Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Jak wychować Chihuahua? Najważniejsze wskazówki

Opublikowane: 09:58 Przeczytasz w: 6 min

Pies chihuahua to najmniejszy pies świata, jednak obdarzony jest on odwagą i silnym duchem. Zanim zdecydujesz się na zakup przedstawiciela tej rasy, poznaj zalety i wady oraz zasady wychowania chihuahua.

Spis treści

    Jak wychować Chihuahua? Najważniejsze wskazówki. Źródło: 123rf.com

    Psy rasy chihuahua — historia rasy 

    Rasa Chihuahua swoją nazwę otrzymała od Chihuahua!!! – prowincji i miasta o tej samej nazwie, mieszczących się na północy Meksyku. Prawdopodobnie przodkiem Chihuahua był Techich — pies hodowany przez Tolteków żyjących przed Aztekami. Hodowali go również Majowie Jednak dopiero od połowy XIX wieku, ta najmniejsza rasa psów zaczęła się cieszyć popularnością w Europie. 

    Znane są obecnie dwie odmiany chihuahua krótkowłosa i długowłosa. Na wystawie psy te pojawiły się w 1884 roku, a w 1904 roku zarejestrowano je w amerykańskiej księdze hodowlanej. W Polsce Chihuahua jest znana od lat 80. XX wieku. 

    Chihuahua krótkowłosa lub długowłosa — najmniejszy piesek świata 

    Wygląd chihuahua nie budzi wprawdzie respektu, gdyż jest to najmniejsza rasa psów, ale drzemie w niej olbrzymi charakter. Pies chihuahua jest naprawdę niewielki, nawet w porównaniu do innych psów małych ras, ale ma bardzo zwartą i silną budowę. Waga tej rasy psów powinna wynosić między 1,5 kg a 3 kg, chociaż zdarzają się też dorosłe psy ważące nawet 500 gram. 

    Psy rasy chihuahua posiadają charakterystyczną głowę przypominającą jabłko, zaokrągloną z wyraźnym stopem i krótką kufą. Oczy tych małych psów są duże, ciemne i wyraziste, a uszy nieproporcjonalne do wielkości psa – duże i stojące. 

    Charakterystyczny wygląd chihuahua kojarzymy bardziej z krótkowłosym niż długowłosym chihuahua. Odmiana krótkowłosa tej rasy psów ma sierść dobrze przylegającą do ciała, błyszczącą i miękką o średnio obfitym podszerstku. 

    Odmiana długowłosa jest rzadsza. Jej sierść jest delikatna i jedwabista, z długim prostym lub lekko falowanym włosem. Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie kolory, stąd w rasie chihuahua można spotkać osobniki zarówno płowe, czekoladowe, białe, srebrne, czarne, jak i czarne podpalane, biało-brązowe i płowe pręgowane. 

    Psy chihuahua charakter i upodobania 

    Pies chihuahua jest niezwykle czuły i przywiązany do swojego właściciela. Ten maleńki czworonóg odznacza się ogromnymi pokładami pewności siebie i wielką odwagą, którą prezentuje bez względu na wielkość przeciwnika. 

    Pies rasy chihuahua nie sprawdzi się w roli łowcy, natomiast jest dobrym stróżem i z pewnością zaalarmuje właściciela, jeśli wyczuje coś niepokojącego. Zarówno chihuahua krótkowłosa, jak i długowłosa sprawdzi się jako pies rodzinny i szczególnie zaprzyjaźni się nieco starszymi dziećmi, które muszą być nauczone ostrożności, aby nie zrobić mu niechcący krzywdy. 

    Pies rasy chihuahua dobrze dogaduje się z innymi psami najlepiej tej samej rasy lub podobnej wielkości. Jednak nawet większe psy mogą zostać przyjaciółmi czworonoga tej rasy, jeśli są one spokojne i łagodnego usposobienia. Ten mały pies ceni sobie bliskość rodziny, ale potrzebuje czasu, aby zaakceptować nowo poznanych ludzi. 

    Jak wychować Chihuahua? 

    Chihuahua chętnie i szybko się uczą, ale szkolenie psa rasy chihuahua powinno opierać się na wzmocnieniach pozytywnych. Nie można bowiem na niego krzyczeć ani stosować agresji fizycznej, ale należy go nagradzać smakołykami za dobre zachowania. 

    Psy chihuahua są bardzo mądre, ale rzadko kiedy szkolone przez swoim właścicieli wyrastają często na szczekliwe i nieposłuszne czworonogi. Dlatego też nauka posłuszeństwa u psa!!! powinna zacząć się jak najszybciej. Małe psy bywają również bardzo chętne do wykonywania ćwiczeń i sztuczek — trzeba tylko uczyć je komend i sprawić, aby nasz pupil je dobrze poznał i utrwalił. Chihuahua często szczekają na obcych i na inne psy — da się je tego psa oduczyć. Warto pamiętać, że niektóre psy Chihuahua mogą być agresywne wobec ludzi i zwierząt, trzeba wówczas je szkolić i modyfikować ich zachowanie poprzez odpowiednie ćwiczenia. Często pomocny okazuje się wtedy psi behawiorysta. 

    Dobrze wiedzieć, że te małe psy mają duże zapotrzebowanie na ruch i aktywność, lubią bieganie i zabawę. Niekiedy uprawiają nawet psie sporty takie jak obedience czy agility. 

    Należy też pamiętać, że ze względu na malutki pęcherz potrzebują one wychodzić na spacer częściej, niż psy innej rasy. Jednak w mroźne dni powinien on trwać jedynie kilka-kilkanaście minut, aby zbytnio nie zmarzły. Zimą chihuahua powinny wychodzić na zewnątrz w ubraniu, które ochroni je przed zimnem i wiatrem. 

    Aby zapobiec lękowi przed obcymi ludźmi lub psami trzeba psu rasy chihuahua zapewnić odpowiednio dużą liczbę kontaktów z ludźmi i psami. Socjalizację należy zacząć, gdy nasz czworonóg ma 2-4 miesiące. Warto wówczas organizować spacery i odwiedziny u znajomych w taki sposób, aby zwierzak poznawał dużo nowych osób i innych psów. 

    Warto zająć się też jak najwcześniej przyzwyczajaniem psa rasy chihuahua do jazdy samochodem Można nagradzać go smakołykami za to, że wsiądzie do auta. W końcu polubi je i z radością będzie do niego wskakiwał. 

    Chihuahua — uroczy przyjaciel i domownik 

    Jak widać, psów rasy chihuahua nie można traktować jak miniaturowe maskotki. Są to bowiem dzielne i waleczne psy o wyrazistym charakterze i silnym duchu. Podobnie jak więksi przedstawiciele tego gatunku potrzebują one odpowiedniego wychowania, właściwego szkolenia oraz przeprowadzonej w odpowiednim czasie socjalizacji, Jeśli nie chcemy mieć wiecznie ujadającego i atakującego ze strachu czworonoga, zwierzaka rasy chihuahua musimy od samego początku potraktować poważnie i nie zapominać, że pomimo małych rozmiarów jest po prostu psem posiadającym wszystkie cechy charakterystyczne dla swojego gatunku. 

    Bibliografia
    1. Marta Paszkiewicz Chihuahua 100% psa w psie Wydawnictwo: Psychoskok 2018

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.