Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Kuweta samoczyszcząca - wady i zalety kociej toalety

Opublikowane: 15:12 Przeczytasz w: 4 min

Jest kot, musi być kuweta. Chociaż ten element opieki nad pupilem nie należy do najprzyjemniejszych, to jest obowiązkowy. Odpowiedzią na ułatwienie sobie tych codziennych czynności jest automatyczna kuweta. Nieprzyjemny zapach i zanieczyszczony żwirek mogą stać się przeszłością. Jeżeli marzy ci się sprzęt, który efektywnie eliminuje odpady, warto poznać wszystkie jego zalety i wady.

Spis treści

    Jak działa samoczyszcząca kuweta dla kota? 

    Działanie toalety dla kota oparte jest na inteligentnej technologii wykrywającej ruchy zwierzęcia. Wbudowany licznik mówi nam o tym, kiedy pupil usadowi się wewnątrz kuwety. Jeżeli już załatwi swoje potrzeby, zanieczyszczony żwirek w procesie czyszczenia jest oddzielany specjalnym sitem. Odpady zostaną wrzucone do dolnej części kuwety, gdzie znajduje się szuflada wyłożona woreczkiem jednorazowym. Przy standardowym użytkowaniu producenci kuwet zalecają wymianę woreczka raz w tygodniu. Co ważne, jeśli pojemnik na odpady wewnątrz urządzenia jest pełny, sygnalizuje nam to podświetlana dioda.

    Samoczyszcząca toaleta dysponuje widoczną linią, która informuje nas także o ilości potrzebnego żwirku. Na rynku dostępne są kuwety, które można uruchomić ręcznie za pomocą panelu obsługi lub wykorzystać do tego zainstalowaną aplikację w telefonie bądź pilot. Sprzęt jest wyposażony w odpowiednie elektroniczne zabezpieczenia, więc nie istnieje ryzyko zranienia kota. Sprzęty z wyższych przedziałów cenowych posiadają opcję podświetlania, dając przyjemne niebieskie światło, gdy jest ciemno. Poszczególne części kuwety są proste w montażu, a dodatkowo urządzenie informuje np. o konieczności wyjęcia worka z nieczystościami. 

    Automatyczna kuweta dla kota i jej zalety 

    Dlaczego kuweta samoczyszcząca jest tak pożądanym akcesorium? Przede wszystkim to oszczędność czasu i wysiłku. Ponadto sprzęt zapewni higienę poprzez ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii. Wystarczy wyjąć worek z dolnej części kuwety i wyrzucić. Jest to wyjątkowo delikatne i efektywne rozwiązanie, ponieważ karbonit znajdujący się w pojemniku neutralizuje zapach i ogranicza bakterie. Jeden filtr wystarcza na miesięczną ochronę kuwety. Urządzenie poradzi sobie ze wszystkimi rodzajami suchych żwirków. Samoczyszcząca kuweta dla kota gwarantuje brak porozsypywanego żwirku, dzięki czemu nie tracimy czasu na sprzątanie. W wysokiej jakości urządzeniach istnieje możliwość bezpośredniego pozbycia się odpadów. Wymaga to podłączenia kuwety do kanalizacji, zatem odchody wpływają bezpośrednio do odpływu i nie zalegają wewnątrz pojemnika. Miejsce, w którym stoi urządzenie, pozostanie czyste i bez nieprzyjemnego zapachu. Automatyczne czyszczenie to komfort w gospodarstwach domowych, gdzie pupile spędzają wiele godzin.

    Kot wychodzący z kuwety

    Czy automatyczna kuweta dla kota posiada wady? 

    Jak wszystko, tak i automatyczna kuweta posiada wady, a główną z nich jest cena. Jej przedział znajduje się między kilkaset a nawet kilka tysięcy złotych w zależności od modelu i funkcji. Koszt jest wysoki, zwłaszcza jeśli okaże się, że nasz kot, przyzwyczajony do tradycyjnego wychodka, nie będzie chciał korzystać z nowoczesnego miejsca do pozbywania się wszelkich nieczystości. Ponadto, posiadając małe kociaki, istnieje ryzyko niedostrzeżenia ich przez czujniki sprzętu. Gdy grabie w kuwecie zostaną uruchomione podczas wypróżniania się kota, nie powinny zrobić mu krzywdy, ale z pewnością nasz czworonożny przyjaciel niechętnie ponownie do niej zajrzy. Warto także wziąć pod lupę kwestie związane ze zdrowiem kota. Pozbywając się zanieczyszczeń, nie widzimy ich gołym okiem, przez co nie jesteśmy w stanie zaobserwować ewentualnych kocich chorób. Co ważne, w celu bezpiecznego użytkowania, kot musi ważyć około 2,5 kg, aby zostać zauważony przez kuwetę.  

    Kuweta samoczyszcząca dla kota - czy warto? 

    Decyzja o zakupie kuwety wymaga wnikliwego przeanalizowania zalet i wad. Należy wziąć pod uwagę czynniki takie, jak charakter i zdrowie czworonoga oraz nasze fundusze. Inwestycja w sprzęt może przynieść tyle samo korzyści, co strat. Jeżeli automatyczna kuweta ma być wyborem między ułatwieniem życia opiekuna a komfortem pupila, to odpowiedź jest prosta. Natomiast, jeśli nasz czworonożny przyjaciel jest ciekawy świata, to z pewnością nowa kuweta stanie się przedmiotem godnym jego uwagi. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci