Czy kot musi mieć paszport? Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla kota? I jak wyrobić paszport dla zwierząt? Przekonajmy się!
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Czy kot musi mieć paszport?
Okazuje się, że nie tylko ludzie podróżujący po świecie powinni posiadać odpowiedni dokument identyfikacyjny. Także zwierzęta domowe powinny mieć stosowne dokumenty. Paszport dla kota stanowi podstawowy dowód naszego pupila, który uprawnia nas do przemieszczania się ze zwierzakiem poza granice państwa. Dlatego, zanim udamy się na wakacje z naszym miauczącym przyjacielem, upewnijmy się, czy posiada on ważny paszport. Wyrobienie paszportu kotu zwykle nie jest czasochłonne, powinno być wystawione przez lekarza weterynarii od ręki. Taki dokument musi mieć też zwierzę, które chcemy adoptować za granicą i przywieźć na teren RP.
Poza paszportem zwierzę towarzyszące powinno posiadać mikroczip lub tatuaż oraz ważne szczepienie przeciw wściekliźnie. To ostatnie uprawomocnia się dopiero po 21 dniach od zaszczepienia.
Paszport kota to nie wszystko. Zawsze warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego planujemy się udać. Stosowne zapisy w książeczce zdrowia lub w paszporcie, dotyczące zwierząt towarzyszących, powinny posiadać podpis lekarza weterynarii.
Jakie informacje znajdują się w kocim paszporcie?
Paszport dla kota powinien zawierać następujące informacje:
- imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis właściciela zwierzęcia domowego;
- imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis weterynarza, u którego byliśmy wyrobić paszport dla kota;
- imię, datę urodzenia i płeć kota;
- rasę, rodzaj umaszczenia i znaki szczególne - jeśli kot je posiada;
- informacje takie jak data szczepienia przeciwko wściekliźnie, data wszczepienia; lokalizacja i kod numeryczny mikroczipa;
- inne dane dotyczące zdrowia kota, takie jak np. data ostatniego odrobaczenia zwierzęcia, szczepienia profilaktyczne, zabiegi lecznicze oraz wszelkie niezbędne wpisy, które należy uzyskać podróżując do konkretnego kraju.
Wystawiony w Polsce paszport dla kota jest ważny w państwach Unii Europejskiej oraz kilku innych krajach nie mieszczących się w strukturach UE, m.in. w Szwajcarii, Watykanie, Islandii i Norwegii. Najlepiej dopytać o to lekarza weterynarii.
Jak wyrobić paszport dla zwierząt?
Jak wyrobić kotu paszport? Zacznij wizytą u lekarza weterynarii, gdzie zaszczepisz swojego pupila przeciwko wściekliźnie (chyba że wcześniejsze szczepienie jest jeszcze ważne) oraz wszczepisz kotu mikroczip, o ile go jeszcze nie posiada. Warunkiem wystawienia dokumentu, jakim jest paszport dla kota, są bowiem ważne szczepienia oraz posiadanie przez zwierzę mikroczipu bądź tatuażu. Pamiętaj, że szczepienie musi być wykonane u tego samego lekarza, który wystawia paszport.
Upewnij się wcześniej, czy gabinet weterynaryjny, do którego się wybierasz, posiada uprawnienia do wystawiania tego typu dokumentów. Warto zajrzeć do listy specjalistów, mających prawo do wydawania paszportów dla zwierząt. Jest ona dostępna na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej albo rozpowszechniona przez Okręgową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną.
Paszporty wystawiane są raz na całe życie pupila. Należy jednak pamiętać o regularnym aktualizowaniu informacji dotyczących zdrowia kota.
Warto wiedzieć, że od 2014 roku obowiązuje nowy wzór paszportu dla kota i innych zwierząt towarzyszących.
Ile trwa wyrobienie paszportu dla kota?
Ile zajmuje wyrabianie paszportu dla kota? Dokument powinien być gotowy tego samego dnia. Po zaszczepieniu zwierzęcia, wszczepieniu mu mikroczipa i nadaniu numeru identyfikacyjnego, pozostaje dokonać koniecznych wpisów, które leżą po stronie lekarza weterynarii. Jednak miejmy na uwadze, że szczepienie przeciwko wściekliźnie uprawomocnia się dopiero po 21 dniach. Ponadto nie każdy gabinet weterynaryjny posiada uprawnienia do wystawiania tego typu dokumentów. Dlatego wyrabianie paszportu dobrze jest zaplanować nie tuż przed samym urlopem.
Warto nadmienić, że paszport można również wyrobić innym zwierzętom domowym, a mianowicie psu oraz fretce. Wymienione zwierzęta, posiadając odpowiedni dokument, mogą poruszać się między krajami Unii Europejskiej.
Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla kota?
Ile wynosi opłata za paszport? Według rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi cena paszportu dla kota wynosi obecnie 100 zł. Jednak trzeba jeszcze doliczyć opłatę dodatkową, na którą składa się m.in. cena wizyty weterynaryjnej, koniecznych szczepień i wszczepienia mikroczipa. Całkowity koszt wydania paszportu wynosi około 170-300 zł.
Podsumowując temat podróżowania ze swoim pupilem, pamiętaj, że jeśli masz zamiar przekroczyć granicę naszego kraju, odpowiednio wcześniej zaszczep swojego zwierzaka przeciwko wściekliźnie. Ponadto nadaj mu mikroczip i załatw wszelkie niezbędne formalności, które obowiązują w państwie Unii Europejskiej (lub spoza UE), do którego chcesz się udać. Wszelkie istotne informacje, listę specjalistów, wydających paszport kotu oraz m.in. nowy wzór dokumentu dla swojego kota, znajdziesz np. na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.