg chorób skutkujących niedotlenieniem organizmu, co stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia czworonoga. W takiej sytuacji warto zwrócić także uwagę na kolor błon śluzowych - wnętrza policzków, dziąseł i spojówek. Taka sytuacja wymaga niezwłocznej interwencji lekarsko-weterynaryjnej. 

    Kolor języka i błon śluzowych psa jest istotnym wskaźnikiem jego stanu zdrowia. Nagła zmiana koloru na fioletowy może oznaczać niedotlenienie lub problemy z układem krążenia, co wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

    Dr. Sarah Wooten (USA) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. chorób wewnętrznych
    Bibliografia
    1. "Psy - atlas ras" - Agnieszka Nojszewska, wydawnictwo Buchmann, 2018; strony 70-71, 92-93 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci