Książeczka zdrowia to podstawowy dokument, który powinien posiadać nasz pupil. Zawiera ona informacje na temat szczepień, odrobaczeń i częściową historię medyczną. Dlaczego warto dbać o to, żeby książeczka była regularnie uzupełniana? Jakie informacje należy w niej zawrzeć? Czy posiadanie książeczki zdrowia psa lub kota jest obowiązkowe?
Spis treści
Książeczka zdrowia psa i kota — jakie informacje powinny się w niej znajdować? Źródło: 123rf.com
Do czego służy książeczka zdrowia psa i kota?
Książeczka zdrowia to nieoficjalny dokument, służący właścicielowi do zapisywania historii medycznej swojego zwierzaka. Pozwala ona również na identyfikację pupila. Pierwsza strona książeczki zdrowia zawiera zazwyczaj dane czworonoga i jego właściciela. Informacje, które powinny się tam znaleźć to m.in.:
- imię zwierzaka (zarówno to nadane przez hodowcę, jak i przez opiekuna),
- płeć oraz informację o kastracji lub sterylizacji wraz z jej datą,
- rasę (np. maine coon lub rottweiler),
- umaszczenie (np. czarne podpalane),
- numer czipa,
- datę urodzenia,
- dane właściciela (imię i nazwisko, aktualny adres, numer telefonu, mail),
- zdjęcie psa lub kota — opcjonalnie.
Jeśli twój pupil cierpi na choroby przewlekłe, np. niedoczynność tarczycy lub niewydolność serca — zapisz to na pierwszej stronie książeczki. To samo dotyczy niepożądanych reakcji na leki w przeszłości. Należy wówczas wymienić nazwę handlową preparatu i substancję czynną. Są to bardzo cenne informacje dla weterynarza, który ma do czynienia z twoim pupilem po raz pierwszy.
Powyższy opis pozwala na identyfikację zwierzaka i jego właściciela. Ułatwia on również lekarzowi weterynarii wprowadzenie danych dotyczących pacjenta do systemu komputerowego przychodni. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby informacje były poprawne. W razie wszelkich zmian — należy je aktualizować.
Książeczka zdrowia służy również wpisywaniu danych na temat profilaktyki. Pozwala to na kontrolowanie terminów kolejnych odrobaczeń i szczepień psa lub kota. Informacje te uzupełniane są przez lekarza weterynarii.
Warto również prowadzić dokumentację dotyczącą leczenia zwierzaka. Po każdej wizycie u weterynarza należy upewnić się, że wykonał on wpis do książeczki zdrowia. Powinny być tam zawarte informacje na temat postawionej diagnozy lub rozpoznania różnicowego, przeprowadzonej diagnostyki i podanych leków.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plCzy książeczka zdrowia to oficjalny dokument?
Należy mieć świadomość tego, że książeczka zdrowia nie jest oficjalnym dokumentem. Służy ona ułatwieniu komunikacji między właścicielem a lekarzem weterynarii oraz pomaga w dotrzymywaniu terminów odrobaczeń i szczepień. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to dokument upoważniający do przekraczania granic przez pupila. Nie stanowi ona również oficjalnego poświadczenia obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Innymi słowy, pełni ona jedynie funkcję informacyjną.
Książeczkę zdrowia zwierzęcia może założyć każdy. Nie musi być to hodowca ani lekarz weterynarii, chociaż zwyczajowo zazwyczaj to właśnie oni ją wystawiają. Szablony dokumentu nabywa się w przychodni weterynaryjnej lub sklepach zoologicznych (stacjonarnych lub internetowych). Istnieje wiele wzorów książeczek. Należy jednak pamiętać, że to dane zwierzęcia i informacje na temat jego stanu zdrowia są najważniejsze.
Zgubiona książeczka zdrowia — co zrobić?
Zgubienie książeczki zdrowia to dla wielu opiekunów nie lada stres. Warto jednak mieć świadomość tego, że wystawienie nowego dokumentu nie stanowi problemu. Wystarczy udać się do pobliskiej przychodni weterynaryjnej i poprosić o to lub zakupić książeczkę przez internet i wypełnić ją samodzielnie. Nie ma konieczności uzupełniania wszystkich informacji. Wystarczą dane właściciela, opis kota lub psa oraz terminy ostatniego odrobaczenia i szczepienia przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym. Taka sama zasada dotyczy sytuacji, w której skończy się miejsce w dokumencie. Wystarczy założyć nowy. Nie należy jednak wyrzucać starego.
Jeśli uda ci się odnaleźć starą książeczkę, a założyłeś już nową — nie martw się. Zachowaj oba dokumenty, ale utrzymuj chronologię wpisów.
Inne ważne dokumenty
Jeśli jesteś właścicielem psa lub kota musisz mieć świadomość tego, że istnieją inne ważne dokumenty. Należą do nich:
- paszport,
- aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie (dotyczy to również kotów zamieszkujących tereny objęte obowiązkowym ich szczepieniem przeciwko tej chorobie),
- rodowód,
- dokumenty adopcyjne lub umowa kupno-sprzedaż zawarta między właścicielem a hodowcą.
Paszport
Paszport zwierzęcia to oficjalny dokument uprawniający jego właściciela do przekraczania granicy wraz ze swoim pupilem. Aby móc go wystawić, konieczne jest szczepienie na wściekliznę. Warto zaznaczyć, że zasady dotyczące wydawania paszportów przez lekarzy weterynarii zmieniają się bardzo często, dlatego przed prośbą o wystawienie tego dokumentu wskazane jest skontaktowanie się z przychodnią weterynaryjną i poinformowanie o tym.
Nie powinno się odkładać decyzji o założeniu paszportu na ostatnią chwilę. Cała procedura może zająć kilka dni, dlatego prośba o wystawienie tego dokumentu na dzień przed wyjazdem zagranicznym nie jest dobrym pomysłem.
Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie
Pamiętaj o tym, że wpis do książeczki zdrowia nie jest oficjalną informacją dotyczącą szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jedynym dokumentem potwierdzającym tę procedurę medyczną jest specjalne zaświadczenie wydawane przez lekarza weterynarii w trakcie wizyty. Weterynarz wystawia nowy dokument co roku. Warto mieć go zawsze przy sobie. Odpowiednim miejscem do przechowywania aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie może być też książeczka zdrowia.
Rodowód
Jeśli zdecydujesz się na kupno psa rasowego, możesz zwrócić się z prośbą do Związku Kynologicznego w Polsce o wystawienie rodowodu, czyli dokumentu potwierdzającego przynależność pupila do danej rasy. Nie jest to obowiązkowe.
Książeczka zdrowia — podsumowanie
Regularne wizyty u lekarza weterynarii pozwalają na systematyczne prowadzenie dokumentacji medycznej. Narzędziem, które to ułatwia jest książeczka zdrowia. Zawiera ona niezbędne informacje na temat stanu zdrowia, szczepień i profilaktyki u psa lub kota.
Pomimo tego, że posiadanie książeczki zdrowia nie jest obowiązkowe, warto się w nią zaopatrzyć i pilnować uzupełniania jej. Pomaga to w dotrzymywaniu terminów szczepień i ułatwia komunikację między lekarzem weterynarii a właścicielem.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- https://www.zkwp.pl/
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.