Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Karma

Karma dla kociąt — jak zaspokoić potrzeby małych kociaków?

Opublikowane: 14:51 Przeczytasz w: 7 min

W przypadku młodych kotów można kształtować preferencje żywieniowe tak, aby pupil w przyszłości chętnie zjadał wysokiej jakości pożywienie. Właścicieli czworonogów bardzo interesuje temat prawidłowego żywienia podopiecznych, co korzystnie przekłada się na pozytywne zmiany w modelu żywieniowym kociąt oraz osobników dorosłych.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Kiedy kot powinien przejść z mleka matki na karmę dla kociąt?

    Między 2 a 4 tygodniem życia następuje dla kociąt okres przejściowy. W tym czasie młode koty oprócz mleka matki mogą zacząć jeść inny pokarm. Miękka konsystencja pożywienia jest niezwykle istotna, ponieważ czworonogom dopiero zaczynają wyrzynać się zęby. Najlepiej karmę mokrą dla kociąt rozpuszczać w niewielkiej ilości świeżej wody. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie mięsa, ale dla młodych kotów powinno być ono krótko gotowane (około 10 minut) i zblendowane na papkę. Karmienie małego kotka! musi odbywać się przynajmniej 4 do 5 razy w ciągu doby.

    Całkowite odsadzenie kociąt od matki następuje między 6 a 12 tygodniem życia. Opiekun powinien na coraz dłużej zostawiać kocięta bez opieki ich mamy, aby jadły przygotowany dla nich pokarm. Codziennie można wydłużać samodzielny czas kociąt, aż ostatecznie przestaną korzystać z mleka matki i zaczną jeść przeznaczone dla nich jedzenie.

    Przy problemach związanych z odłączaniem kociąt od matki może pomóc koci behawiorysta. Eksperta warto też zapytać o to, w jaki sposób najlepiej dla czworonogów przeprowadzić ten proces krok po kroku.

    Co powinna zawierać karma dla kociąt?

    Pełnoporcjowa karma kitten powinna być odpowiednio zbilansowana. Nie może zawierać wzmacniaczy smaku oraz sztucznych konserwantów. Zawartość białka w komercyjnych karmach dla kotów rosnących waha się między 35-50% w suchej masie. Natomiast minimalne zapotrzebowanie wynosi 22,5% w suchej masie, choć zaleca się, aby białka było więcej. Tłuszcze powinny stanowić przynajmniej 9% suchej masy karmy. Koty najchętniej wybierają pożywienie, w którym jest około 25% tłuszczu.

    Karma dla kociąt powinna charakteryzować się wysoką zawartością mięsa. Najlepszy skład jest wtedy, kiedy karma zawiera mięso mięśniowe i dopiero na drugim miejscu podroby. Warto wybierać jedzenie dla małych kociąt, które nie ma zbóż oraz syntetycznych aromatów.

    Mokra karma czy sucha dla kociąt?

    Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia kota jest nauczenie go jedzenia tylko karmy mokrej. Domowe mruczki są mięsożercami, dlatego wilgotny i mięsny pokarm jest najbardziej zbliżony do tego, co spożywali ich dzicy przodkowie w naturze.

    Sucha karma i brak odpowiedniej ilości wypijanej przez koty wody może doprowadzić do problemów z pęcherzem moczowym oraz nerkami. Wbrew powszechnym twierdzeniom spożywanie przez czworonogi suchej karmy nie zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Najlepszym sposobem na zdrowe zęby jest szczotkowanie ich i czyszczenie pastą enzymatyczną.

    Jak przekonać małego kota do jedzenia mokrej karmy?

    Mleko matki zawsze jest najsmaczniejsze dla kociąt. Przestawienie ich na karmę stałą nie zawsze jest łatwe. Niektóre kocięta są wybredne i długo nie akceptują innego pożywienia. Warto zachęcić je na kilka sposobów:

    • podawanie mokrej karmy zalanej niewielką ilością ciepłej wody,

    • podawanie zmiksowanego, gotowanego mięsa,

    • posypanie mokrej karmy niewielką ilością drożdży (do diety BARF).

    Warto również rozważyć podawanie karmy mokrej w różnych konsystencjach. Mogą to być kawałki mięsa w pysznym sosie albo produkt w formie musu lub pasztetu. Najważniejsze, aby karma odpowiadała preferencjom pupila i jednocześnie zapewniała prawidłowy rozwój kota.

    Co zrobić, kiedy mały kotek nie chce jeść?

    Brak apetytu u kociąt może bardzo szybko doprowadzić do pogorszenia ich stanu zdrowia. Jeśli młody kociak nie chce jeść w ciągu dnia, to konieczna jest szybka wizyta u lekarza weterynarij. Wiele chorób wirusowych zaczyna się od braku apetytu, biegunki i apatii, dlatego należy reagować błyskawicznie. Do odkrycia przyczyny takiego zachowania konieczne może być badanie krwi u kota. Pokaże ono, w jakim stanie jest organizm czworonoga i nakieruje lekarza na prawidłową diagnozę.

    Kiedy przejść na karmę dla dorosłych kotów?

    Przyjmuje się, że od 11 miesiąca życia karma dla kociąt powinna być mieszana z pożywieniem dla kotów dorosłych. Stopniowe przejście zapobiegnie zaburzeniom mikrobioty jelitowej, które mogłyby wywołać biegunkę. Początkowo zaleca się wprowadzenie 25% nowej karmy i zwiększanie jej ilości w stosunku do dotychczasowej karmy o 25% co tydzień.

    Karma dla kociąt różni się od produktów dla kotów dorosłych przede wszystkim stosunkiem wapnia do fosforu oraz zawartością procentową poszczególnych składników odżywczych. Dla prawidłowego funkcjonowania czworonoga należy dobrać karmę dopasowaną do etapu rozwoju pupila.

    Czym różni się karma dla kociąt od kota?

    Karma dla kociąt różni się od karmy dla dorosłych kotów przede wszystkim wyższą zawartością białka, tłuszczu oraz niezbędnych witamin i minerałów, które wspierają rozwój i wzrost młodego organizmu. Ma też mniejsze kawałki, które są łatwiejsze do gryzienia i trawienia przez młodsze koty.

     

    Jak długo karmić kota karma dla kociąt?

    Kocięta powinny być karmione specjalną karmą dla kociąt do około 12 miesiąca życia, kiedy to większość z nich osiąga pełną dojrzałość. Po tym czasie można stopniowo przechodzić na karmę dla dorosłych kotów, zgodnie z zaleceniami weterynarza.

    Jaka jest najlepsza karma dla kociąt?

    Na rynku istnieje wiele firm, które w swojej ofercie mają dostępne karmy dla kociąt. Właścicieli kotów często nurtuje kwestia tego, jaka powinna być odpowiednia karma. Poniżej przedstawiamy kilka produktów, które mają wartościowy skład.

    1. EDEN Country Cuisine — karma mokra dla kotów dorosłych i kociąt. W składzie na pierwszym miejscu jest mięso, a jego zawartość producent określa na minimum 70%. Karma ta jest dostępna w 3 różnych wariantach smakowych. Dodatkiem są prebiotyki, które wspomagają trawienie oraz glukozamina i chondroityna odpowiadające za poprawę pracy aparatu ruchu.

    2. Golden Valley Kitten — karma mokra dla kociąt z królikiem i kurczakiem. Zawiera 97% mięsa i podrobów. Skład karmy jest prosty, nie ma zbędnych węglowodanów i charakteryzuje ją wysoka zawartość białka. Dodatki dietetyczne to między innymi witaminy: D3 i E.

    3. John Dog For Cats rabbit in jelly — pełnoporcjowa, mokra karma dla kociąt w postaci galaretki. Produkt ma bardzo czytelny skład. 76,7% karmy stanowi mięso z królika, 18% podrobów króliczych a dodatki to olej z łososia, tauryna, agar i węglan wapnia.

    4. Wiejska Zagroda Indyk z kurczakiem dla kociąt — skład karmy jest bardzo dobry, ponieważ zawiera ona dużo mięsa mięśniowego z indyka i kurczaka. Dodatkiem jest m.in. olej z łososia, który zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, pozytywnie wpływające na sierść i kondycje całego organizmu kota.

    Bibliografia
    1. M.Ceregrzyn, R.Lechowski, B.Barszczewska, Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Edra Urban&Partner, s. 249-253, 2019 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.