Jakie rośliny są trujące dla kota? I co jest śmiertelne dla kota? Podgryzanie kwiatów przez koty najczęściej wynika z potrzeby uzupełnienia błonnika w diecie w celu odkłaczenia, ale również z ciekawości lub nudy. Wiele kotów próbuje w ten sposób zwrócić na siebie uwagę właściciela. Dodatkową ciekawość wzbudzają owady zapylające rośliny oraz szkodniki.
Spis treści
Rośliny trujące dla kota — objawy i jak uniknąć zatrucia. Źródło: 123rf.com
Co może być trujące dla kota?
Duża część roślin zawiera substancje chemiczne chroniące je w naturze przed zjedzeniem. Są to:
- glikozydy,
- alkaloidy,
- olejki eteryczne,
- taniny,
- flawonoidy,
- szczawiany wapnia,
- związki cyjanogenne.
Niektóre kwiaty zjedzone w bardzo małej ilości są silnie toksyczne i mogą powodować uszkodzenie nerek, zaburzenia rytmu serca, wywoływać stany neurologiczne, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Inne wywołują łagodne objawy zatrucia, podrażnienie układu pokarmowego i ból brzucha.
Wiele popularnych roślin doniczkowych ma szkodliwy wpływ na skórę kota. Poprzez ocieranie się o łodygi i liście dochodzi do podrażnienia, poparzenia chemicznego i reakcji alergicznej u kota. Może się to objawiać świądem, łuszczeniem skóry, zaczerwienieniem i ranami.
Jeśli zauważysz, że zwierzak gryzie trującą roślinę lub nie masz pewności czy jest bezpieczna od razu przemyj pyszczek wodą i udaj się do lekarza weterynarii skontrolować jego stan.
Przedstawiamy listę roślin trujących dla kota oraz objawy zatrucia.
Źródło: 123rf.com
Jakie rośliny są trujące dla kota?
Oto rośliny, które mogą wywołać problemy zdrowotne i zatrucia u kotów.
Lilie
Szczególnie niebezpieczne, nawet mała ilość spożytej rośliny może wywołać ciężkie zatrucia. Objawy z przewodu pokarmowego występują po krótkim czasie i szybko mijają. Groźne dla życia jest działanie nefrotoksyczne. Uszkodzenie nerek może doprowadzić do bezmoczu, czyli stanu, w którym z organizmu nie są usuwane metabolity oraz nadmiar wody. Zbyt późna reakcja właściciela lub duża ilość zjedzonego kwiatu stwarza duże ryzyko śmierci.
Azalia
Ozdobny krzew kwitnący na wiele różnych barw. Szkodliwa substancja zawarta w roślinach, jaką jest grajanotoksyna znajduje się w liściach i nektarze kwiatowym. Zjedzenie może wywołać biegunkę, wymioty, ślinienie, brak koordynacji ruchowej, drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć zwierzęcia.
Kliwia
Dekoracyjna roślina doniczkowa o pomarańczowo-żółtych kwiatach. Powoduje objawy żołądkowo-jelitowe, drgawki, spadek ciśnienia krwi i zaburzenia pracy serca. Uszkadza błony śluzowe przewodu pokarmowego doprowadzając do krwawienia.
Fikus
Skórzaste zielone liście bogate są w mleczny sok, który po dużym spożyciu wywołuje zaburzenia oddychania, brak apetytu i bóle brzucha. Groźne są również opary powodujące podrażnienia pyszczka, oczu i błon śluzowych.
Gwiazda betlejemska, poinsecja, wilczomlecz nadobny
Pojawia się w domach przed świętami bożonarodzeniowymi, gdyż jej kwitnienie przypada na grudzień. Niestety wszystkie części rośliny są trujące dla kota. Obecny w tkankach biały sok zawiera lateks, glukozydy i terpeny. Wywołuje podrażnienie jamy ustnej, wymioty i bóle brzucha. U niektórych kotów mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne.
Konwalia majowa
Niepozorny kwiat powoduje silne zatrucie. Nie jest pod ochroną, ale jej zrywanie w lasach jest zabronione.
Często stanowi ozdobę wiosennego stołu. Niebezpieczne dla kota są wszystkie elementy rośliny, a nawet woda, w której przebywała. Zawiera glikozydy, które powodują zaburzenia rytmu serca, mogą nawet je zatrzymać. Dodatkowe objawy zatrucia to rozszerzenie źrenic, ślinotok i dolegliwości z układu pokarmowego.
Aloes
Wykorzystywany w medycynie i kosmetyce sok może być niebezpieczny dla Twojego kota. Do najczęstszych objawów należą wymioty, biegunka, twardy brzuch, spowolnienie ruchów. Dodatkowo aloes stanowi częsty alergen — powoduje wysypkę, podrażnienie skóry i oczu.
Oleander
Doskonale oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego, jednak stawowi duże zagrożenie dla kotów. Trujące są wszystkie części rośliny. Do objawów zatrucia należą silne wymioty, zaburzenia pracy serca prowadzące do śmierci.
Pelargonia
Powszechnie uprawiana na słonecznych balkonach. Substancje zawarte w liściach są małej toksyczności, powodują stany zapalne skóry, apatię, brak apetytu.
Lobelia, stroiczka
Popularna roślina rabatowa i doniczkowa o fioletowych, ozdobnych kwiatach. Zawiera lobelinę, alkaloid działający na układ nerwowy. Objawy pojawiają się bardzo szybko od zjedzenia. Można zaobserwować zaburzenia koordynacji, drgawki, pobudzenie, konwulsje i zaburzenia rytmu serca. W ciężkich przypadkach dochodzi do porażenia mięśni oddechowych i śmierci.
Cebula i czosnek
Zawarte w nich substancje siarkowe powodują rozpad czerwonych krwinek — erytrocytów. Dodatkowo wskutek metabolizmu rozpadłych krwinek ma działanie niszczące wątrobę. Niebezpieczne objawy zatrucia to wymioty, przyspieszone oddychanie, ślinotok, a nawet śpiączka.
Dowiedz się także, jakie warzywa są bezpieczne dla kotów.
Co jest śmiertelne dla kota?
Substancje, które mogą być śmiertelne dla kotów to przede wszystkim trujące rośliny, jak np. lilie, które mogą prowadzić do uszkodzenia nerek i zatrucia. Inne niebezpieczne substancje to leki dla ludzi, szczególnie leki przeciwbólowe (np. paracetamol) i leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), które mogą powodować poważne uszkodzenia wątroby lub nerek. Ponadto, substancje chemiczne takie jak detergenty, insektycydy czy olejki eteryczne mogą być również groźne dla zdrowia i życia kota, powodując objawy oddechowe, neurologiczne lub uszkodzenia narządów wewnętrznych. Jeśli podejrzewasz, że kot mógł spożyć coś toksycznego, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem lub centrum toksykologicznym dla zwierząt.
Rozważasz wprowadzenie małego kociaka do domu z dziećmi lub może już masz takiego uroczego futrzaka? Jeśli tak, to koniecznie zajrzyj do naszego obszernego artykułu, który pomoże Ci zrozumieć, jak to wszystko zgrać w harmonijną całość! - Mały kotek i dzieci — jak wprowadzić nowego członka rodziny?
Będziesz wiedział:
- Czy posiadanie małego kociaka w domu z dziećmi to dobry pomysł?
- Jakie rasy kotów są najbardziej odpowiednie dla dzieci?
- Jak skutecznie wprowadzić małego kociaka do domu, szczególnie gdy są obecne dzieci?
- Jakie obowiązki powinny mieć małe dzieci w związku z opieką nad kotem?
- Dlaczego za kota zawsze powinien być odpowiedzialny dorosły opiekun?
- Jakie są kluczowe aspekty związane z harmonijnym współżyciem małego kociaka i dzieci?
Co zrobić w przypadku podejrzenia zatrucia tymi roślinami?
Nie działaj na własną rękę bez kontaktu ze specjalistą, gdyż możesz pogorszyć stan zwierzaka. Należy niezwłocznie udać się z kotem do lekarza weterynarii w celu oceny zdrowia i ustalenia planu leczenia. Jeżeli od spożycia nie minęło dużo czasu i jest duża szansa, że zjedzone elementy są nadal w żołądku lekarz wywoła wymioty lub przeprowadzi płukanie żołądka. Ważne jest, aby znać nazwę, lub zrobić zdjęcie zjedzonej rośliny. Badania krwi początkowo mogą być w normie, jeżeli toksyny działają z opóźnieniem, dlatego warto skontrolować je po kilku dniach.
Na większość toksyn nie ma antidotum a leczenie jest objawowe i obejmuje płynoterapię, leki absorbujące toksyny, powlekające i zabezpieczające przewód pokarmowy, leki na drgawki. Podaje się substancje nefro i hepatoprotekcyjne. Przy dłużej trwających zaburzeniach żołądkowo jelitowych stosuje się leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Przy zatruciach istotny jest monitoring funkcji życiowych pacjenta: tętna, oddechów, saturacji, temperatury ciała, ciśnienia krwi i zapisu pracy serca.
Rośliny bezpieczne dla kotów
Na szczęście jest też wiele roślin, które mogą bezpiecznie rosnąć w domu kota. Należą do nich:
- kocimiętka,
- waleriana,
- zielistka,
- fiołek afrykański,
- palma areca,
- fitonia,
- zioła: tymianek, oregano,
- mieszanki zbóż: owies, jęczmień, żyto.
Należy zawsze pamiętać, że nawet bezpieczne rośliny zjedzone w nadmiarze mogą powodować wymioty i podrażnienie przewodu pokarmowego.
Zwróć uwagę czy posiadane w domu rośliny doniczkowe nie są niebezpieczne dla twojego kota.
Jak zapobiec zatruciu?
Koty, mimo swojej mięsożernej natury uwielbiają podgryzać rośliny.
Najbezpieczniej zapoznać się z wykazem roślin trujących i unikać ich w swoich domach.
Bibliografia
- https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/cats-plant-list
- Niebezpieczne piękno – zatrucia oleandrem u psów, koni i innych gatunków, Lynn Hovda, magwet.pl, 2018
- Acute renal failure caused by lily ingestion in six cats, Langston CE., J Am Vet Med Assoc, 2002
- 5 MINUT KONSULTACJI WETERYNARYJNEJ. PSY I KOTY, L.P. Tilley, F.W.K. Smith Jr, Edra, 2020
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.