Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Kot w lecie — jak przygotować mruczka na upały?

Opublikowane: 16:44 Przeczytasz w: 7 min

Lato to bardzo trudny czas dla zwierzaków domowych. Wysokie temperatury grożą przegrzaniem, odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym. Wielu właścicieli bardzo martwi się o swoich pupili w tym okresie i z całego serca pragnie im ulżyć. W jaki sposób pomóc kotu schłodzić się latem?

Spis treści

    Wpływ wysokich temperatur na twojego kota

    Prawidłowa temperatura ciała kota jest wyższa od ciepłoty człowieka i wynosi od 38 do 39°C. Oznacza to, że zwierzaki są bardziej wrażliwe na upał niż ludzie. Niestety, koty posiadają ograniczoną ilość gruczołów potowych. Znajdują się one jedynie na opuszkach łap i w okolicy lusterka nosa. Pocenie się nie jest więc głównym mechanizmem utraty ciepła przez kota.

    Za mechanizmy termoregulacyjne odpowiada podwzgórze. Koty, podobnie jak psy, obniżają temperaturę poprzez zianie. Dochodzi wówczas do parowania wody z powierzchni błon śluzowych i języka, a wraz z nią utraty ciepła. Warto jednak mieć świadomość, że większość kotów nie dyszy tak często jak psy. Jeśli zauważysz, że kot zieje, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Może być to pierwszy zwiastun udaru cieplnego. Niewykluczone również, że twój pupil ma duszność wynikającą z innego problemu. Nie bagatelizuj dyszenia swojego zwierzaka.

    Mruczki znacznie częściej pozbywają się ciepła przez wylegiwanie się w cieniu, na chłodnej powierzchni. W ochłodzeniu się pomaga im również bardziej intensywna utrata sierści latem.

    Koty radzą sobie z upałem lepiej niż psy, niemniej jednak nie oznacza to, że nie są zagrożone wystąpieniem udaru cieplnego.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Objawy udaru cieplnego u kota

    O udarze cieplnym mówi się, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 40,5°C. Obserwowane wówczas objawy to:

    • dyszenie,
    • suchość błon śluzowych,
    • wymioty,
    • biegunka,
    • drgawki.

    Jeśli zauważysz u kota latem któryś z wymienionych symptomów, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii! Nieleczony udar cieplny może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

    Jak schłodzić kota latem?

    Bardzo wielu kocich właścicieli zastanawia się, jak pomóc schłodzić się swojemu pupilowi w upalne dni. Przedstawiamy kilka sposobów na wsparcie swojego pupila latem:

    Nie zostawiaj kota samego w zamkniętym samochodzie!

    Należy pamiętać o tym, że nigdy nie należy zostawiać kota lub psa bez opieki w zamkniętym samochodzie lub w pomieszczeniu, w którym panują skrajnie wysokie temperatury. Są to sytuacje, w których najczęściej dochodzi do udaru cieplnego i śmierci zwierzęcia w wyniku przegrzania. W gorące dni temperatura w samochodzie może osiągać nawet dwukrotnie wyższe wartości niż na zewnątrz.

    Jeśli zauważysz, że kot latem jest zamknięty w samochodzie — niezwłocznie skontaktuj się z numerem alarmowym 112 i postępuj zgodnie z zaleceniami dyspozytora. Pamiętaj, że w ten sposób możesz uratować zwierzaka, dla którego liczy się każda minuta.

    Dostęp do świeżej wody to podstawa!

    W upalne dni najważniejsze jest zapewnienie pupilowi stałego dostępu do świeżej i czystej wody. Warto zachęcić kota do picia. Należy pamiętać o tym, że są to zwierzaki, które z natury pobierają bardzo mało płynów. Zastanów się więc nad zmianą karmy na mokrą latem. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie sprawdza się, możesz spróbować dolewać do kocich chrupek niewielkie ilości wody.

    Jeśli twój pupil pije mało, rozważ zakup tzw. fontanny dla kota. Jest to urządzenie, które sprawia, że woda staje się dla zwierzaka interesująca. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że kot się jej napije.

    Warto również postawić w domu dodatkowe miski z wodą w różnych miejscach. Kot będzie miał wówczas dostęp do płynów niezależnie od tego, w którym miejscu się znajduje. Ponadto, jeśli któraś z misek z jakiegoś powodu się przewróci pod naszą nieobecność (np. za sprawą kocich harców) - zawsze pozostają alternatywy.

    Uważaj na dodawanie kostek lodu do wody! Może to sprawić, że kot się przeziębi. Jeśli zauważysz, że twój pupil kicha, kaszle lub ma wypływ z nosa i oczu — pilnie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Regularnie wyczesuj kocią sierść

    Pamiętaj o tym, żeby regularnie wyczesywać kocią sierść. W ten sposób wspierasz naturalny proces przerzedzania futra latem. Sierść kota stanowi dla niego element utrudniający oddawanie ciepła.

    W czasie upałów warto również od czasu do czasu przetrzeć zwierzaka mokrym ręcznikiem. Pomoże to ochłodzić kota. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdemu pupilowi będzie się to podobać. Jeśli kąpiel kota, zraszanie go zimną wodą lub nawilżanie ręcznikiem sprawia mu dyskomfort — zrezygnuj z takiego rozwiązania. Może to stanowić źródło niepotrzebnego stresu dla pupila i skończyć się spotkaniem z kocim behawiorystą.

    Zapewnij kotu zacienione miejsce

    Zwróć uwagę na to, czy twój kot ma w domu zapewnione zacienione i chłodne miejsce. Na czas upałów możesz stworzyć mu tymczasowe legowisko, które będzie mniej nasłonecznione niż to standardowe.

    Koty wychodzące powinny pozostawać w domu w najcieplejszych godzinach. W tym czasie warto zadbać o to, aby wypiły odpowiednią ilość wody i zjadły mokrą karmę. Niestety, jeśli twój kot wychodzi, nie masz wpływu na to co robi poza domem. Zadbaj więc o odpowiednie nawodnienie, gdy jest pod twoją opieką.

    Jeśli wychodzisz na spacery z kotem, zdecyduj się na nie wczesnym porankiem lub późnym popołudniem. Zrezygnuj przechadzek w najbardziej upalnych godzinach.

    Zwracaj uwagę na stan skóry kota

    Lato to czas intensywnego promieniowania UV. Jest to czynnik wyzwalający szereg chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. Dotyczy to w szczególności kotów o białym umaszczeniu. Warto więc zabezpieczać ich małżowiny uszne kremem z filtrem. W razie wystąpienia niepokojących zmian skórnych niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

    Jak zadbać o kota latem — podsumowanie

    Koty pocą się w znikomym stopniu. Ich głównym mechanizmem utraty ciepła jest wylegiwanie się w chłodnych miejscach i picie wody. Upewnij się, że legowisko twojego pupila znajduje się w zacienionym miejscu. Zapewnij mu także stały dostęp do płynów. Możesz rozważyć zakup fontanny — sprawi ona, że woda stanie się dla kota bardziej atrakcyjna i będzie ją pił częściej.

    Pamiętaj o regularnym wyczesywaniu sierści pupila. Kontroluj również stan jego skóry (w szczególności, jeśli twój kot ma białe umaszczenie). W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian dermatologicznych, jak również objawów udaru cieplnego — niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii!

    Kot i pies w lato odczuwają niemały dyskomfort. Postaraj się ulżyć im w tym trudnym czasie.

    Latem koty z białym umaszczeniem są szczególnie narażone na poparzenia słoneczne, zwłaszcza w obszarze uszu i nosa. Regularne sprawdzanie skóry jest kluczowe, a wszelkie zaczerwienienia lub zmiany powinny być skonsultowane z weterynarzem.

    Dr. Emma Thompson (UK) lekarka weterynarii, specjalistka w dermatologii weterynaryjnej
    Bibliografia
    1. "Udar cieplny - czynniki ryzyka" - P. M. Leff; Weterynaria po Dyplomie; 03/2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci