Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Opublikowane: 18:45 Przeczytasz w: 5 min

Żwirek dla kota to jeden z podstawowych produktów, które powinniśmy zapewnić naszemu pupilowi. Dzięki niemu kuweta jest czystsza, a wokół niej nie unoszą się nieprzyjemne zapachy. Jak wybrać odpowiednie wypełnienie kuwety?

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Jaki najlepiej kupić żwirek dla kota?

    Kilkadziesiąt lat temu kocią kuwetę wypełniał po prostu piasek. Jednak materiał ten przylepiał się do łapek zwierzaka i było roznoszony po całym mieszkaniu. Co więcej, nie pochłaniał nieprzyjemnych zapachów. Na szczęście powstał specjalny koci żwirek, który pomaga utrzymać czystość w kuwecie, a nawet całym otoczeniu zwierzaka

    Obecnie żwirek dla kota należy do podstawowego wyposażenia domu, w którym mieszka mruczek. Na rynku zoologicznym nie brakuje produktów wypełniających kuwety dla kotów. Jak wybrać najbardziej odpowiedni "wkład" do kociej kuwety? Przede wszystkim postawmy na praktyczność. Żwirek powinien maskować nieprzyjemny zapach moczu oraz odchodów pupila, ponadto nieczystości po kocie powinny dać się łatwo usuwać. Dobrze też, kiedy kociej toalety nie trzeba sprzątać zbyt często. Co równie ważne, nasz czworonożny przyjaciel musi chcieć się załatwiać do kuwety. Niekiedy trzeba wypróbować różne podłoża, zanim znajdziemy takie, który zwierzak zaakceptuje

    Rodzaje żwirku dla kotów 

    Główny podział na rodzaje żwirków dla kota obejmuje

    • Żwirek silikonowy - zwany też silikatowym, powstaje z uwodnionej krzemionki, która świetnie pochłania zapachy; właścicieli kotów zachwyca fakt, iż kuwety z silikonowym wypełnieniem nie trzeba często sprzątać, ponieważ silikonowe kryształki wchłaniają mocz, a odparowują wodę, powodują także, że bakterie, pochodzące z kocich odchodów nie namnażają się; ten żwirek dla kotów występuje w postaci kryształków, perełek lub pyłu; niestety niektóre koty nie lubią odgłosu, jaki wydaje to podłoże w kontakcie z ich łapkami oraz słabo tolerują twardą strukturę żwirku. 
    • Żwirek bentonitowy - jest produkowany z naturalnej skały, której główną zaletą jest absorbowanie wody, co oznacza, że po oddaniu moczu przez kota, żwirek zbryla się, dzięki czemu takie nieczystości można łatwo usunąć, poza tym usuwa nieprzyjemne zapachy; naturalny bentonitowy żwirek może być gruboziarnisty, o drobnym uziarnieniu, bezzapachowy oraz wydzielający zapachy (np. lawendowy); zdarza się, że przywiera do kocich łapek, a po wyniesieniu z kuwety, jest trudny do usunięcia z innych powierzchni. 
    • Żwirek drewniany - to naturalny żwirek, przyjazny dla środowiska, sprzedawany w formie trocin albo drewnianych granulek; dzieli się na niezbrylający i zbrylający żwirek; skutecznie pochłania przykre zapachy, jest wydajny, lecz wykazuje tendencje do przyczepiania się do łap i sierści zwierzęcia. 

    Inny podział przewiduje dwa typy wypełniaczy do kociej kuwety: żwirek zbrylający i żwirek niezbrylający. Ten pierwszy zapewnia łatwiejsze usuwanie odchodów z kuwety, a zatem dłuższą czystość w kociej toalecie. 

    Jak często wymieniać żwirek w kuwecie? 

    Dobry żwirek nie musi być często wymieniany. Zwykle wystarczy zmienić go od 1 do 2 razów na miesiąc. Na częstotliwość wymiany wkładu w kuwecie mają wpływ też takie czynniki, leżące po stronie zwierzaka, jak stan zdrowia (a w szczególności choroby i kłopoty z układem pokarmowym) oraz wiek (starsze koty potrzebują częściej załatwiać potrzeby fizjologiczne). 

    Najłatwiej przedstawia się sytuacja ze żwirkiem silikonowym, po którym po prostu widać, że trzeba go usunąć. Zużyty żwirek przybiera bowiem wymownie żółtą barwę

    Jaką ilością żwirku wypełniać kuwetę? 

    Czy do kuwety należy wsypać jedno opakowanie żwirku, jakąś jego część, czy więcej tego surowca? Przyjęło się stosować warstwę wypełnienia kociej toalety, która ma około 5 cm wysokości. Informację o tym, jaka powinna być odpowiednia ilość żwirku, znajdziemy na opakowaniu producenta danego wkładu kuwety. Warto się nią posiłkować. Te dane dotyczą zwykle jednego kota. Jeśli z kuwety korzysta więcej zwierząt domowych, ilość żwirku należy zwiększyć. 

    Który żwirek dla kota najmniej śmierdzi?

    Żwirek bentonitowy lub żwirek silikonowy są znane z doskonałej kontroli zapachów, dzięki czemu najmniej śmierdzą. Żwirek zbrylający się również pomaga w utrzymaniu świeżości kuwety poprzez łatwe usuwanie odchodów.

    Jaki najlepszy żwirek do kuwety automatycznej?

    Najlepszy żwirek do kuwety automatycznej to żwirek zbrylający się, który jest drobnoziarnisty i nie zawiera dużych kawałków. Takie żwirki łatwiej przechodzą przez mechanizmy automatyczne i skutecznie zbierają odchody.

    Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety? 

    Żwirek silikonowy należy wyrzucać do kosza z napisem "odpady zmieszane". Żwirek drewniany jako produkt naturalny, można spłukiwać w toalecie (jednak w niewielkich ilościach) albo przeznaczyć na kompost. Natomiast wyrobu z bentonitu nie można usuwać drogą kanalizacyjną, bo może zapchać odpływ

    Ile kosztują produkty z kategorii żwirek dla kota? 

    Sklepy stacjonarne i internetowe posiadają bogatą ofertę żwirków, o bardzo dużej rozpiętości cenowej. Koszt wypełnienia do kuwet waha się od kilkunastu do kilkuset złotych. Na początku przygody z szukaniem właściwego podkładu do kuwety, warto kupić kilka małych opakowań, które będą zawierały różne surowce. Kiedy kot wybierze swojego "faworyta", wówczas można sprawić mu większy, co za tym idzie, bardziej opłacalny produkt. 

    Najczęściej dzieje się tak, że używa się żwirek, który kot polubi. Najistotniejsze jest przecież dobre samopoczucie czworonożnego podopiecznego. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.