Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Co zrobić, gdy pies panicznie boi się burzy?

Opublikowane: 11:53 Przeczytasz w: 8 min

Co robić jak pies boi się burzy? W artykule przedstawimy kilka sprawdzonych metod, które pomogą mu przezwyciężyć niepokój i poczuć się bezpiecznie. Komfortowe schronienie, obecność właściciela i przyzwyczajanie pupila do głośnych dźwięków umożliwią mu skuteczne radzeniu sobie z lękiem.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Dlaczego pies nagle zaczal bać się burzy?

    Wielkimi krokami zbliża się lato — czas błogiego relaksu, słońca, ale także gwałtownych burz. Silnie wyrażona reakcja stresowa na intensywne wrażenia wzrokowo słuchowe, takie jak błysk wyładowań, silny wiatr i odgłosy grzmotów, jest częstym problemem zgłaszanym przez właścicieli psów na rutynowych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Część psów jest zlękniona już od urodzenia, inne mogły nabyć negatywnych doświadczeń związanych z burzą w trakcie życia. Złe wspomnienia mogą bezpośrednio przyczynić się do wytworzenia u psa negatywnej reakcji na to zjawisko atmosferyczne i kaskady niewspółmiernie intensywnych zachowań w sezonie burzowym. 

    Co robić, jak pies boi się burzy?

    Przede wszystkim nie panikuj i opanuj swój strach. Psy perfekcyjnie wyczuwają emocje i kierują się nimi, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo. Jeśli zachowasz spokój twój pies, czując twoje pozytywne nastawienie, tylko na tym skorzysta, a ty w lepszy sposób będziesz mógł mu pomóc. 

    Objawy strachu u psa:

    • Trzęsienie się ciała lub drżenie.
    • Ukrywanie się lub próba schowania się.
    • Wyciąganie się do właściciela lub chęć bliskości.
    • Nadmierna lizanie się lub wylizywanie ust.
    • Szybki oddech lub przyspieszone bicie serca.
    • Nadmierna ślinienie się.
    • Niespokojne zachowanie, np. chodzenie w kółko.
    • Brak apetytu.
    • Unikanie kontaktu wzrokowego
    • Agresja.

    Jak uspokoić psa, który się boi?

    W pierwszej kolejności, aby uspokoić psa, zapewnij mu miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Może to być znana psu klatka, łazienka lub inny pokój oddalony od okien, które w tym przypadku są źródłem niepożądanych dźwięków. Niektórzy właściciele chowają się z ukochanym czworonogiem pod kocem i tak spędzają niesprzyjający czas burzy. Pupil w takim miejscu będzie mógł schować się przed hałasem i jaskrawym światłem. Upewnij się, że miejsce to jest dostępne dla niego przez cały czas. Gdy piesek będzie już bezpieczny, postaraj się zmniejszyć hałas związany z burzą, zasłaniając i zamykając wszystkie źródła niepokojącego dźwięku i światła. Możesz również włączyć telewizor lub radio początkowo na niskim poziomie głośności, aby nie zestresować bardziej psa, następnie na nieco wyższym, aby zakłócić dźwięki dobiegające z zewnątrz. 

     

    Co dać psu na uspokojenie podczas burzy?

    Można rozważyć podanie psu suplementów uspokajających ziołowych lub preparatów zawierających naturalne składniki takie jak melatonina lub wyciągi ziołowe (np. z lawendy czy rumianku), jednak zaleca się skonsultowanie tego z weterynarzem.

    Źródło: 123rf.com

    Dlaczego mój pies nagle boi się piorunów?

    Zajmij się pupilem tu i teraz. Twoim priorytetem z pewnością jest uspokojenie psa. Pobaw się z psem lub zaproponuj mu aktywność, która go zainteresuje i odwróci uwagę od burzy. Może to być zabawa ulubioną zabawką lub trening podstawowych komend. Sprawdzi się każda aktywność, która zapewni psu komfort i pozwoli uspokoić jego układ nerwowy podczas burzy. 

    Istnieją również techniki relaksacyjne, które mogą pomóc w wyciszeniu psa. Możesz spróbować masażu relaksacyjnego — mowa oczywiście o masażu TTouch, która polega na wykonywaniu okrężnych ruchów dłońmi na ciele pupila — bez użycia siły. Innym sposobem na pomoc pupilowi jest przytulenia go, a nawet korzystanie z tzw. swetra uspokajającego — kamizelki przeciw lękowej dla psów, która działa podobnie jak owijanie noworodków w becik. Te techniki należy zacząć trenować na długo przed burzą, aby pies mógł się do nich przyzwyczaić i je zaakceptować. Wprowadzamy je powoli, aby przynosiły naszym pupilom spokój, a nie dodatkowy stres. Wszystkie wymienione tutaj czynności mają kojący wpływ na psy w wielu stresujących sytuacjach — nie tylko w trakcie burzy, dlatego warto je stosować już od wieku szczenięcego i powtarzać przez całe życie czworonożnego przyjaciela. 

    Jeśli lęk przed burzą u twojego psa jest szczególnie silny i trudny do opanowania, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz może zalecić różne strategie, takie jak terapia behawioralna, feromony w formie obroży lub sprayu, preparaty zawierające białka mleka np. alfa kazozepinę dającą efekt relaksacji jak u noworodków po spożyciu mleka matki, olej konopny zawierający w swoim składzie kannabidol (olej CBD), lub w cięższych przypadkach nawet leki uspokajające. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy pies jest inny, więc może być konieczne przetestowanie różnych metod, aby znaleźć tą najskuteczniejszą dla twojego pupila. Pracuj z nim stopniowo i cierpliwie, daj mu czas na przystosowanie się do sytuacji i jeśli masz jakieś wątpliwości, to zawsze szukaj pomocy u profesjonalistów. 

    Lęk przed burzą — jak wyłapać pierwsze symptomy? 

    Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem psa, zastanawiasz się pewnie, jak Twój pies może zareagować na odgłosy silnego wiatru, deszczu, grzmotów i oślepiający błysk wyładowań atmosferycznych. To całkiem normalne, że pies boi się odgłosów burzy — niejeden człowiek w czasie jej trwania też żyje w ogromnym strachu. 

    Zachowania sygnalizujące odczuwanie przez psa strachu, często pojawiają się już na długo przed zmianą pogody. Dla psów jako zwierząt o fantastycznych zmysłach burza to niezaskoczenie. Zmiana ciśnienia atmosferycznego i zapachu powietrza, która powstaje przez pojawienie się ozonu i obecne w atmosferze ładunki elektryczne, pozwala psu szybko wyłapać zmianę pogody i uruchomić przedwcześnie reakcję stresową. Do najczęstszych objawów lęku, na które warto zwrócić uwagę, zaliczamy chowanie się w ciasnych, ciemnych miejscach, charakterystyczne zwijanie się, kulenie, rozszerzone źrenice, piszczenie, przyspieszony oddech, drżenie czy ślinotok. Niektóre psy oprócz wymienionych wcześniej symptomów mogą wykazywać zachowania niebezpieczne a wręcz patologiczne — wskakiwanie na właściciela, chaotyczne bieganie po pokoju, niszczenie uposażenia a w skrajnych przypadkach pies może podjąć próbę ucieczki przez uchylone drzwi lub okno. Dlatego znając najczęstsze objawy strachu, łatwiej będzie zachować nam trzeźwe myślenie i gotowość do pomocy czworonożnemu przyjacielowi, który intensywnie reaguje na odgłosy burzy. 

    Pozytywne skojarzenia, czyli jak przyzwyczaić psa do burzy 

    Psa z burzą można oswoić! Wystarczy dyscyplina i chęć poświęcenia swojemu pupilowi nieco większej ilości uwagi. W tej materii, jak i w życiu — efekt wymaga cierpliwości i przychodzi z czasem, więc nie martw się, że od razu pies nie czuje się komfortowo podczas masażu, tulenia czy niezaplanowanej zabawy. 

    Odwracanie uwagi psa od bodźca, jakim może być np. zmiana warunków atmosferycznych, powoduje przetrwanie stresującej sytuacji a z czasem nawet całkowitą redukcję stresu. Czasem nawet zwyczajne podanie smakołyków podczas zabawy, może pomóc psu zaakceptować głośne dźwięki burzy i przekonać go, że nie ma się czego bać. Pies, u którego poziom stresu jest już dość wysoki, nie będzie chciał reagować na nasze komendy i chęć zabawy. Ważne, aby zająć psa zabawą, gdy tylko usłyszymy pierwsze grzmoty w oddali. Gdy bodziec jest jeszcze wystarczająco mały, zwierzak chętniej z nami współpracuje. 

    Pozostawienie psa w czasie burzy w domu bez wcześniejszego przygotowania może wyrządzić poważną krzywdę w psychice czworonożnego przyjaciela. Gdy uda nam się przekierować jego uwagę na zabawy i smakołyki, obniży to znacząco jego poziom stresu, a błyski piorunów nie będą już dla niego tak straszne. Ważne, aby w sytuacjach stresowych być blisko i na bieżąco reagować na zachowanie zwierzęcia, tak aby nasz pupil nie wpadł w prawdziwą panikę. 

     

    Co dać psu na uspokojenie podczas burzy?

    W przypadku poważnego lęku lub stresu psa podczas burzy, weterynarz może zalecić stosowanie leków przeciwlękowych. Niektóre z nich mogą być podawane okresowo, np. w sytuacjach stresowych, takich jak burze. Popularnymi lekami stosowanymi w takich przypadkach są benzodiazepiny, takie jak diazepam lub alprazolam, które działają przeciwlękowo i mogą pomóc psu uspokoić się. Jednak zastosowanie leków powinno być zawsze konsultowane z weterynarzem, który oceni sytuację i dobierze odpowiednią terapię dla konkretnego psa, uwzględniając jego zdrowie i historię medyczną.

    Bibliografia
    1. Dziesięć zasad postępowania w fobiach dźwiękowych u psów - dr n. wet. Jagna Kudła - Magazyn weterynaryjny 11/2015 
    2. Feromonoterapia – co lekarz weterynarii powinien o niej wiedzieć Magazyn Weterynaryjny 10/2018 
    3. Poradnik behawiorysty. Marta Paszkiewicz.2021 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.