Otyłość jest bez wątpienia chorobą XXI wieku. Niestety coraz częściej obserwujemy ją u kotów i psów. Czym jest otyłość? Jak rozpoznać nadwagę u kota? Jakie są przyczyny otyłości? W jaki sposób odchudzić otyłego kota? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu.
Spis treści
Otyłość u kota — jak sobie poradzić z tym schorzeniem?
Meta Opis: Jeśli jesteś właścicielem kota cierpiącego na otyłość, koniecznie przeczytaj niniejszy artykuł. Dzięki niemu możesz uniknąć poważnych problemów zdrowotnych u twojego pupila.
Lead: Otyłość jest bez wątpienia chorobą XXI wieku. Niestety coraz częściej obserwujemy ją u kotów i psów. Czym jest otyłość? Jak rozpoznać nadwagę u kota? Jakie są przyczyny otyłości? W jaki sposób odchudzić otyłego kota? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego artykułu.
Czym jest otyłość?
Zaburzenia dotyczące nadmiernej masy ciała u kotów dotyczą najczęściej dwóch terminów: nadwagi i otyłości. W przypadku otyłości waga kota jest większa o co najmniej 20% w porównaniu do prawidłowej masy ciała. Z nadwagą mamy do czynienia, gdy waga ciała kota jest wyższa o 10-20% od optymalnej masy ciała.
Jaka jest prawidłowa masa ciała kota?
W zależności od rasy i cech osobniczych prawidłowa masa ciała kota może być różna. Zazwyczaj koty europejskie ważą ok. 4-5 kg. Pytanie czy twój kot cierpi na nadwagę lub otyłość powinieneś skierować do lekarza weterynarii. On na podstawie pewnych cech konstytucji twojego kota zdecyduje czy jego waga jest prawidłowa.
Dlaczego otyłość jest tak niebezpieczna?
Otyłość u kota wpływa nie tylko na komfort jego życia, ale znaczący sposób zwiększa ryzyko pojawienia się u niego poważnych chorób. Tkanka tłuszczowa bowiem jest tkanką aktywną sekrecyjnie. Badania wskazują, że u ludzi i gryzoni zbyt duża zawartość tkanki tłuszczowej powoduje podkliniczne stany zapalne w całym organizmie, co może prowadzić do powstania zaburzeń metabolicznych, insulinooporności, chorób skóry czy kulawizn. Otyłość u kota sprzyja także zachorowaniom na choroby serca, choroby stawów, układu moczowego, niewydolność nerek czy cukrzycy.
Prawidłowa masa ciała kota zależy od rasy i budowy, ale u większości kotów europejskich mieści się w przedziale 4-5 kg. Każdy kot jest inny, dlatego warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby ocenić, czy jego waga jest właściwa i czy nie występuje ryzyko nadwagi
Dr. Karen Becker (USA) Weterynarz, specjalistka ds. zdrowia zwierzątJakie są pierwsze oznaki nadwagi i otyłości u kota? Jak rozpoznać otyłość?
W celu oceny konstytucji kotów i obecności u nich nadwagi czy otyłości wykorzystujemy tzw. skalę BCS. Jest to najczęściej 9-stopniowa skala oceniająca kondycje ciała kota. Według niej kot o optymalnej masie ciała ma:
1. Żebra wyczuwalne, ale niewidoczne z zewnątrz.
2. Sylwetka kota z góry powinna przybiera kształt klepsydry.
3. U kota obserwowanego z boku dół brzucha znajduje się wyżej niż klatka piersiowa.
Jeśli spełnione są wszystkie te wymagania kota ocenia się na 5 pkt. Poniżej tego pułapu mówimy o niedowadze, powyżej o nadwadze i otyłości u kota.
U kotów ustalenie prawidłowej masy ciała nie jest takie proste i może się różnić ze względu na wiek, rasę, płeć. Diagnozę otyłości u kota powinien wydać lekarz weterynarii po uprzednim badaniu. Na jego podstawie lekarz może zlecić badania krwi, np. badania hormonów tarczycy, badania w kierunku cukrzycy lub inne. Uzupełni je wywiad dotyczący diety, stanu zdrowia, aktywności fizycznej twojego kota.
Karolina Tatarczak lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Przyczyny nadwagi i otyłości u kotów
Otyłość u kota jest złożoną chorobą, a jej przyczyny mogą być różne — od błędów dietetycznych, po choroby tj. niedoczynność tarczycy. Najczęściej problemy z utrzymaniem optymalnej wagi związane są z:
4. Wiekiem — według badań najbardziej narażone są koty w wieku 5-11 lat.
5. Rasą — badania wskazują, że koty ras: brytyjski krótkowłosy, Maine coon czy norweski leśny są bardziej narażone na otyłość.
6. Stylem życia — bardziej narażone są koty niewychodzące.
7. Błędami dietetycznymi:
· dieta przewyższająca zapotrzebowanie energetyczne kota,
· karmienie kota do woli (zawsze pełna miska),
· brak stosowania się do dawek pokarmu umieszczonych na opakowaniu karmy,
· brak zbilansowanej diety, w której brak niektórych składników odżywczych — często związane z karmieniem kota "domowym jedzeniem".
8. Chorobami, np. niedoczynność tarczycy, choroby stawów i narządu ruchu (mniejsze możliwości ruchowe), choroby układu pokarmowego, choroby trzustki, cukrzyca.
9. Przyjmowaniem niektórych leków, np. glikokortykosteroidów.
10. Przebytymi zabiegami chirurgicznymi, np. po zabiegu kastracji obserwujemy zmniejszoną aktywność metaboliczną.
Jak odchudzić kota otyłego?
Dieta — jak karmić kota z nadwagą i otyłością
Podstawą leczenia kotów otyłych powinna być odpowiednia zbilansowana dieta.Nie ważne czy Twój kot je suche granulki, domowe jedzenie (domowe jedzenie dla kota) , czy karmisz go zgodnie z zasadami diety BARF, powinieneś mieć świadomość jego zapotrzebowania dietetycznego i stosować się do zaleceń lekarza weterynarii lub dietetyka.
Większość komercyjnych karm dla kotów otyłych ma zwiększony poziom białka i włókna (błonnika) w diecie, a zmniejszony poziom tłuszczu i węglowodanów. Karma dla kota, podobnie powinna wyglądać karma przygotowywana przez Ciebie.
Pamiętaj o tym, że odchudzanie kota nie powinno być raptowne — zbyt szybka utrata tkanki tłuszczowej może powodować stłuszczenie wątroby. Dlatego powoli wprowadzaj nową dietę u twojego pupila.
Karolina Tatarczak lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plAktywność fizyczna
Monotonny tryb życia zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi może prowadzić do powstania nadwagi i otyłości. Dlatego tak ważne jest zapewnienie Twojemu kotu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Większość kotów, aby utrzymać optymalną masę ciała, potrzebuje 30 min dziennie aktywności, podzielonej na kilka "sesji". W większości wypadków opiera się ona o zwiększenie czasu na zabawy z kotem. Jeśli istnieje taka możliwość kota można też wyprowadzać na spacery. W przypadkach ciężkiej otyłości u kota konieczna może być fizjoterapia z użyciem np. bieżni wodnej.
Farmakoterapia
U kotów, u których otyłość wywołana jest przez inną chorobę współistniejącą konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
W przypadku kotów, u których otyłość wywołana jest lekami lekarz weterynarii może zalecić ich zmianę.
Jak długo trwa proces odchudzania kota otyłego?
Proces zdrowienia z otyłości może trwać nawet kilka -kilkanaście miesięcy. Zalecane tempo utraty wagi wynosi 0,5–2% tygodniowo, co dla kota, który musi zrzucić 3 kg masy ciała, daje przewidywany czas dojścia do wagi docelowej 24–60 tygodni. Zbyt szybki spadek masy ciała, może być powodem poważnych problemów zdrowotnych. Leczenie otyłego kota nie jest łatwe, a opiekunowie często nie widząc szybkiego postępu w odchudzaniu swojego kota, rezygnują z dalszego leczenia- a to poważny błąd. Daj swojemu kotu czas.
Jak postępować z kotem w trakcie leczenia?
W celu monitorowania postępów odchudzania waż swojego kota raz na 2-3 tyg. i zapisuj jego postępy. W ten sposób w łatwy sposób skonsultujesz terapię z lekarzem weterynarii. W trakcie odchudzania kota warto wykonywać badania kontrolne, najlepiej raz na 1-3 miesiące — w ten sposób możesz monitorować stan zdrowia swojego mruczka.
Jak utrzymać prawidłową masę ciała u kota?
Otyłe koty mają tendencje do tycia do końca swojego życia, podobnie zresztą jak ludzie. Nadmierna masa ciała może wrócić, dlatego zapewnij zbilansowaną dietę i odpowiednią dawkę ruchu kotu. Warto też kontrolować masę ciała kota raz w miesiącu, najlepiej w trakcie wizyty kontrolnej u lekarza weterynarii.
Podsumowanie
Otyłość u kota jest chorobą, która może powodować wiele chorób u twojego kota. Odpowiednie postępowanie — dieta, ruch czy leki, mogą znacząco poprawić komfort życia kota i zapobiec przyszłym konsekwencjom zdrowotnym.
Bibliografia
- Guidi D. "Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii", 2021, wyd. Urban & Partner
- Hoelmkjaer KM, Bjornvad CR. "Management of obesity in cats", Vet Med (Auckl), 2014, 1,5, str. 97-107.Ja
- Jank M. "Żywienie i dietetyka zwierząt (diety i suplementy).Monografia "Magazynu Weterynaryjnego".2020, wyd. Medical Tribune Polska
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.