Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Ailurofobia, czyli paniczny lęk przed kotami - przyczyny i objawy

Opublikowane: 11:45 Przeczytasz w: 7 min

Na przestrzeni wieków koty zajmowały specjalne miejsce w wielu kulturach. Wielokrotnie bywały obiektem kultu, ale i nie tylko - z powodu swojej tajemniczej i nieprzewidywalnej natury, zwierzęta te stały się również źródłem strachu i wielu przesądów. Jak to możliwe, że w obecnych czasach niektórzy z nas spędzają wolne chwile w kocich kawiarniach, a mruczącego pupila traktują jak pełnoprawnego członka rodziny, podczas kiedy inni przeraźliwie boją się kotów i cierpią na ailurofobię? Poznajmy definicję tego słowa, przyczyny i objawy lęku przed kotami i nie tylko.

Spis treści

    Czym jest ailurofobia? 

    Ailurofobia (nazywana również felinofobią lub gatofobią) jest zaburzeniem charakteryzującym się występowaniem patologicznego strachu przed kotami. 

    Pojęcie "ailurofobia" wywodzi się z języka greckiego - jest połączeniem dwóch słów: aílouros oznaczającego "kot" i phóbos określającego "strach"

    Patologiczny lęk przed kotami cechuje się mnogością dolegliwości o różnej intensywności. Objawy zazwyczaj obejmują zarówno aspekty emocjonalne, jak i fizyczne

    Nadmierny strach może być odczuwany nie tylko przed bezpośrednią stycznością z samymi zwierzętami, ale także obrazkami i zdjęciami przedstawiającymi mruczące czworonogi.  

    W skrajnych przypadkach nawet sam widok kota w filmie jest w stanie wywołać atak paniki. 

    Osoba doświadczająca felinofobii jest świadoma irracjonalności własnego lęku, lecz nie jest w stanie go kontrolować, co w konsekwencji powoduje poczucie bezradności i znaczne obniżenie jakości życia. 

    Objawy panicznego lęku przed kotami

    Każda fobia wiąże się z nadmiernym pobudzeniem układu współczulnego, który stanowi część autonomicznego układu nerwowego i odpowiada za mobilizację naszego organizmu do walki lub ucieczki. 

    Ponieważ kontakt z kotem (w sposób bezpośredni lub pośredni) jest odbierany jako sygnał o zagrożeniu, osoby cierpiące na ailurofobię doświadczają szeregu dolegliwości psychologicznych, jak i fizycznych, które mogą różnić się stopniem nasilenia i uciążliwości pomiędzy indywidualnymi pacjentami. 

    Objawy emocjonalne ailurofobii mogą obejmować m.in.: 

    • nieustanny lęk, 
    • strach, 
    • niepokój w pobliżu kotów, 
    • stan bezradności, 
    • depresję, 
    • wstyd, poczucie izolacji społecznej, 
    • unikanie miejsc, w których można spotkać koty, 
    • chęć natychmiastowej ucieczki w sytuacji pojawienia się "kocich dźwięków" takich jak: mruczenie, miauczenie, syczenie.

    Objawy fizyczne mogą przejawiać się poprzez: 

    • mdłości, 
    • kołatanie serca, 
    • wzrost ciśnienia tętniczego, 
    • drżenie rąk, 
    • zimne poty, 
    • bóle i zawroty głowy, 
    • ból i/lub ucisk w klatce piersiowej, 
    • suchość w ustach, 
    • przyspieszony oddech, 
    • uczucie pobudzenia, 
    • wzmożone napięcie mięśniowe, 
    • dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

    Co jest przyczyną strachu wywoływanego przez koty? 

    Zaburzenia psychiczne są bardzo złożone i w większości przypadków wskazanie jednego czynnika wywołującego chorobę jest niemożliwe. Na rozwinięcie się fobii wpływa wiele elementów, które są kwestią indywidualną dla każdego człowieka. 

    Szacuje się, że kobiety chorują 1,5 do 2 razy częściej niż mężczyźni, a w większości przypadków felinofobia ma swój początek w dzieciństwie. 

    Możliwe przyczyny ailurofobii obejmują między innymi: 

    • Nieprzyjemne doświadczenie z udziałem kota. Osoba, która została w przeszłości zaatakowana przez kota, może rozwinąć nadmierny strach przed tymi czworonogami. 

    • Czynniki genetyczne. Zgodnie z badaniami, podłoże genetyczne jest aż do 40% odpowiedzialne za rozwój fobii.* 

    • Czynniki środowiskowe. Dorastanie w otoczeniu, które wierzy w przesądy (np. czarne koty przynoszą nieszczęście), uważa te stworzenia za brudne i niebezpieczne, może predysponować do felinofobii. 

    • Predyspozycje biologiczne. Naukowcy wskazują, że u osób z zaburzeniami lękowymi (w tym fobiami) często obserwuje się problemy z regulacją dwóch ważnych neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny. Są to substancje chemiczne modulujące sygnały między neuronami i innymi komórkami, a ich nieprawidłowy poziom może doprowadzić do rozwoju choroby. 

    • Posiadanie innego zaburzenia lękowego. Osoby cierpiące na jedną fobię mają aż 83% większe prawdopodobieństwo współwystępowania kolejnej fobii w porównaniu z osobami zdrowymi. ** 

    Jak ailurofobia wpływa na życie? 

    Jak każda inna fobia, felinofobia jest zaburzeniem lękowym i wpływa negatywnie na codzienność osób nią dotkniętych. 

    Kontakt z kotami, a nawet samo oglądanie zdjęć i filmów lub spotkanie właścicieli tych zwierząt potrafi wywoływać na tyle nieprzyjemne symptomy, że cierpiący zaczynają wycofywać się z życia towarzyskiego, aby uniknąć kotów i miejsc, w których mogą je spotkać

    Wiele zależy od odporności psychicznej, sposobów radzenia sobie danego człowieka, a także wsparcia najbliższych, jednak irracjonalny lęk przed kotami z pewnością obniża komfort życia każdego pacjenta. Z tego powodu warto diagnozować i leczyć to zaburzenie. 

    Jak wygląda proces diagnostyczny i leczenie ailurofobii? 

    Do postawienia diagnozy niezbędna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą i wnikliwy wywiad, a czasami także obserwacja osoby zgłaszającej się. 

    Sposób leczenia zależy przede wszystkim od uciążliwości objawów, możliwości finansowych, a także motywacji osoby dotkniętej ailurofobią do przezwyciężenia problemu. 

    W dzisiejszych czasach do leczenia fobii zaleca się przeróżne techniki relaksacyjne, psychoterapię, a w przypadku bardzo nasilonych emocji - leczenie farmakologiczne. 

    Edukacja w akceptowalnym tempie i bezpiecznej dla pacjenta przestrzeni może okazać się bardzo pomocna - czasami strach wynika z niewiedzy i istniejących w społeczeństwie uprzedzeń na temat kotów. 

    Jak wspierać bliską osobę cierpiącą na patologiczny strach przed kotami? 

    Pomimo że miłośnikom kotów ailurofobia może wydać się w pewien sposób "wyolbrzymiona", pamiętajmy, że osoba chorująca nie wybrała sobie tego zaburzenia. 

    Nigdy nie bagatelizujmy skali problemu, unikajmy krzywdzących stwierdzeń, takich jak "to nic takiego" lub " wszystko to sobie wymyśliłeś". 

    Zamiast tego okażmy swoją empatię i wysłuchajmy drugiej osoby. Nie oferujmy swojej pomocy na siłę i do niczego nie zmuszajmy - zdecydowanie lepiej jest zapytać "Jak mogę Ci pomóc?" i zrobić to, o co zostaniemy poproszeni. 

    Ailurofobia (irracjonalny strach przed kotami) - podsumowanie 

    Ailurofobia (nazywana również felinofobią) jest, jak sama nazwa wskazuje - jednym z rodzajów fobii, czyli zaburzenia psychicznego. 

    Przejawia się panicznym strachem dotyczącym kotów i może powodować szereg dolegliwości psychologicznych i fizycznych, które występują również przy innych zaburzeniach lękowych. Chorzy często odczują wstyd, izolują się, a lęk przed powyższymi zwierzętami znacznie obniża ich jakość życia. 

    Podłoże felinofobii jest bardzo złożone i w większości przypadków ciężko wskazać jedną przyczynę problemu. Na rozwinięcie patologicznego lęku przed kotami wpływa wiele elementów, które są kwestią indywidualną dla każdego człowieka. 

    Postawieniem diagnozy zajmuje się lekarz psychiatra, a leczenie polega przede wszystkim na psychoterapii, wprowadzaniu technik relaksacyjnych lub medykamentów. Niezwykle pomocne jest również wsparcie bliskich.  

    Fobia, choć niewidoczna gołym okiem - jest zaburzeniem jak każde inne, a osoba chorująca doświadcza realnego cierpienia z jej powodu. Nie umniejszajmy problemu ani nie zmuszajmy do kontaktu z kotami - zamiast tego okażmy wiele wyrozumiałości i zrozumienia. 

    Bibliografia
    1. * https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6414251/ 
    2. ** https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3955257/ 
    3. FREEMAN, H L, and D C KENDRICK. “A case of cat phobia. Treatment by a method derived from experimental psychology.” British medical journal vol. 2,5197 (1960): 497-502. doi:10.1136/bmj.2.5197.497 
    4. Eaton, William W et al. “Specific phobias.” The lancet. Psychiatry vol. 5,8 (2018): 678-686. doi:10.1016/S2215-0366(18)30169-X 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.