Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Czy śliska podłoga może być niebezpieczna dla psa?

Opublikowane: 21.11.202314:00 Przeczytasz w: 6 min

Konieczność bezustannego odkurzania naniesionego przez psa piachu i sierści powoduje, że wiele osób rezygnuje z dywanów i wykładzin na rzecz twardej podłogi, albowiem kafelki, panele czy inne tego typu posadzki są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Okazuje się jednak, że śliska podłoga wcale nie jest dobrym rozwiązaniem dla twojego psa.

Spis treści

    Czy śliska podłoga może być niebezpieczna dla psa? Źródło: 123rf.com

    Śliska podłoga dla psa — wszystkie zagrożenia

    Psie łapy najbezpieczniej poruszają się po naturalnym podłożu, trawie czy ziemi. Pazury zapewniają im bowiem przyczepność i pozwalają biegać bez ślizgania się. Również dywany umożliwiają czworonogom bezproblemowe poruszanie. Natomiast śliskie podłogi, te najbardziej wygodne do sprzątania, stanowią niestety zagrożenie. Panele, kafelki, śliskie drewno czy marmurowe płytki nie zapewniają naszym pupilom odpowiedniej przyczepności i pies ślizga się na nich jak po lodzie.

    Ślizganie się grozi nadwyrężeniem mięśni i urazami szczególnie u rosnących szczeniąt, ma też ono bardzo negatywny wpływ na stawy starszych psów. Ponadto zagraża również poważnymi wypadkami i uszkodzeniami łap u czworonogów w każdym wieku. Szybkie zerwanie się z podłogi i bieg do drzwi w wykonaniu naszego pupila może spowodować poślizgnięcie i uderzenie w ścianę lub meble. Jeśli wypadki takie będą się częściej powtarzać, zagrażają one u niego trwałymi urazami ścięgien, czaszki lub kręgosłupa, czy też mięśni albo stawów.

    Śliska podłoga — jak zabezpieczyć czworonogi?

    Zabezpieczanie podłogi ma szczególne znaczenie dla rozwijających się szczeniąt. U młodych psów bowiem układ ruchu podatny jest na różnego rodzaju urazy. Na śliskiej podłodze duże trudności mogą mieć również wiekowi pupile, zwłaszcza podczas wstawania. Rozsuwanie się łap na śliskiej powierzchni przyczynia się również do poważnego stresu u psa.

    Jak można pomóc zwierzakom? Najprostszym sposobem jest rozłożenie na podłogę dywanów czy chodników, a przy ich braku — użycie odpowiednich mat. Maty antypoślizgowe należy ulokować w tych miejscach domu, gdzie pies najczęściej się kręci lub poleguje, takich jak drzwi wejściowe, korytarze czy okolice kanapy, na którą wchodzi.

    Niezwykle ważna jest również właściwa pielęgnacja pazurów u psa. Obcinanie pazurów u psa do odpowiedniej długości i wycinanie sierści spomiędzy opuszek jego łap ułatwia mu bowiem utrzymanie przyczepności na śliskich powierzchniach. Pomaga także smarowanie łapek specjalnymi balsamami nawilżającymi i zmiękczającymi skórę.

    Chcąc uchronić starsze psy przed urazami związanymi z podłogą, można zakładać im specjalne, antypoślizgowe skarpety.

    Urazy, które najczęściej powstają u zwierząt na śliskiej podłodze

    Mając w domu śliską podłogę, należy zawsze zwracać baczną uwagę na zwierzaka. Każda kulawizna, dziwny sposób chodzenia, nagły ból czy nietypowe odgłosy jak skomlenie lub szczekanie psa podczas wstawania powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii.

    Do najczęstszych urazów, do których dochodzi podczas poślizgnięcia się na podłodze, należy:

    • Zwichnięcie rzepki - najczęściej diagnozowane u starszych pacjentów. Do ras predysponowanych do tego schorzenia zalicza się: yorkshire terriery, pinczery miniaturowe, labrador retriver i golden retriever oraz rottweiler.

    • Złamania lub pęknięcia kości, do których dochodzi najczęściej, gdy kości zwierzaka są nieodpowiednio zmineralizowane. Zdarzają się zazwyczaj u młodych, szybko rosnących psów, szczególnie ras dużych i olbrzymich, oraz u czworonogów w starszym wieku.

    • Zerwanie więzadła krzyżowego. Do uszkodzenia więzadła może dojść, kiedy pies, skacząc, poślizgnie się i wybije się w zły sposób. Zerwanie następuje też w sytuacji, gdy rozpędzony czworonóg nagle zmieni kierunek ruchu, ponieważ poślizgnął się na parkiecie. Do ras, u których częściej diagnozuje się to schorzenie, należą cocker-spaniele, owczarki niemieckie, bernardyny, mastiffy i labradory. Jednakże szczególnie narażone są na nie rottweilery, u których w porównaniu do innych ras istnieje pięciokrotnie większa predyspozycja do zerwania więzadła krzyżowego. Uraz ten często dotyka też psów z otyłością.

    • Urazy w obrębie kręgosłupa doznane na skutek upadku na podłodze również zagrażają czworonogom w mieszkaniu. Szczególną uwagę należy zwracać na psy wiekowe z problemami z kręgosłupem i cierpiące na dyskopatie.

    • Urazy w obrębie głowy wystąpić mogą podczas upadku lub przypadkowego zderzenia się na śliskiej czy drewnianej podłodze. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy niektórych ras brachycefalicznych: pekińczyków, buldogów francuskich, a także ras takich jak shih tzu, czy chihuahua. Takie urazy mogą prowadzić u nich nawet do uszkodzenia czy wypadnięcia gałki ocznej lub uszkodzenia powiek.

    • Pogłębienie istniejących zwyrodnień stawów. W wyniku nieudolnego poruszania się na śliskiej podłodze może dojść do większego problemu i znacznego pogorszenia stanu zdrowia u psów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową. Do najczęstszych chorób stawów u psa należą dysplazja łokciowa czy dysplazja stawu biodrowego.

    Podłogi laminowane czy podłogi winylowe — jaka podłoga najlepsza dla posiadaczy zwierząt?

    Jak widać, śliskie podłogi nie są bezpiecznym podłożem dla twojego psa. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc podłoga przyjazna zwierzętom, na przykład panele winylowe z dodatkową powłokę antypoślizgową. Sprawdzi się też podłoga bambusowa — niezwykle trwały materiał bezpieczny dla domowych zwierząt.

    W niektórych przypadkach zaleca się umieszczenie dywaników oraz mat antypoślizgowych. W szczególności zaleca się rozłożyć je w miejscach, gdzie pies wykazuje największą aktywność.

    Posiadając czworonoga, szczególnie starszego lub szczeniaka, należy pamiętać, ze śliska podłoga może stanowić dla niego poważny problem. Ważne jest więc, aby odpowiednio ją zabezpieczyć, co zwiększy komfort jego życia i pozwoli mu swobodnie poruszać się po naszym domu.

    Habib Rodney, Karen Becker, Zdrowy pies. Jak sprawić by twój przyjaciel zachował zdrowie i witalność jak najdłużej. Wydawnictwo Buchman 2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.