Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Porady żywieniowe

Kot nie chce jeść mokrej karmy – jak zachęcić kota do jedzenia?

Opublikowane: 11:13 Przeczytasz w: 8 min

Koty są zwierzętami, które bardzo mało piją. W związku z tym częściej mogą występować u nich problemy z pęcherzem moczowym i nerkami. Mruczek, jedząc karmę mokrą, dostarcza swojemu organizmowi więcej płynów, co pozytywnie wpływa na jego zdrowie. Niestety spora część czworonogów od pierwszych miesięcy życia jest karmiona wyłącznie suchą karmą. Takie koty nie znają smaku mokrego jedzenia i niechętnie przyjmują inny pokarm. Jednak odrobina uporu i cierpliwości ze strony opiekuna powinna pozwolić osiągnąć sukces w zmianie sposobu żywienia pupila.

Spis treści

    Kot nie chce jeść mokrej karmy – jak zachęcić kota do jedzenia? Źródło: 123rf.com

    Karma mokra czy sucha?

    Pytanie, które zadaje sobie większość opiekunów, brzmi: jak karmić kota? Odpowiedź nie jest łatwa, ale podsumowując za i przeciw, wyraźnie można stwierdzić przewagę karmy wilgotnej nad suchą.

    Ze względów ekonomicznych oraz praktycznych wielu właścicieli zwierząt stawia na karmę suchą. Jednak z punktu widzenia zdrowia mruczków nie jest to najlepszy wybór. Suche chrupki szybko przechodzą przez układ pokarmowy pupila, przez co już kilkadziesiąt minut po zjedzeniu porcji, czworonożny przyjaciel czuje się znów głodny. Sucha karma dla kota!!! jest wysokokaloryczna, a opiekunowie często wybierają model żywienia do woli, czyli pożywienie jest cały czas dostępne dla zwierzaka. To doprowadza do otyłości czworonogów. Ponadto istnieją badania, które pokazują, że po spożyciu suchej karmy w organizmie kota bardzo długo glukoza utrzymuje się na wysokim poziomie, a to może być przyczyną cukrzycy.

    Karma mokra jest bardziej sycąca i ma mniej kalorii na 100 gram suchej masy niż większość karm suchych. Wysoka wilgotność w mokrej karmie zapewnia kotom prawidłowe nawodnienie. Piki glukozy po zjedzeniu przez czworonoga mokrego pokarmu nie są wysokie i nie utrzymuje się długotrwała hiperglikemia. Mokre karmy mają lepszy skład, zawierają mniej wypełniaczy niż suche odpowiedniki.

    Czy mokra karma jest dobra dla kociąt?

    Jeśli od początku chcemy nauczyć kota dobrych nawyków żywieniowych, to warto zacząć karmić kocię karmą mokrą. Po odsadzeniu od matki wilgotne jedzenie jest bardziej naturalne dla czworonoga niż sucha karma. Ponadto miękka konsystencja mokrej karmy jest łatwiejsza do pogryzienia, więc koty, którym dopiero wychodzą zęby, nie powinny mieć z tym problemu. Karmienie małego kota !!! musi odbywać się często i małymi porcjami. Oczywiście mokra karma powinna mieć odpowiedni dla maluchów skład, czyli być przeznaczona dla kociąt.

    Dlaczego kot nie chce jeść karmy mokrej?

    Powodów, dla których mokra karma nie jest atrakcyjna dla mruczka, może być wiele. Najczęstszą przyczyną jest to, że kot od zawsze dostawał tylko suchy pokarm. Karmy suche są pełne wzmacniaczy smaku, które działają na koty w sposób uzależniający. Nawet intensywny smak mokrego pożywienia może w takim przypadku nie być dla czworonoga zachęcający. Co więcej, jeśli pupil ma cały czas dostęp do suchego pokarmu, to najzwyczajniej nie będzie już głodny, kiedy opiekun zaproponuje mu dodatkową porcję jedzenia w postaci saszetki.

    Oczywiście niepokojąca jest sytuacja, kiedy kot regularnie zjadał mokrą karmę i nagle zaczął odmawiać jedzenia. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych i konieczna jest wizyta u lekarza weterynarzii.

    Jak przestawić kota z suchej karmy na karmę mokrą?

    Niektóre koty są karmione suchą karmą, odkąd tylko same zaczynają jeść. Przez to są przyzwyczajone do smaku takiego pokarmu i niechętnie chcą próbować innych form pożywienia. Jednak istnieje kilka sposobów, aby przekonać kota, aby spróbował zjeść mokrą karmę:

    • Dosmaczanie poprzez posypywanie mokrej karmy zmieloną karmą suchą. Niektóre koty uwielbiają drożdże browarnicze lub żółtko, więc można dodać te składniki do karmy mokrej.
    • Delikatne podgrzewanie karmy lub dolewanie do niej ciepłej wody, aby zapach pożywienia był bardziej intensywny i skusił kota do spróbowania.
    • Jedzenie można uatrakcyjnić tak, aby kot traktował je jako zdobycz. Przed podaniem miski z karmą trzeba pobawić się z kotem np. wędką, kiedy mruczek będzie rozemocjonowany łapaniem ofiary, wtedy należy zaproponować mu posiłek.
    • Jeśli zmiana karmy ma się udać, to należy przynajmniej na jakiś czas ograniczyć ilość podawanych kotu smaczków.
    • Istotna jest konsystencja i tekstura karmy mokrej. Koty są pod tym względem bardzo wrażliwe. Pożywienie w wysokomięsnych puszkach występuje najczęściej w postaci mielonki. Dla kota karma mokra w takiej formie nie jest atrakcyjna, dlatego warto ją rozdrobnić i wymieszać z wodą.
    • Czasami drugi kot w domu może zachęcić towarzysza do spożywania posiłków. Kiedy jeden mruczek zobaczy, że inny członek stada je z apetytem mokrą karmę, to sam chętniej się nią zainteresuje.
    • Jeśli mimo wszystko nie uda się przekonać zwierzaka do mokrej karmy, to warto spróbować podać mu mięso surowe lub gotowane. Gdyby był nim zainteresowany, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się do dietetyka weterynaryjnego i ułożyć dietę BARF dla pupila.

    Ważne! Nigdy nie powinno się głodzić kota, aby zachęcić go tym do jedzenia. Może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

    Mity dotyczące karmy mokrej

    1. Przez mokrą karmę odkłada się więcej kamienia nazębnego.

    Jest to mit, ponieważ zarówno po zjedzeniu karmy suchej, jak i mokrej na kocich zębach pozostaje osad. Higiena jamy ustnej u kota polega na codziennym myciu zębów. Można kupić specjalną pastę enzymatyczną i szczoteczkę niemowlęcą. Wystarczy szczotkować zęby pupila raz dziennie, aby zobaczyć efekt.

    1. Jeśli kot zje mokre, to nie będzie chciał jeść nic innego.

    Koty są dość wybrednymi czworonogami. Niektórym karma mokra smakuje bardziej niż sucha, ale podawanie przez dłuższy czas mokrego pożywienia nie sprawi, że kot za jakiś czas nie będzie chciał spożywać innych karm. Choć należy pamiętać, że i tak z punktu widzenia zdrowotnego mokre karmy są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla mruczków.

    1. Jak kot je suchą karmę, to dużo pije, a kiedy je mokrą, to nie wypija odpowiedniej ilości wody.

    Sucha karma ze względu na swój skład oraz teksturę sprawia, że kot odczuwa większe pragnienie. W przypadku mokrej karmy czworonogi piją mniej, ponieważ część wody dostarczają organizmowi wraz z pokarmem.

    Jaka powinna być najlepsza mokra karma dla kota?

    Mokra karma dla kota powinna stanowić pełnowartościowy posiłek. Dobrej jakości produkt musi charakteryzować się wysoką zawartością mięsa. Wielu producentów niejasno przedstawia składy puszek oraz saszetek. Podają na etykietach ogólną zawartość produktów pochodzenia zwierzęcego w karmie, ale nie ma informacji ile procent stanowi mięso mięśniowe, a ile jest w karmie podrobów. Przez to na rynku istnieje dużo karm, które na pierwszy rzut oka mają świetny skład, ale jeśli przeanalizuje się go dokładnie, to okazuje się, że jest w nich dużo podrobów, bulionu, albo część składu stanowią produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego.

    Mokra karma dla kota — ranking

    1. MAC's Cat — karma mokra dla kotów dorosłych. Produkty firmy MAC's są zdecydowanie dobrej jakości. Nie zawierają zbóż, glutenu, soi czy sztucznych barwników. Konsystencja mielonki z pewnością nie przekona wybrednych kotów. Za to zaletą jest duża różnorodność smaków, bo można dostać puszki, gdzie w składzie jest królik, kaczka, wołowina, cielęcina czy jagnięcina.

    2. Cats Plate to pełnoporcjowa karma mokra w słoiczkach bez dodatku cukru. Karmy tej marki można porównać do gotowanego, suplementowanego BARFA. Konsystencja produktów ma postać musów oraz zmielonego mięsa z dodatkami. Są też karmy specjalistyczne np. renal dla kotów, które cierpią na choroby nerek oraz gastro, wspomagające pracę układu trawiennego zwierzaka.

    3. Pussy Deluxe firmy Meatlove to wysokomięsna, mokra karma dla kotów dorosłych. Produkty z tej serii są w wygodnych opakowaniach w postaci kiełbasek. Należy zwrócić uwagę na to, że konsystencja dla niektórych kotów może być zbyt sucha, dlatego warto do takiego posiłku dolać nieco wody. Szczególnie ważne jest to, iż Meatlove nie dodaje żadnych, syntetycznych aromatów.

    Bibliografia
    1. M.Ceregrzyn, R.Lechowski, B.Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Edra Urban&Partner, s. 241-262, 2019
    2. A.Blake, Eudora, Kan; "Czy koty jedzące mokrą karmę są szczuplejsze?", Magwet.pl, 2013

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.