Łajka stała się popularna jako pierwszy pies, który podróżował w kosmos. Czy jednak jest to historia szczęśliwa? Zobacz, jak potoczyły się losy łajki i innych psów, które poleciały w kosmos.
Spis treści
Łajka była małym kundelkiem, ważącym zaledwie 6 kg, który został wystrzelony poza orbitę okołoziemską w 1957 roku w ZSRR, jako pierwszy pies w historii. Wszystko za sprawą badań atmosfery na obu półkulach jednocześnie, które miały pomóc w przyszłym ustalaniu rozmieszczenia chmur i prądów powietrznych. Do tego wszystkiego doszły rozgrywki polityczne między USA a ZSRR i zimna wojna. Trwał wyścig kosmiczny między tymi dwoma państwami i to właśnie rakieta Sputnik 2 wyleciała tego dnia w kosmos wraz z psem Łajką.
Łajka — jak znalazła się w kosmosie?
Łajka w kosmos poleciała nie od razu. Najpierw Nikita Chruszczow po sukcesie satelity Sputnik 1 postanowił wypuścić w kosmos jego drugą wersję, oczekując tym samym nowych, przełomowych odkryć. Radziecki program kosmiczny i jego twórcy musieli zatem ponownie się wykazać. W związku z tym postanowili za orbitę okołoziemską wysłać nie człowieka, a psa. Powstał kasting na kandydata do lotu w kosmos, a typowanych psiaków było łącznie 10. Instytut Medycyny Lotniczej sprawdzał je w różnych aspektach m.in. reakcji na hałas, przyspieszenie czy w ogóle przebywanie w małym, ciasnym pomieszczeniu, jaką miała być kapsuła statku kosmicznego. Mała, 6-kilogramowa Łajka wygrała ten konkurs. Dodatkowo była najładniejsza według naukowców i dobrze prezentowałaby się w mediach, co też zaważyło na jej wyborze.
Łajka nie miała nic wspólnego z rasą psów takich jak łajka zachodniosyberyjska czy łajka jakucka. Była ona zwyczajnym kundelkiem.
Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Czy pies Łajka wrócił ze statku kosmicznego?
Łajka nigdy nie wróciła ze statku kosmicznego i naukowcy wiedzieli, że będzie to misja samobójcza od samego początku. Nawet jeden z nich zabrał suczkę na trochę do swojego domu, by okazać jej serce i by radośnie spędziła swoje ostatnie dni. Łajka w przestrzeni kosmicznej miała od początku pozostać i nie było możliwości sprowadzić jej z powrotem. Zostawiono jej nieduży zapas karmy. Sputnik 2 spłonął po 2570 okrążeniach ziemi 14 kwietnia 1958 roku. Jak ujawniono później, łajka była bardzo przerażona, jej serce biło szybko. Umarła po utracie osłony termicznej zaraz po starcie, z przegrzania i stresu. Łajka żyła bardzo krótko i odeszła zaraz po starcie, chociaż próbowano zatuszować efekty tego eksperymentu.
Jej tragiczna misja miała również przygotować do lotów w kosmos człowieka.
Łajka zmarła w wyniku przegrzania i stresu, a jej misja miała na celu zebranie danych o wpływie kosmicznej podróży na organizm żywy.
NASAIle psów przeleciało orbitę okołoziemską?
Kolejne psy po Łajce w 1960 roku- Biełka i Striełka miały to szczęście, że powróciły z kosmosu. Po Łajce w kosmos wysyłano jeszcze 12 psów i część z nich przeżyła loty. Amerykanie za to wysyłali w przestrzeń kosmiczną małpy, jako że najbliżej było im do ludzi.
Jakie było pierwsze zwierzę w kosmosie?
Ludzie wysyłali zwierzęta w lot różnymi urządzeniami już około 100 lat przed łajką. Claude Ruggieri w 1806 umieszczał w rakietach myszy i szczury, jednak o jego badaniach nie wiemy wiele.
Kiedy pierwszy pies na świecie był w kosmosie?
Pierwszym psem w kosmosie, który przekroczył orbitę okołoziemską, była Łajka. Wydarzenie to miało miejsce 14 kwietnia 1957 roku. Psy Cygan i Dezik dotarły na wysokość 100 kilometrów w 1951 roku, jednak szybkość rakiety nie wystarczyła, by umieścić na orbicie kapsułę z psem.
Daria Porębiak psia behawiorystka, ekspertka zoocial.plBibliografia
- "Space Dogs: The Story of the Celebrated Soviet Moon Pups", Martin Parr
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.