• Kot
 • Żywienie
 • Przysmaki i suplementy

Domowe przysmaki dla kota - jak zrobić zdrowe i smaczne nagrody?

Opublikowane: 22.05.202315:50 Przeczytasz w: 3 min

Zdrowe smakołyki to doskonałe urozmaicenie diety kota. Sprawdź, jak przygotować domowe przysmaki dla kota ze składników, które są dla nich odpowiednie. Do zbilansowanej diety kota warto raz na jakiś czas włączyć zdrowe przysmaki, które można z powodzeniem wykonać w domu. Warto jednak pamiętać, że ten gatunek zwierząt ma bardzo konkretne wymagania żywieniowe. Dieta kota opiera się przede wszystkim na mięsie. Zwierzęta te mają trudność z przyswajaniem dużej ilości węglowodanów, a energię czerpią z białka i tłuszczu.

Spis treści

  Domowe przysmaki dla kota – jakich składników unikać? 

  Wykonując domowe przysmaki dla psów mamy szerokie pole do popisu. Możemy użyć różnych rodzajów mąki czy warzyw a następnie wykonać z ciasta niewielkie kulki. Kocie ciasteczka z udziałem mąk, czy większej ilości warzyw zdecydowanie nie będą należały do przekąsek odpowiednich dla tego gatunku. 

  Jeżeli chcesz wykonać domowe przysmaki dla swojego kota, podczas komponowania przepisu unikaj przetworów mlecznych i produktów pochodzenia roślinnego. Dodatkowo pamiętaj o tym, że koty to surojady. W ich diecie nie ma miejsca na pokarm poddany obróbce termicznej (wyjątkiem są określone stany chorobowe, na przykład zapalenie trzustki). 

  Jak przygotować suszone mięso dla kota? 

  Idealne dla kota przysmaki to po prostu surowe mięso lub takie, które wcześniej wysuszyliśmy. Suszone przysmaki to przekąska, którą większość kotów naprawdę uwielbia. Jej samodzielne przygotowanie wcale nie jest trudne. Potrzebujesz do tego piekarnika lub elektrycznej suszarki. 

  Składniki: 

  • mięso drobiowe lub jakiekolwiek inne dobrej jakości, 
  • opcjonalnie przyprawy (kocimiętka, melisa, pietruszka, bazylia etc.). 

  Wykonanie: 

  1. Oczyść mięso z błonek, kości i tłuszczu. 
  2. Pokrój mięso na cienkie plastry lub paseczki, nie grubsze niż 3-4 mm. 
  3. Jeśli chcesz, możesz posypać mięso ulubionymi ziołami lub przyprawami dla kota. 
  4. Włóż plastry mięsa na tackę suszarki lub na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. 
  5. Wstaw tackę do piekarnika ustawionego na niską temperaturę (wystarczy około 50-60 stopni Celsjusza) lub do suszarki. 
  6. Susz mięso przez około 4-6 godzin, do momentu aż stanie się całkowicie suche i chrupiące. 
  7. Pozwól mięsu ostygnąć i przechowuj je w szczelnie zamkniętym pojemniku w suchym i chłodnym miejscu. 

  Koci żołądek przyzwyczajony jest do częstego pobierania pokarmu. Przysmaki suszone podawaj między posiłkami, jednak staraj się, aby zwierzak nie zjadł dłużej ilości na raz. 

  Czy warto przygotowywać domowe przysmaki dla kota? 

  Susząc mięso samodzielnie w domu, masz pełną kontrolę nad składem smakołyków. Suszone mięsne przysmaki można z powodzeniem dopasować do indywidualnego gustu każdego kota oraz do potencjalnych alergii pokarmowych. Zdrowe przysmaki pozbawione składników, takich jak sztuczne barwniki czy wzmacniacze smaku to zdrowy i bardzo smaczny składnik kociej diety. 

  Bibliografia
  1. „Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka", A. Cholewiak-Góralczyk, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020 

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.