Gryzienie mebli przez psa pojawia się najczęściej na skutek niespełnionej potrzeby żucia, problemów zdrowotnych lub behawioralnych. By skutecznie rozwiązać problem należy poznać przyczynę zachowania psa, a następnie wdrożyć odpowiednie działania.
Spis treści
Pies gryzie meble - przyczyny
Żucie jest jedną z naturalnych potrzeb psów, zwłaszcza szczeniąt. Zapobiega nudzie, łagodzi stres i pomaga odreagować trudne sytuacje. Zmniejsza też ryzyko chorób jamy ustnej, ograniczając gromadzenie się płytki nazębnej.
Niszczenie mebli jest właściwie nieuniknione, jeśli zwierzę nie będzie miało zapewnionych odpowiednich zabawek. Może być też objawem bólu i problemów behawioralnych.
Dlaczego szczeniak gryzie meble?
Żucie jest ważną potrzebą szczeniaka. Przynosi mu ulgę głównie w trudnym okresie wymiany zębów, przez co skłonność do gryzienia mebli słabnie po 7 miesiącu życia. Mimo to, nowego członka rodziny warto od początku przyzwyczajać do żucia zabawek i naturalnych gryzaków. Są one znacznie bezpieczniejsze dla psa niż nogi krzeseł i obicie kanapy, a szczenię nauczone żucia zabawek będzie rzadziej wykazywać niewłaściwe zachowania w przyszłości.
Psy, które gryzą meble, często odczuwają nudę lub niepokój. W takich przypadkach kluczowe jest wzbogacenie ich środowiska o interaktywne zabawki oraz regularna aktywność fizyczna, co pomaga redukować stres i zaspokajać naturalne potrzeby zwierzęcia.
Dr. Sophie Laurent (FR) lekarka weterynarii, specjalistka psychologii zwierzątDolegliwości bólowe
Gdy pies gryzie buty, meble czy inne przedmioty, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem weterynarii. Wzmożona potrzeba żucia czasem świadczy o problemie zdrowotnym, zwłaszcza jeśli takie zachowanie wcześniej nie występowało. Kontroli wymaga przede wszystkim jama ustna, ale należy wykluczyć także inne dolegliwości bólowe i niedobory pokarmowe.
Problemy behawioralne
Z gryzieniem mebli i niszczeniem przedmiotów najczęściej wiąże się lęk separacyjny. Pies jako zwierzę stadne, przystosowany jest do życia w grupie, która daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dla niektórych zwierząt separacja od właściciela jest na tyle stresująca, że nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Psy pozostawione same zaczynają gryźć meble, niszczą wyposażenie, wokalizują, załatwiają się w domu, mogą też odmawiać jedzenia i się samookaleczać.
Niszczenie przedmiotów może być też sposobem psa na odreagowanie stresu i negatywnych emocji nagromadzonych w ciągu dnia. Frustracji sprzyjają np. zbyt krótkie spacery, brak rutyny, niewystarczająca liczba zabawek i ograniczony kontakt z opiekunem
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plJak oduczyć psa gryzienia mebli?
Chcąc oduczyć psa gryzienia mebli, pierwszym krokiem powinno być przekierowanie jego uwagi na naturalne gryzaki i zabawki. Zaspokoją one naturalną potrzebę gryzienia. Zwierzę powinno mieć do nich swobodny dostęp i być chwalone za każde zainteresowanie nimi. Aby pies szybko się nie znudził, warto zapewnić mu kilka rodzajów zabawek np. gumowe piłki, plecione szarpaki i pluszaki, a także regularnie je wymieniać. Naturalne gryzaki różnią się między sobą wielkością i twardością - należy pamiętać, by dopasować je do wieku, wagi i możliwości psa.
Oprócz zapewnienia zabawek, koniecznie należy zadbać o inne potrzeby psa - spokojny sen, stałe pory posiłków, długie spacery, czas spędzony z opiekunem i wyzwania intelektualne np. ćwiczenie komend czy maty węchowe.
W niektórych przypadkach pomocne może być zaopatrzenie się w specjalne odstraszające preparaty dostępne w sklepach zoologicznych. Mają one gorzki smak przez co zniechęcają psy do niszczenia spryskanych przedmiotów.
Gryzienie mebli na tle lękowym
Jeśli pies cierpi na lęk separacyjny, należy przygotować się na długą pracę, najlepiej pod okiem specjalisty. Problemy behawioralne tego rodzaju wymagają od opiekuna sporo cierpliwości i regularnych ćwiczeń, dostosowanych do psa.
Podstawą jest spełnienie potrzeb psiego przyjaciela tj. spokojny sen, regularna aktywność fizyczna, stałe pory posiłków, zabawki. Oprócz tego wprowadza się trening samotności, aby pies stopniowo oswoił się z zostawaniem w domu. Na początku nieobecność opiekunów trwa bardzo krótko (np. kilka minut), co nie wywołuje stresu u zwierzęcia. Czas ten należy zawsze dostosować - niektóre psy już na początku będą mogły zostać same nawet na pół godziny, dla innych trudnością może być już przejście opiekuna do innego pomieszczenia.
Psy z reguły nie lubią nagłych zmian, a w przypadku psów lękowych rutyna jest szczególnie ważna. Nieobecności właścicieli powinny mieć miejsce o stałych porach i być poprzedzone opracowanymi rytuałami np. przed wyjściem opiekun wręcza psu gryzaka albo zaprowadza go na posłanie.
W terapii lęku separacyjnego pomocne może być także prawidłowe wprowadzenie klatki kennelowej, suplementy o łagodnym działaniu uspokajającym, a w trudnych przypadkach leki wprowadzane pod kontrolą lekarza weterynarii. Warto też dowiedzieć się, jak nauczyć psa posłuszeństwa i przejść z nim odpowiednie szkolenie. Ćwiczenia z pozytywnym wzmocnieniem budują pewność siebie psa i ułatwiają komunikację z opiekunem.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plJak dobrać odpowiednie zabawki?
Obecnie w sklepach zoologicznych jest szeroki wybór wszelkiego rodzaju zabawek i gryzaków dla psów. Wybór wcale nie jest prosty - zakup powinien być zarówno bezpieczny, jak i interesujący dla pupila.
W okresie wymiany zębów dobrze sprawdzają się gumowe zabawki. Są stosunkowo wytrzymałe i łatwe do czyszczenia, a szczeniaki zwykle je lubią. Dodatkowo można je przed zabawą schłodzić w lodówce, co przynosi ulgę obolałym dziąsłom psa. W tym okresie należy unikać twardych gryzaków i zabawek, które mogłyby uszkodzić wyrzynające się zęby stałe. Dobrym wyborem będą paski suszonego mięsa lub żwacze wołowe, ale z podaniem rogu wołowego lub serka himalajskiego lepiej się wstrzymać.
W przypadku psów dorosłych wielkość i twardość gryzaków dostosowują się do rozmiaru i możliwości zwierzęcia. Wciąż odpowiednie będą gumowe zabawki, a niektóre czworonogi docenią możliwość przeciągania się szarpakiem. Psy mniejszych ras chętnie żują żwacze wołowe, świńskie lub królicze uszy, suszone tchawice czy płuca. Dla dużych zwierząt można dobrać bardziej wytrzymałe gryzaki - poroże jelenia, róg wołowy, korzeń wrzośca czy patyki z drzewa kawowego.
Początkowo należy zawsze sprawdzić, czy pies gryzie daną zabawkę lub przysmak w prawidłowy sposób. Niektóre zwierzęta mają tendencję do zjadania nieprawidłowych przedmiotów lub połykania zbyt dużych kawałków, co stanowi poważne zagrożenie. Pewne gryzaki mogą być też przeciwskazane w przypadku psów chorych - podanie przysmaku należy wtedy skonsultować ze specjalistą.
Zabawki psów zawsze muszą być czyste. Zgromadzony brud jest siedliskiem bakterii, często też rani dziąsła i uszkadza szkliwo. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia i zniechęca zwierzaka do korzystania ze swoich gryzaków, przez co może on zacząć gryźć meble lub rzeczy opiekuna.
Pies gryzie meble - podsumowanie
Aby skutecznie oduczyć psa gryzienia smyczy, mebli lub rzeczy właściciela, należy przede wszystkim poznać genezę problemu. Przyczyną takiego zachowania mogą być wyrzynające się zęby, problemy zdrowotne, brak gryzaków i niespełniona potrzeba żucia czy lęk separacyjny. Prawidłowe działania pozwalają na skuteczne rozwiązanie problemu z poszanowaniem dobrego samopoczucia psa.
Bibliografia
- "Trener Twojego Psa", Michał Dąbrowski
- "Zaburzenia zachowania psów", Joel Dehasse Sabine Schroll
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.