Koty należą do grupy tzw. prawdziwych mięsożerców, co oznacza, że podstawą ich diety są ciała upolowanych ofiar. Metabolizm tych drapieżników jest przystosowany do tego sposobu żywienia - u kotów stwierdza się wysoką aktywność enzymów trawiących białka i niewielką przekształcających węglowodany. Ich organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować na diecie roślinnej, a zboża są całkowicie zbędne w posiłkach kotów.
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Czy kot powinien jeść zboża?
Ze względu na specyficzny metabolizm koty są przystosowane do diety bogatej w białko i tłuszcz. Węglowodany stanowią niewielki procent pożywienia kota. Pełnią one głównie funkcję regulacyjną - niestrawne włókno (węglowodany strukturalne) przyspiesza pasaż treści pokarmowej i ułatwia usuwanie spożytej sierści. Składniki odżywcze i ich proporcje w karmie powinny być jak najbardziej zbliżone do naturalnej diety kotów.
Zboża są źródłem węglowodanów niestrukturalnych, które są trawione przez kota. Ich organizm nie jest jednak przystosowany do dużych ilości tego typu składników. Karmy o znacznym dodatku zbóż wpływają negatywnie na stan zdrowia kota.
Czy zboże w karmie dla kotów wywołuje nietolerancję lub alergię?
Zboża, jak każdy inny składnik karmy, mogą wywołać reakcję alergiczną lub nietolerancję pokarmową. Gdy kot cierpi na alergię, zalecane jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej, opartej na jednym rodzaju białka. Jest to możliwe jedynie w przypadku przejścia na dobrej jakości bezzbożową mokrą karmę lub samodzielnie przygotowywane posiłki. Wszystkie karmy suche zawierają składniki roślinne, w tym często zboża, co może zaburzać efekt diety eliminacyjnej.
Koty są prawdziwymi mięsożercami, a ich metabolizm jest przystosowany do diety bogatej w białko i tłuszcz, a nie węglowodany.
Dr. Sarah L. Thompson lekarka weterynarii z Kanady, specjalizująca się w dietetyce zwierzątRóżnego rodzaju suche karmy oraz przysmaki dla kota
Jaka jest najzdrowsza karma dla kota?
Podstawą w diecie kota powinna być dobrej jakości karma mokra. Nawet bezzbożowa karma sucha jest niewskazana ze względu na wysoką zawartość składników roślinnych, stopień przetworzenia i niską wilgotność.
Zawsze należy zwracać uwagę na skład suchej karmy dla kota. Pokarm dobrej jakości cechuje się wysoką zawartością mięsa, dodatkiem podrobów (najlepiej z wyszczególnieniem rodzaju) i jest wzbogacony o niezbędne witaminy, minerały i aminokwasy — w tym szczególnie ważną dla kotów taurynę. Należy unikać dodatku polepszaczy smaku, sztucznych aromatów i barwników.
Jakie karmy bezzbożowe dla kota?
Oto kilka marek karm bez zbóż dla kotów:
- Acana
- Orijen
- Taste of the Wild
- Applaws
- Carnilove
- Farmina N&D
- Feringa
- True Instinct
- Almo Nature Holistic
- Natural Greatness
Zajrzyj także do rankingu karm dla kotów.
Czy karma bezzbożowa jest dobra dla kotów?
Skład karmy powinien być jak najbardziej czytelny — najlepiej, gdy producent wyszczególnia użyte składniki i podaje ich zawartość procentową. Pod hasłem "mięsa i innych składników pochodzenia zwierzęcego" może kryć się wiele rodzajów mięs, podrobów i produktów ubocznych tj. chrząstki czy łby drobiu.
Przykładowa bezzbożowa karma mokra o czytelnym składzie: cielęcina (49,5%, w tym płuca cielęce, serca cielęce, bulion cielęcy), indyk (49,5%, w tym mięso indycze, serca indycze, wątroby indycze, szyjki indycze, bulion z indyka), minerały (1%).
Przykład niejasnego składu karmy mokrej dla kotów dorosłych: mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, zboża, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, składniki mineralne, roślinne ekstrakty białkowe, cukier.
Wybierając karmy bezzbożowe warto zwrócić uwagę na tzw. skład analityczny. Wyszczególniona jest tam wilgotność karmy (zwykle około 75-80% w przypadku karmy mokrej), zawartość białka (najlepiej około 40-50% w suchej masie), tłuszczu (około 25-30% w suchej masie), włókna, minerałów i węglowodanów. Zawartość cukrów niestrukturalnych powinna być jak najmniejsza.
Podstawą diety zarówno kociąt, jak i kotów dorosłych może być jedynie karma pełnoporcjowa. Taka informacja jest zawsze udostępniona przez producenta. Oznacza to, że pokarm dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jego długotrwałe podawanie nie doprowadzi do niedoborów pokarmowych. Karmy uzupełniające nie są suplementowane. Mogą być stosowane jedynie jako przysmaki w formie trzech posiłków tygodniowo.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plDlaczego weterynarze nie lubią bezzbożowej karmy dla kotów?
Bezzbożowe karmy dla kotów stają się coraz bardziej popularne. Odpowiedzialny właściciel chce podawać swojemu pupilowi jak najlepsze jedzenie. Brak dodatku zbóż jest jednym z kryteriów wyboru karmy, ale nie zwalnia z dokładnej analizy składu.
Sucha karma bezzbożowa zwykle zawiera inne składniki będące źródłem węglowodanów, tj. groch, ryż czy ciecierzyca. Nawet jeśli na opakowaniu można przeczytać hasła "karma bezzbożowa", "100% naturalnych składników", "z dużą zawartością mięsa", warto dokładniej przeanalizować skład.
Przykładowa sucha karma bezzbożowa: świeże mięso z indyka (26%), dehydratyzowany łosoś (26%), żółty groch (16%), ciecierzyca (11%), tłuszcz drobiowy (8%), suszony korzeń cykorii (2,5%), suszone jabłka (2%), olej z łososia (2%), hydrolizowana wątróbka z kurczaka (2%), drożdże browarniane (2%), siemię lniane (1%), suszony rumianek (0,5%), minerały, suszony rokitnik (0,3%), suszona żurawina (0,2%), fruktooligosacharydy (0,015%), mannanooligosacharydy (0,015%), Jukka Mojave (0,008%).
Opisana powyżej sucha karma bezzbożowa zawiera w składzie około 45% węglowodanów. Jest to zdecydowanie zbyt duża ilość w przypadku pokarmu dla kota.
Karma bezzbożowa dla kota
Optymalnym wyborem jedzenia dla kota jest bezzbożowa mokra karma o czytelnym składzie, z dużą zawartością mięsa, pozbawiona sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku. Suche karmy zawsze zawierają składniki roślinne będące źródłem węglowodanów, a niska wilgotność sprawia, że koty nie przyjmują wystarczającej ilości wody z pożywieniem.
Bibliografia
- Podstawy żywienia psów i kotów. Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Medyczne Urban &
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.