Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Rasy kotów

Cornish rex — co warto wiedzieć o tej rasie?

Opublikowane: 18:48 Przeczytasz w: 7 min

Kot rasy cornish rex jest niewielki, smukły i pokryty charakterystycznym delikatnym futerkiem. Pochodzi z Wielkiej Brytanii i od połowy zeszłego stulecia budzi nieustanny zachwyt na całym świecie. Skąd wzięła się rasa cornish rex? Ile kosztują takie koty i co je wyróżnia? Sprawdź!

Spis treści

    Kiedy w latach pięćdziesiątych XX wieku Nina Ennismore znalazła w miocie swojej dachowej kotki nietypowego kocurka nie mogła spodziewać się, że właśnie rozpoczyna nowy rozdział w historii felinologii. Rasa kotów cornish rex powstała w wyniku spontanicznej i całkowicie naturalnej mutacji genetycznej. Zwierzak wygląda jak mały kosmita. Jego miłośnicy deklarują jednak, że w tej wyjątkowej rasie liczy się przede wszystkim przyjazne usposobienie i mocny temperament.

    Kot cornish rex — charakter

    Rexy kornwalijskie od lat otwierają rankingi na najbardziej przyjazne rasy kotów. Nie bez powodu nazywa się je psami w kociej skórze. Do najważniejszych przymiotów rasy zalicza się bowiem cechy takie jak:

    • ciekawość świata,
    • wysoka inteligencja,
    • skłonność do okazywania czułości opiekunowi.
    • umiejętność budowania głębokich więzi z człowiekiem,
    • nieskończona chęć do zabawy.

    Warto pamiętać, że wszystkie wymienione cechy mogą być zarówno zaletami, jak i wadami cornish rexa. To wymagająca rasa, która nie znosi samotności a ze względu na wysoką inteligencję potrzebuje stałej stymulacji. Rex kornwalijski zdecydowanie nie jest kotem, którego można zostawić samemu sobie.

    Cornish rexy a inne zwierzęta

    Koty tej rasy zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami. Są otwarte i ciekawskie. Jeśli ich socjalizacja pierwotna przebiegła poprawnie, nie powinny mieć problemu z akceptacją czworonożnych współlokatorów. Jednocześnie to bardzo energiczne i temperamentne zwierzaki. Kocich seniorów, czy rasy o spokojnym usposobieniu ich obecność może nieco przerastać. W razie problemów pomoże ci koci behawiorysta.

    Dla kogo są koty cornish rex?

    Kto będzie najlepszym opiekunem kota tej rasy? Cornish rex to pupil dla zaangażowanego człowieka, który lubi spędzać czas ze zwierzakiem i jest świadomy jego specyficznych potrzeb. Do tych zalicza się potrzeba kontaktu z opiekunem oraz wysoka potrzeba zabawy. Ta ostatnia nie powinna ograniczać się do biegania za wędką. Rexy potrzebują stymulacji intelektualnej. Wymyślanie różnorodnych gier i zabaw to ważny element bycia ich świadomym właścicielem.

    Jak wyglądają koty cornish rex?

    Cornish rexa wyróżnia przede wszystkim jego sierść i budowa ciała. To średniej wielkości kot o dosyć lekkiej budowie ciała i nieco wydłużonej sylwetce. Zazwyczaj nie waży więcej niż 4 kg a kotki są nieco drobniejsze od kocurów. Wzrok przyciąga również klinowata głowa o dobrze zarysowanym podbródku i szeroko rozstawione oczy w kształcie migdałów.

    Cornish rex — sierść i umaszczenie

    Czy rex kornwalijski to kot bez włosów? Bynajmniej! Przedstawiciele tej rasy posiadają sierść, chociaż jest ona bardzo delikatna i składa się wyłącznie z podszerstka. Futerko bardzo dobrze przylega do ciała i tworzy delikatne fale. Sierść cornish rexa bywa porównywana do szaty kreta. W dotyku jest niezwykle miękka. We wzorcu dopuszczono wszystkie rodzaje umaszczenia.

    Devon rex a cornish rex – różnice

    Rex kornwalijski nierzadko mylony jest z devon rexem. Te dwie rasy faktycznie wyglądają podobnie, jednak za wygląd i strukturę ich specyficznej sierści odpowiada zupełnie inna mutacja genetyczna.

    • Podczas gdy cornish rex nie ma włosów okrywowych, u devona one występują, ale są bardzo krótkie.
    • Devon Rex ma wyraźniej zarysowaną kość czołową.
    • Uszy cornish rexa są zakończone owalnie, a u devon rexa są trójkątne.
    • Devony są krótsze i bardziej krępe od rexów z Kornwalii.
    • Cornish rex uchodzi za bardziej otwartego i ciekawskiego niż devon.

    Historia kota rasy cornish rex

    Tak jak większość modnych i nietypowych ras cornish rex ma swoje początki w... stodole. W latach 50. XX wieku w mieście Bodmin, w Kornwalii przyszedł na świat kociak, który znacznie różnił się od matki i rodzeństwa. Kallibunker miał wyjątkowo krótką i miękką sierść oraz przydłużoną i smukłą sylwetkę.

    Właścicielka jego matki (nota bene zwykłej dachowej szylkretki) Nina Ennismore, postanowiła sprawdzić, czy wyjątkowe geny objawią się również w przyszłych pokoleniach. W tym celu pokryła Kallibunkerem jego matkę. Wówczas na świat przyszły aż trzy maluchy o nietypowym wyglądzie. To właśnie one dały początek nowej rasie.

    Za króciutką i bardzo miękką sierść kota cornish rex odpowiada gen recesywny, który został zidentyfikowany na przestrzeni wielu lat pracy nad rasą. Po ponad pół wieku prac hodowlanych i dodawaniu do puli genetycznej między innymi krwi kota syjamskiego, czy brytyjskiego krótkowłosego, rasa jest uznawana jest za w pełni ukształtowaną. Jej przedstawiciele brylują zarówno na ringach wystawowych, jak i w innych aktywnościach, takich jak na przykład felinoterapia.

     

     

    Źródło: 123rf.com

    Pielęgnacja kota rasy cornish rex

    Cornish rex to kociak o nietypowym wyglądzie. To właśnie jego aparycja może sugerować perspektywę skomplikowanej pielęgnacji. Szczególnie w obrębie skóry i futra. W istocie jednak podstawowe zabiegi nie przysporzą ci szczególnych problemów.

    Jak dbać o sierść kota cornish rex?

    Cornish rex to kot z krótką sierścią, która jest bardzo delikatna i dobrze przylega do ciała. W istocie jest to sam podszerstek bez włosa okrywowego. Problem z linieniem praktycznie nie występuje. Wystarczy raz na jakiś czas wyczesać kociaka szczotką z delikatnym włosiem. Istotne jest także regularne obcinanie pazurów kotu oraz kontrola czystości uszu.

    Cornish rex — ile żyje?

    Cornish rex to dosyć zdrowa rasa. Średnia długość życia wynosi u niego od 13 do 15 lat. Typowe dla rexa kornwalijskiego problemy zdrowotne to między innymi:

    • kardiomiopatia przerostowa,
    • zaniki mięśni.
    • skłonność do grzybicy skóry,
    • podatność na wilgoć i światło słoneczne,
    • niewielka odporność na urazy mechaniczne skóry.

    Czym żywić swojego cornish rexa?

    Kot cornish rex ma takie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, jak inni przedstawiciele jego gatunku. To ścisły mięsożerca i surojad, który pobiera wodę przede wszystkim z pokarmu. Dlatego powinien spożywać wysokiej jakości mokre karmy z dużą ilością mięsa szkieletowego. Można również rozważyć dietę BARF. Surowe mięso dla kota powinno mieć jakość human grade i być odpowiednio suplementowane.

    Cornish rex jest bardzo ruchliwym kotem. W niektórych przypadkach może mieć nieco wyższe zapotrzebowanie kaloryczne niż inne rasy. Do tej kwestii trzeba jednak podejść indywidualnie i zawsze zwracać uwagę na sylwetkę i waga kota. Przekarmianie to prosta droga do otyłości i jej niebezpiecznych powikłań.

    Czy koty rasy cornish rex są rzadkie?

    Pomimo nietypowego wyglądy, koty rasy cornish rex nie są rasą niespotykaną, czy szczególnie rzadką. Do Polski pierwsze rexy kornwalijskie sprowadzono w 1992 roku. Hodowla kota tej rasy nie jest trudna do znalezienia. Wystarczy poszukać w rejestrach Polskiej Federacji Felinologicznej.

    Cornish rex — cena

    Kot cornish rex kosztuje zazwyczaj od 3 do 4,5 tysiąca złotych. Olbrzymi wpływ na cenę zwierzaka mają czynniki, takie jak:

    • wiek,
    • zgodność ze wzorcem rasy,
    • renoma hodowli i doświadczenie hodowcy,
    • utytułowanie rodziców,
    • umaszczenie.

    Cornish rex – podsumowanie

    Cornish rex to pochodząca z Wielkiej Brytanii rasa, która wyróżnia się specyficzną sierścią i wyjątkową budową ciała, za które odpowiedzialna jest naturalna mutacja genetyczna. Pierwszy kot tej rasy przyszedł na świat w stodole w Kornwalii. Pół wieku później tych małych kosmitów można spotkać na całym świecie.

    Te energiczne, bardzo inteligentne i przyjacielskie zwierzaki wymagają zaangażowania opiekuna i czasu na wspólną zabawę. Są długowieczne i raczej nie chorują. Niektóre osobniki mogą mieć jednak predyspozycje do problemów skórnych i chorób serca. Między innymi dlatego hodowlę kota rasy cornish rex warto wybierać z rozwagą i ostrożnie.

    Bibliografia
    1. S. Mikkola, M. Salomen, "Reliability and Validity of Seven Feline Behavior and Personality Traits", Animal (Basel), PMCID: PMC8300181, 1991.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.