Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Porady żywieniowe

Czy koty jedzą myszy? Fakty i mity

Opublikowane: 14:02 Przeczytasz w: 9 min

Koty są fascynującymi stworzeniami. Część z nich jako koty domowe nie poznało świata zewnętrznego i wcale nie są zainteresowane poszerzaniem terytorium. Posiadają także instynkty, które często dominują nad procesem udomowienia przez ludzi.

Spis treści

    Czy koty jedzą myszy? Fakty i mity. Źródło: 123rf.com

    Koty domowe i ich behawior 

    Coraz częściej mruczki zostają naszymi domownikami. Opiekunowie chcą zapewnić im jak najlepsze warunki, spełniając ich potrzeby. Znajomość kociej natury ułatwia komunikację ze zwierzęciem oraz dbanie o jego zdrowie. Etogram koci jest to zespół charakterystycznych zachowań i reakcji dla kotowatych. Badacze przeprowadzili przegląd dostępnej literatury oraz wykonali obserwację zwierząt. Analiza zawiera wszystkie typowe zachowania wraz z krótkim opisem. Polowanie u kotów jest w jego naturze. Co jedzą dobrze nam znani drapieżnicy? 

    Dlaczego koty lubią jeść myszy? 

    Koci przewód pokarmowy dostosowany jest do trawienia pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Koty wolnożyjące są drapieżnikami. Mięso jest im niezbędne do funkcjonowania. Dla prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest im dobrej jakości karma dla kota lub dieta o odpowiedniej zawartości i proporcjach białka, tłuszczu, węglowodanów i innych składników odżywczych jak makro- i mikroelementy, witaminy. Z punktu widzenia kota wychodzącego w mięsie myszy jest wszystko, co potrzebne mu do przeżycia. 

    Dlaczego koty polują? 

    Kot jest drapieżnikiem, stąd polowanie jest dla niego zachowaniem instynktownym, szczególnie by zaspokoić głód. To ściśli mięsożercy, którzy polują na swoje ofiary samotnie. Łowiąc nawet kilka razy dziennie, preferują posiłki częstsze, o mniejszej kaloryczności, wybierając drobne ofiary. Ma na to także wpływ ich mały żołądek. Koty w domu również mają instynkt łowiecki, stąd ich upodobanie do chwytania owadów lub niewielkich obiektów w ruchu. Jednak środowisko i dobór genetyczny są w stanie zmniejszyć popędy i u pewnych ras kotów (np. kotów perskich) zdobywanie pożywienia nie jest atrakcyjne. 

    Czy koty mogą jeść myszy? 

    Drobne gryzonie nie są jedynym pożywieniem polujących kotów. Idealną ofiarą tych drapieżników są ptaki, gady, owady. Mruczki są oportunistycznymi łowcami, stąd polują na gatunki dostępne na danym terenie i łatwe do zdobycia. Myszy doskonale przystosowały się do środowiska, w którym żyją ludzie, przez dostatek pokarmu i łatwość schronienia. Za tym bogactwem mysz przepadają koty, które są ich naturalnymi wrogami i wpływają na populację gryzoni. Koty wychodzące mogą spędzać około 12 godzin na poszukiwaniu i polowaniu na małe gryzonie. 

    Czy koty mają dobry wzrok? 

    Żywe myszy i wzlatujące ptaki są bardziej atrakcyjne dla oka drapieżnika. Koty łatwiej zauważają ruchome obiekty niż statyczne, stąd poruszający się drobny ssak lub ptak, szybciej zwróci na siebie uwagę. Skuteczne polowanie i uchwycenie ofiary umożliwia zdolność ostrego widzenia na bliskie odległości, dlatego błyskawiczne złapanie myszy często nie stanowi problemu. Przystosowaniem do polowania i poruszania się w warunkach słabego oświetlenia jest posiadanie błony odblaskowej przez niektóre gatunki zwierząt. Ta struktura w oku, nazywana również makatą, odbija światło i dzięki temu wzmacnia widzenie w ciemności. Z jej powodu kocie oczy przypominają świetliki. 

    Surowe mięso jako źródło tauryny 

    Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym, który uczestniczy w procesach metabolicznych. W przypadku mruczków tworzenie soli kwasów żółciowych odbywa się tylko z tauryną, kiedy u innych ssaków może zastąpić ją glicyna. Ten aminokwas wpływa na funkcję serca, siatkówki i pełni rolę neuroprzekaźnika. Koty syntetyzują taurynę tylko w niewielkich ilościach, niepokrywających ich zapotrzebowania, dlatego instynktownie jedzą myszy. Właśnie w tuszkach gryzoni i ptaków zawartość tauryny jest najwyższa w porównaniu do innego źródła białka zwierzęcego. 

    Dlaczego kot bawi się myszą przed zjedzeniem? 

    Często obserwacje polujących kotów nasuwają pytanie, czy specjalnie przedłużają cierpienie ofiary, podrzucając ją, puszczając i znów łapiąc. Mruczki nie mają skłonności sadystycznych i nie czerpią satysfakcji z męczenia myszy przed zabiciem jej. W trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego w mięśniach wytwarzany jest kwas mlekowy, który pośmiertnie obniża pH mięsa i spowalnia jego rozkład. Niektórzy uważają, że kwas mlekowy podnosi smakowitość posiłku i dlatego "kot bawi się" przed zabiciem gryzonia. 

    Dlaczego kot przynosi upolowane myszy? 

    W ludzkiej świadomości pozostawienie przez kotka ofiary pod domem jest podarunkiem dla właściciela. W przypadku nauki kociąt zdobywania pokarmu kotka przynosi ofiarę, by młode przestawić na mięsny pokarm. Badanie dotyczące żywienia kotów uwzględniają, czym są karmione przez opiekunów oraz ich naturalne potrzeby. Większość zwierząt otrzymywała resztki ludzkiego jedzenia lub karmę o niskiej jakości, stąd niedobory odżywcze były uzupełniane przez koty w trakcie łowów. Nieznaczna część z ofiar była przynoszona i zostawiana pod domem. Ponad 10-krotnie więcej upolowanych drobnych ssaków czy ptaków była zjadana. Przez co koty wychodzące mają zdecydowanie wyższe ryzyko chorób pasożytniczych niż niepolujące. 

    Czym zastąpić myszy w kociej diecie? 

    Dla wielu opiekunów bezpiecznym posiłkiem jest wybór dobrej jakości suchej karmy dla kota w sklepie zoologicznym. Jednak w związku ze wzrostem ryzyka chorób układu moczowego, warto pomyśleć o uzupełnieniu posiłków mięsnymi saszetkami lub puszkami. Mrożone myszy lub tuszki innych zwierząt są łatwo dostępne do zakupu jako alternatywa gotowej karmy. Komponując wartościowy posiłek, należy konsultować się ze zwierzęcym dietetykiem lub lekarzem weterynarii zajmującym się kocim żywieniem. 

    Jakie koty najczęściej polują na myszy?

    Wszystkie koty są naturalnymi łowcami i mogą polować na myszy, ale niektóre rasy są bardziej znane z tej umiejętności niż inne. Oto kilka ras kotów, które często uważane są za szczególnie zdolne myśliwce:

    1. Kot domowy: bez określonej rasy (czyli tak zwane koty mieszane), są często bardzo zdolnymi myśliwcami. Występują w różnych kształtach, kolorach i długościach futra.
    2. Maine Coon: to jedna z największych ras kotów, znana ze swojej siły i zręczności. Chociaż są to przyjazne koty, to także potrafią być doskonałymi myśliwcami.
    3. Norweski leśny: to koty o długim futrze, które pierwotnie były kotami łowcami w norweskich lasach. Są zazwyczaj sprawne i mają instynkt łowiecki.
    4. Sokoke: to rasa kotów pochodząca z lasów Sokoke w Kenii. Są znane ze swojej zręczności i zdolności do polowań.
    5. Scottish Fold: chociaż są znane przede wszystkim ze swoich zwiniętych uszu, Scottish Fold może również być dobrym myśliwcem.

    Jak wzbogacić przestrzeń dla kota w domu? 

    Urozmaicenie środowiska w domu, by zaspokoić koci instynkt łowiecki, jest bardzo ważnym elementem. Nie wystarczy pluszowa myszka, która nie ma zapachu i się nie rusza. Kotu warto zapewnić przestrzeń, gdzie może się wspinać, obserwować i odpoczywać. Chowanie w różnych miejscach niewielkiej ilości suchej karmy pozwolić mruczkowi spełnić potrzebę poszukiwania i ruchu w trakcie zdobywania pokarmu. Koty jedzą mniej i częściej, stąd wskazane są posiłki kilka razy dziennie. Zwierzak chętnie popracuje nad wydobyciem smaczków z zabawki, która wymaga sprawności manualnej i rozpracowania jak dostać się do jedzenia. Jest to też dobre rozwiązanie dla kotów, które gryzą opiekunów.  W przypadku większych problemów warto skonsultować się z kocim behawiorystą

    Czy koty jedzą myszy - podsumowanie

    Zwyczaj kotów przynoszenia myszy jako "prezentów" dla właścicieli wynika z ich naturalnego instynktu łowieckiego. Dla zaspokojenia potrzeb żywieniowych kota, zamiast myszy, można wybierać wysokiej jakości karmy, zarówno suchej, jak i mokrej. Urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej, zapewnienie odpowiednich zabawek i interaktywnych form podawania pokarmu, może pomóc w zaspokojeniu instynktów łowieckich kota. Warto konsultować się z lekarzem weterynarii w kwestii diety i potrzeb żywieniowych swojego pupila. Dbałość o aktywność kociego towarzysza i dostarczanie mu pozytywnych bodźców w ramach zabawy może przyczynić się do utrzymania zdrowego i szczęśliwego trybu życia.

    Zapytaj experta...Jak zniechęcić kota do łowienia myszy?

    Aby zniechęcić kota do łowienia myszy, możesz podjąć kilka kroków, które skupią jego uwagę na innych aktywnościach i zmniejszą jego zainteresowanie polowaniem. 

    • Zadbaj o większą aktywność fizyczną:

    Zapewnij kotu dużo zabawek i aktywności, które będą stymulować jego ciało i umysł. Zabawki, które naśladują ruchy zdobyczy, takie jak wędki dla kotów, piłeczki czy zabawki interaktywne, mogą zająć uwagę kota i zaspokoić jego instynkt łowiecki.

    • Regularna zabawa:

    Codzienna zabawa z kotem może pomóc w uwalnianiu nagromadzonej energii i zredukować jego potrzebę polowania. Staraj się poświęcić regularnie czas na zabawę z kotem.

    • Zabawki z kocimiętką:

    Koty uwielbiają kocimiętkę. Zabawki wypełnione kocimiętką mogą przyciągać uwagę kota i zniechęcać go od polowania na myszy.

    • Sterylizacja lub kastracja:

    Kot wysterylizowany lub wykastrowany, często ma mniej intensywny instynkt łowiecki i ma mniejszą skłonność do polowania.

    • Karmienie:

    Regularne karmienie kota wysokiej jakości karmą może zmniejszyć jego potrzebę polowania na pokarm.

    • Zapewnienie wysokiej półki lub drapaka:

    Koty lubią obserwować swoje otoczenie z wysokości. Drapaki lub półki, które pozwalają im na wspinaczkę i obserwację mogą być atrakcyjną alternatywą dla polowania.

    • Ograniczanie wyjść kota na zewnątrz:

    Ograniczenie dostępu kota do zewnętrznego świata może całkowicie wyeliminować jego możliwość łowienia myszy.

    Pamiętaj, że polowanie jest naturalnym instynktem kota, więc całkowite wyeliminowanie tego zachowania może być trudne.

    Bibliografia
    1. Fazio J., Stanton L. A., Sullivan M., A Standardized Ethogram for the Felidae: A Tool for Behavioral Researchers, Applied Animal Behavior Science, 2015 
    2. Ellis S., Envirimental enrichment. Practical strategies for improvement feline welfare, Journal of Feline Medicine and Surgery (2009), 11, 901-912 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.