Źródło: canva.com
  • Kot
  • Zdrowie
  • Leczenie

Leki przeciwbólowe dla kotów - co mogę podać kotu na złagodzenie bólu?

Opublikowane: 11:27 Przeczytasz w: 6 min

Cierpienie zwierząt to dla wielu z nas okrutny widok, któremu za wszelką cenę chcemy zapobiec. Nic więc dziwnego, że w sytuacji kryzysowej właściciele kotów zastanawiają się nad tym, jaki lek przeciwbólowy podać kotu. Warto jednak mieć świadomość, że większość ludzkich medykamentów może zaszkodzić mruczkom.

Spis treści

    Leki przeciwbólowe dla kotów - co mogę podać kotu na złagodzenie bólu? 

    Jakie leki przeciwbólowe są niebezpieczne dla kota?

    Każdy właściciel mruczka powinien mieć świadomość tego, że większość ludzkich środków przeciwbólowych jest bardzo szkodliwa dla ich kota. Dotyczy to głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ, NSAID) np. ibuprofen, karprofen, naproksen lub kwas acetylosalicylowy (aspiryna).

    Mechanizm działania tych leków polega na hamowaniu aktywności enzymu: cyklooksygenazy (COX). Odpowiada ona za produkcję tzw. mediatorów zapalenia, czyli substancji wywołujących ból, zaczerwienienie, obrzęk i ciepłotę w miejscu objętym stanem zapalnym (COX-2). Nie jest to jednak jej jedyna funkcja. Cyklooksygenaza występuje również fizjologicznie w wielu tkankach (w tym w przewodzie pokarmowym) pełniąc funkcje ochronne (COX-1). Podanie ludzkich niesterydowych leków przeciwzapalnych może poskutkować u kota:

    ·         owrzodzeniami przewodu pokarmowego,

    ·         uszkodzeniem nerek i wątroby,

    ·         zaburzeniami krzepnięcia krwi,

    ·         objawami neurologicznymi.

    Bezwzględnie nie należy podawać kotu na własną rękę leków takich jak ibuprofen, naproksen, karprofen lub kwas acetylosalicylowy.

    Podawanie ludzkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen czy aspiryna, kotom jest bardzo ryzykowne. Mogą one prowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego, nerek, a nawet do poważnych problemów neurologicznych.

    Dr. Emily Roberts (US) lekarka weterynarii, specjalistka toksykologii weterynaryjnej

    Za szczególnie niebezpieczny dla mruczków uważa się paracetamol. Nie jest on zaliczany do grupy NLPZ ze względu na swoje znikome działanie przeciwbólowe. Lek ten jest metabolizowany w wątrobie do toksycznej substancji, która nie jest metabolizowana przez koty. Do objawów zatrucia paracetamolem należą:

    ·         sinica,

    ·         niewydolność oddechowa,

    ·         hipotermia.

    Jeśli podejrzewasz, że twój kot zjadł paracetamol - jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Istnieje możliwość odwrócenia działania leku poprzez podanie odtrutki.

    Bezpieczne leki przeciwbólowe dla kota - co można stosować?

    Jedynym lekiem przeciwbólowym, który na własną rękę można podać bezpiecznie jest gabapentyna w dawce nie większej niż 20 mg/kg. Warto jednak zaznaczyć, że działa ona głównie na ból neuropatyczny (pochodzący bezpośrednio z układu nerwowego), więc nie zawsze będzie skuteczna.

    W przypadku dolegliwości bólowych pochodzących z przewodu pokarmowego lub układu moczowego bezpiecznie można podać kotu NOSPĘ w dawce 2 mg/kg. Nie posiada ona działania przeciwbólowego, ale rozkurcza mięśnie gładkie, co może być pomocne w niektórych schorzeniach i przynieść mruczkowi ulgę. NOSPĘ można podać również psu. Jest to bardzo przydatny lek w apteczce pierwszej pomocy zwierzaka.

    Lekami, które można bezpiecznie stosować aby uśmierzyć ból u kota są również pyralgina i meloksykam (preparat Opokan). Zalecamy jednak aby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem.

    Jeśli podejrzewasz, że twój kot odczuwa ból - jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza. Każdą niepokojącą dolegliwość należy skonsultować. Lekarz zaleci wówczas odpowiedni weterynaryjny lek przeciwbólowy lub wypisze receptę na bezpieczny dla zwierząt lek ludzki.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Źródło: Canva.com

    Kiedy podać kotu lek przeciwbólowy? Wskazania do stosowania

    Objawy bólu u kota obejmują:

    • osowienie,
    • brak chęci do zabawy,
    • brak apetytu,
    • spięcie jamy brzusznej,
    • wyginanie grzbietu w łuk,
    • tkliwość,
    • agresję.

    Warto pamiętać, że koty to zwierzęta, które do perfekcji opanowały maskowanie objawów bólowych, dlatego ich właściciele muszą być szczególnie czujni na jakiekolwiek zmiany zachowania swoich pupili. Dyskomfort bardzo dobrze ukrywają koty rasowe, np. maine coon.

    Czy leki przeciwbólowe dla kotów mogą powodować skutki uboczne?

    Głównym skutkiem ubocznym stosowania gabapentyny jest wyciszenie, a w skrajnych przypadkach nawet otępienie. Głównym zastosowaniem tego leku w weterynarii jest wyciszenie pacjentów przed wizytami i łagodzenie stresu w różnych niekomfortowych dla nich sytuacjach (np. podczas długiej podróży lub w noc sylwestrową).

    W przypadku stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych zaleconych przez lekarza weterynarii (najczęściej są to meloksykam, robenakoksyb, karprofen lub kwas tolfenamowy) może dojść do przejściowego rozluźnienia kału. W przypadku wymiotów lub biegunki (w szczególności krwawych) należy bezwzględnie zaprzestać podawania tych leków. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego są przeciwskazaniem do podania niesterydowych leków przeciwbólowych.

    Czasami lekarz weterynarii decyduje o konieczności wdrożenia opioidów (np. tramadol). Skutkiem ubocznym ich stosowania, podobnie jak ma to miejsce w przypadku gabapentyny, może być ospałość i otępienie.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Jak dawkować leki przeciwbólowe u kota? Na co zwrócić uwagę?

    Leki przeciwbólowe powinny być stosowane u kota zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Nie należy dawkować ich na własną rękę lub "na oko". Dawka musi być przeliczona na masę ciała. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku przeciwbólowego przez kota może doprowadzić do zatrucia.

    Leki przeciwbólowe dla kota - podsumowanie

    Wielu opiekunów w nagłych sytuacjach chce pomóc swojemu zwierzęciu i podać mu leki przeciwbólowe. Warto jednak mieć świadomość, że większość z ludzkich medykamentów stosowana w niewłaściwej dawce może doprowadzić do poważnego zatrucia. Jeśli podejrzewasz, że twój kot odczuwa ból - jak najszybciej udaj się z nim do weterynarza.

    Bibliografia
    1. ·         "Zatrucia psów i kotów lekami stosowanymi w medycynie człowieka" - U. Latek, M. Chłopecka, M. Mendel; Magazyn Weterynaryjny; 09/2023

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci