Posiadanie zwierzęcia domowego to niezwykła radość, ale też obowiązek. Jeśli chcesz, aby twój pupil był zdrowy i cieszył się długim życiem — musisz zapewnić mu dostosowaną do jego potrzeb opiekę. Przy okazji zabiegów profilaktycznych warto także wykonywać wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.
Spis treści
Żródło: 123rf.com
Jakie badania profilaktyczne dla kota?
Oto badania, o których nie możesz zapomnieć:
- Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak wścieklizna, kocia białaczka (FeLV) i koci katar.
- Badania krwi i moczu w celu oceny ogólnego stanu zdrowia i wykrycia wczesnych oznak chorób.
- Regularne kontrole dentystyczne, aby zapobiegać problemom z zębami i dziąsłami.
Co ile powinno się chodzić do weterynarza z kotem?
Z kotem powinno się chodzić do weterynarza co najmniej raz do roku na rutynowe badania kontrolne. Starsze koty lub koty z przewlekłymi schorzeniami mogą wymagać częstszych wizyt, nawet co trzy do sześciu miesięcy.
Zasadnicze szczepienia kotów
Regularne szczepienie kota to absolutne minimum, który każdy właściciel powinien zapewnić swojemu zwierzakowi. Chronią one przed zachorowaniem na zagrażające życiu schorzenia i zapobiegają szerzeniu się ich w populacji.
Zarówno koty wychodzące, jak i te pozostające w domu powinny być szczepione przeciwko panleukopenii, kaliciwirozie i herpeswirozie. Są to tzw. szczepienia zasadnicze. Oznacza to, że właściciele nie są objęci prawnym obowiązkiem ich wykonywania (tak jak ma to miejsce np. w przypadku wścieklizny u psów na terenie całej Polski), ale są konieczne do zachowania odpowiedniego stanu zdrowia zwierzęcia i każdy odpowiedzialny koci opiekun powinien się na nie zdecydować.
Pierwsze szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym u kociąt powinno zostać wykonane w wieku 6-8 tygodni. Wynika to z faktu, że w tym okresie rozpoczyna się tzw. siodło immunologiczne. Poziom przeciwciał przekazanych przez matkę spada wówczas do niebezpiecznie niskiego poziomu w surowicy kocięcia — oznacza to również, że antygen szczepionkowy nie wejdzie z nimi w interakcję i nie zostanie zneutralizowany.
Kolejne szczepienia powinny być powtarzane co 2-4 tygodnie, aż do osiągnięcia 16 tygodnia życia. Dawka przypominająca musi być podana po upływie 6 lub 12 miesięcy (w zależności od decyzji lekarza), a kolejne nie częściej niż co 3 lata.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plCzy trzeba szczepić koty na wściekliznę?
W 2021 roku w województwie mazowieckim wystąpiła wścieklizna u kotów domowych. Wojewoda wyznaczył wówczas obszar zagrożony, na którym narzucony został prawny obowiązek szczepień przeciwko tej chorobie. Należy regularnie śledzić rozporządzenia, gdyż zasięg występowania wścieklizny może się zmieniać. Dane z sierpnia 2023 roku mówią o obowiązkowym szczepieniu kotów na terenie:
-
miasta Warszawy (dzielnic: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe i Wilanów),
-
miasta Radomia,
-
powiatów: mińskiego, otwockiego, garwolińskiego, kozineckiego, radomskiego, zwoleńskiego i wołomińskiego.
Pierwsze szczepienie na wściekliznę powinno zostać wykonane w wieku 12 tygodni. Dawka przypominająca musi zostać podana w odstępie 1 roku.
Szczepienia dodatkowe
Szczepienia przeciwko wirusowi białaczki kociej (FeLV) i niedoboru immunologicznego (FIV) uznawane są za dodatkowe. Ich wykonanie zaleca się w przypadku kotów wychodzących. Należy szczepić jedynie zwierzaki niezakażone tymi chorobami, dlatego przed wakcynacją konieczne jest wykonanie testu w celu sprawdzenia, czy pupil nie jest nimi bezobjawowo zakażony.
Pierwsze szczepienie przeciwko FIV powinno zostać wykonane w wieku 8 tygodni, a dwa kolejne w odstępie 2-3 tygodni. Dawki przypominające powinny być podawane co roku
Sytuacja ma się bardzo podobnie w przypadku białaczki u kota. Pierwsze szczepienie powinno zostać wykonane w wieku 8 tygodni. Pojedyncza dawka przypominająca 3-4 tygodni później, a następna po upływie roku. Dorosłe koty szczepi się nie częściej niż co 2-3 lata.
Pamiętaj o tym, że za wyznaczenie kalendarza szczepień konkretnego pacjenta odpowiada lekarz weterynarii. Ze względu na różne sytuacje losowe powyższe terminy mogą ulec zmianom. Nie powinno się szczepić kotów chorych i zarobaczonych, dlatego 2 tygodnie przed planowanym szczepieniem należy podać zwierzakowi preparat na pasożyty wewnętrzne.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plOdrobaczanie kotów
Odrobaczanie kota to kolejny bardzo ważny zabieg profilaktyczny. W celu zakupienia preparatów przeciwko pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym udaj się do przychodni weterynaryjnej. Wiele z nich można nabyć również w sklepach zoologicznych, niemniej jednak przed podaniem kotu zdobytego w ten sposób specyfiku skonsultuj się najpierw z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że dawka leku na robaki dobierana jest na podstawie masy ciała zwierzęcia. Zbyt duża może spowodować niepokojące objawy przedawkowania.
Pierwsze odrobaczenie kocięcia powinno mieć miejsce po ukończeniu 3 tygodnia życia, a następne co 2 tygodnie aż od odstawienia zwierzaka od mleka matki. Kolejne dawki muszą być podawane co miesiąc aż do ukończenia 6 miesiąca. W przypadku kotów dorosłych i wychodzących w wieku powyżej 6 miesięcy odrobaczenie powtarza się co 3 miesiące. Koty pozostające w domu powinny przyjmować preparaty na robaki co pół roku.
Warto również systematycznie podawać preparaty na pchły i kleszcze u kota. Terminarz ich stosowania jest zależny od zaleceń producenta. W doborze najlepszego specyfiku z pewnością pomoże ci lekarz weterynarii.
Alternatywą dla regularnego odrobaczanie jest badanie kału co 3 lub 6 miesięcy. W takiej sytuacji decyzja o podaniu leku przeciwpasożytniczego podejmowana jest na podstawie wyników badania parazytologicznego.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plOdpowiednia higiena jamy ustnej
Dla wielu kocich właścicieli mycie zębów kota może wydawać się niepotrzebnym wymysłem. Jest to jednak zasadniczy błąd. Bardzo wiele zwierząt cierpi na problemy z pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego. Doprowadzają one do nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, zapalenia przyzębia i bólu, który może doprowadzić nawet do utraty apetytu, która w dłuższej perspektywie przyczynia się do niebezpiecznego stłuszczenia wątroby!
Aby regularnie usuwać płytkę nazębną i zapobiegać jej mineralizacji, a co za tym idzie - odkładaniu się kamienia nazębnego, należy dbać o higienę jamy ustnej zwierzaka. Na ryzku istnieje szereg preparatów w postaci płynów do karmy, alg morskich, proszków i past. W celu doboru najlepszej metody mycia zębów kota koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj o tym, że każdy pupil jest inny, dlatego nie wszystkie sposoby higieny będą odpowiadały twojemu kotu. Ważne, aby znaleźć złoty środek pomiędzy jego komfortem, a zdrowiem!
W niektórych sytuacjach płytka nazębna jest jednak zbyt obfita, aby usunąć ją przy pomocy standardowej profilaktyki i higieny. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas sanacja jamy ustnej w znieczuleniu ogólnym. Wiąże się to jednak z ryzykiem anestezjologicznym i stosunkowo wysokimi kosztami, dlatego nie powinno stanowić domyślnego sposobu walki z kamieniem nazębnym u kota. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Ile kosztuje profilaktyka kota?
Profilaktyka kota może kosztować od 200 do 600 zł rocznie, w zależności od usług weterynaryjnych, lokalizacji i indywidualnych potrzeb kota. Koszty te obejmują szczepienia, odrobaczanie, profilaktykę przeciwpchelną i wizyty kontrolne.
Profilaktyka zdrowotna u kota - podsumowanie
Podstawowym sposobem na prowadzenie regularnej profilaktyki zdrowotnej są regularne wizyty u lekarza weterynarii. To on jest osobą, która najlepiej wytłumaczy ci które zabiegi trzeba wykonywać i kiedy to robić. Ponadto zbada klinicznie zwierzaka i specjalistycznym okiem wykryje nieprawidłowości niezauważalne dla właściciela.
Pamiętaj o regularnym szczepieniu i odrobaczaniu zwierzaka. Jest to absolutne minimum, które powinieneś mu zapewnić. Warto również zdecydować się na higienę jamy ustnej. Sukcesywne odkładanie się kamienia nazębnego stanowi duży problem, w szczególności u starszych kotów. Niewielu właścicieli zdaje sobie również sprawę z tego, że problemy z zębami mogą doprowadzić do innych schorzeń, np. niewydolności nerek i stłuszczenia wątroby.
Istnieje wiele innych zabiegów profilaktycznych, np. dbanie o stan sierści u kotów długowłosych oraz obcinanie pazurów. Pamiętaj, że twój zwierzak jest od ciebie stuprocentowo zależny. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie mu jak najlepszej opieki. Kot na pewno odwdzięczy ci się za nią miłością i wdzięcznością.
Regularna profilaktyka zdrowotna, obejmująca szczepienia, odrobaczanie i kontrolę stanu jamy ustnej, jest kluczowa dla długotrwałego zdrowia kotów. Nawet drobne zaniedbania mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Dr. Sarah Bennett (UK) lekarka weterynarii, specjalistka medycyny felinologicznejBibliografia
- "Zalecenia do szczepień psów i kotów opracowane przez zespół do spraw szczepień (VGG) światowego stowarzyszenia lekarzy weterynarii małych zwierząt (WSAVA) - M.J. Day, M.C. Horzinek, R. D. Schultz, R.A. Squires, 2016, str. 18-23
- Odrobaczanie psów i kotów - przewodnik ESCCAP 01 - wydanie szóste, maj 2021, str. 10
- Rozporządzenie nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.