W dzisiejszych czasach liczba miejsc deklarujących się jako przyjazne czworonogom wzrasta w niezwykłym tempie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej opiekunów decyduje się na podróżowanie z psem — zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jeśli planujemy wyjazd do innego kraju, jednym z najważniejszych kroków będzie wyrobienie psiego paszportu. Podpowiadamy, czym jest taki dokument, w jaki sposób można go otrzymać i nie tylko. Zachęcamy do lektury.
Spis treści
Czym jest i jak wygląda paszport dla psa?
Psi paszport to dokument identyfikacyjny w formie papierowej książeczki, który wystawiany jest na potrzeby przemieszczania się zwierząt domowych (psów, kotów oraz fretek) poza granicami państwa.
Wzór unijnego paszportu dla czworonogów został określony w Części 1 Aneksu nr III Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) Nr 577/2013 w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013.
Jego wymiary są nieco większe od ludzkiego odpowiednika dokumentu — wynoszą 100 × 152 mm, a okładka jest monochromatyczna, w kolorze niebieskim (Reflex Blue według skali PANTONE).
Tekst zamieszczony w dokumencie jest w języku/językach urzędowych panujących na wydającym terytorium lub państwa trzeciego, a także w języku angielskim.
Kiedy potrzebny jest psi paszport?
Posiadanie paszportu jest obowiązkowe, jeżeli chce on przemieszczać się z pupilem pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej i nie tylko.
Dokument ten jest również uznawany m.in. w Szwajcarii, Lichtensteinie, Norwegii, Watykanie i na Islandii.
Warto jednak wiedzieć, że niektóre kraje mają dodatkowe wymogi, które należy spełnić, by przekroczyć ich granicę z pupilem. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (tutaj) oraz na oficjalnej stronie Unii Europejskiej (tutaj).
Jakie informacje znajdują się w psim paszporcie?
Paszport dla psa powinien zawierać pozycje przeznaczone do wprowadzenia poniższych informacji:
-
imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis właściciela,
-
imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis lekarza weterynarii, który wydaje lub uzupełnia dokument,
-
imię, gatunek, rasa i płeć zwierzęcia, jego umaszczenie, data urodzenia i wszystkie cechy charakterystyczne oraz znaki szczególne pupila,
-
dane dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie, a także umiejscowienia mikroczipa lub tatuażu (jeśli został on wykonany przed 3 lipca 2011 r.), jego kodu numerycznego i daty wszczepiania mikroczipa lub naniesienia tatuażu,
-
datę pobrania próbki materiału do sprawdzenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
-
inne informacje na temat odrobaczenia czworonoga, pozostałych szczepień profilaktycznych oraz stanu zdrowia zwierzęcia.
Rasa psa wpisywana jest zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej — FCI.
W przeciwieństwie do ludzkiego paszportu psi dokument nie wymaga umieszczenia w nim fotografii zwierzęcia. Posiada jednak specjalne miejsce, w którym można opcjonalnie wkleić fotografię pupila.
Właściciele psów muszą zadbać o to, aby paszport zawierał aktualne dane dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie. To kluczowy wymóg podczas przekraczania granic, szczególnie w państwach Unii Europejskiej, gdzie regulacje są bardzo precyzyjne.
Dr. Sophie Laurent (FR) lekarka weterynarii, specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznegoJak wyrobić paszport dla czworonoga?
Gdzie można wyrobić paszport dla psa?
Aby wyrobić paszport dla czworonoga, powinniśmy umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, który ma odpowiednie uprawnienia do wystawienia takiego dokumentu. Na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej znajdują się wykazy lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla zwierząt domowych.
Podczas wizyty uprawniony lekarz weterynarii zbada psiaka oraz sprawdzi, czy pupil posiada aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz niezbędne oznakowanie. Są one niezbędne do wydania paszportu, więc jeśli szczepienie jest już nieważne lub zwierzak nie jest oznakowany — zajmie się tym specjalista. Należy pamiętać, że szczepienie psa przeciwko wściekliźnie musi być wykonane u tego samego lekarza, który wystawia dokument.
Wszystkie niezbędne dane wprowadzane są do paszportu, a następnie do Ogólnopolskiego Systemu Weterynaryjnego (WET Systems) i akceptowane przez system. W dalszej kolejności paszport może zostać przekazany opiekunowi.
Jak długo trwa wyrobienie paszportu?
Podobnie jak w przypadku paszportu dla kota, psi dokument identyfikacyjny zazwyczaj otrzymuje się w ciągu jednego dnia.
Mimo tego, planując zagraniczną podróż warto przemyśleć wszystko zawczasu i nie załatwiać formalności na ostatnią chwilę. Nie każdy gabinet weterynaryjny ma uprawnienia do wystawienia tego typu dokumentów. Co więcej, szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonywane po raz pierwszy uprawomocnia się dopiero po 21 dniach. Należy je powtarzać co roku, a jeśli przypadkowo ominiemy termin ponownego szczepienia, niestety musimy ponownie odczekać 21 dni, by wyruszyć w podróż.
Ile kosztuje paszport dla psa i jak długo jest on ważny?
Obecnie opłata urzędowa za wyrobienie paszportu dla zwierzęcia towarzyszącego (w tym psa) wynosi 100 złotych — to kwota zgodna z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wydatek jest jednorazowy, ponieważ dokument wystawia się bezterminowo — jego ważność nie wygasa.
Pamiętajmy jednak, że obowiązywać mogą nas dodatkowe opłaty za pozostałe usługi takie jak badanie, szczepienie lub oznakowanie zwierzęcia (zaczipowanie).
W przypadku gdy lekarz błędnie wypełni druk, jest on zobowiązany do wystawienia nowego dokumentu na własny koszt.
Paszport dla psa — podsumowanie
Psi paszport to dokument potwierdzający tożsamość naszego czworonoga. Jego posiadanie jest naszym obowiązkiem, jeśli planujemy zagraniczną podróż w towarzystwie pupila.
Prawidłowo wypełniony paszport umożliwia przemieszczanie się psów, kotów, a także tchórzofretek po terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii, Lichtensteinie, Norwegii, Watykanie i na Islandii.
W dokumencie znajdują się dane opiekuna oraz lekarza weterynarii, który wystawia paszport, opis psiaka, informacje o jego stanie zdrowia (w tym dane na temat wykonanych szczepień i adnotacje o profilaktyce przeciwpasożytniczej) oraz inne ważne informacje.
Aby uzyskać paszport należy zgłosić się do uprawnionego lekarza weterynarii, który zbada zwierzaka oraz podejmie inne czynności, które są wymagane do otrzymania powyższego dokumentu.
Szczęśliwej drogi!
Bibliografia
- Część 1 Aneksu nr III Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) Nr 577/2013 w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013.
- https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/dokumenty-identyfikacyjne
- https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroze-ze-zwierzetami-towarzyszacymi
- https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/animal-plant/indexamp_pl.htm
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.