Niestety koci nos nie jest uniwersalnym parametrem świadczącym o zdrowiu zwierzęcia. Jego wilgotność powinna być oceniana w kontekście ogólnego stanu kota i wystąpienia innych niepokojących objawów.
Spis treści
Jaki powinien być nos kota?
Koty mają zwykle chłodny i lekko wilgotny nos. Nawilżenie zapewnia wydzielina gruczołów śluzowych oraz łzy spływające do jamy nosowej przewodem nosowo-łzowym. Wilgotność nosa tworzy ochronę dla skóry i pomaga w wyłapywaniu cząsteczek zapachowych z otoczenia.
Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?
Suchy nos u kota może, ale nie musi świadczyć o początku infekcji. Oprócz bakterii i wirusów istnieją też niegroźne czynniki wpływające na wilgotność nosa.
Dowiedz się również, jakich zapachów nie lubią koty.
Suchy nos — przyczyny fizjologiczne
Kot może mieć suchy nos w wyniku odpoczynku w ciepłym miejscu np. w trakcie wylegiwania się w słońcu lub na posłaniu przylegającym do kaloryfera.
Suchy nos u kota może pojawić się po dokładnym umyciu pyszczka. Ślina i pokryty szorstkimi brodawkami język usuwają ochronną warstwę nawilżającą, przez co nos może wydawać się suchy. U zdrowych kotów jego stan szybko wraca do normy.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plKoty większość wody przyjmują z pokarmem. Czasem przyjęta ilość płynów jest niewystarczająca, a suchy nos u kota świadczy o niewielkim odwodnieniu. Jeśli nie występują inne niepokojące objawy, rozwiązaniem może się okazać dolewanie wody do jedzenia lub rozstawienie dodatkowych misek w atrakcyjnych dla kota miejscach. Niektóre mruczki zdecydowanie preferują wodę płynącą — w sklepach zoologicznych dostępne są kocie fontanny, zachęcające zwierzęta do picia.
Kiedy może niepokoić suchy nos u kota?
Suchy i ciepły nos kota może oznaczać gorączkę. Jeśli dodatkowo występują inne objawy — apatia, brak apetytu, kichanie lub kaszel należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Mogą to być symptomy zaczynającej się infekcji. W takich sytuacjach szybko postawiona diagnoza i wdrożone leczenie często znacznie skracają czas choroby.
W czasie upałów koty chętnie wylegują się na słońcu. Sierść tworzy naturalną ochronę przed poparzeniami, lecz odsłonięte części skóry są narażone na promieniowanie słoneczne. Ryzyko oparzenia jest szczególnie wysokie u kotów o jasnym umaszczeniu. W przypadku poparzenia słonecznego zmienia się kolor nosa — dotychczas różowy jest zaczerwieniony i podrażniony. Skóra staje się sucha, pęka i łuszczy się. Sprawia to kotu ból i często wymaga pomocy lekarza weterynarii.
Długie przebywanie na słońcu grozi też udarem słonecznym. Warto kontrolować swojego pupila w upalne dni i dbać, aby regularnie przychodził odpocząć w chłodniejsze miejsca.
Suchy nos u kota może być objawem odwodnienia. Zwiększona utrata płynów z organizmu ma miejsce w przypadku biegunki i wymiotów, pojawia się też przy infekcji i w stanach zmniejszonego apetytu. Poważnie odwodniony kot wymaga wizyty u lekarza weterynarii i dożylnego uzupełnienia płynów.
Suchy nos u kota pojawia się w przebiegu niektórych schorzeń skóry. Podrażniony i zaczerwieniony może wystąpić przy grzybicy zlokalizowanej w okolicy pyszczka. Grzyby atakują organizm głównie w stanach obniżenia odporności, powodując wyłysienia, łuszczenie naskórka i świąd. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii i wykonanie badań laboratoryjnych potwierdzających diagnozę. Leczenie grzybicy jest długie i wymaga zaangażowania ze strony właściciela ze względu na kąpiele pupila i dezynfekcję środowiska.
Zmiany w okolicy nosa u kota pojawiają się w przebiegu niektórych schorzeń wirusowych np. wywołanych przez kociego kaliciwirusa. W ostrej fazie infekcji nos może być wilgotny ze względu na wydzielinę z górnych dróg oddechowej. Później na błonach śluzowych jamy ustnej i w okolicy nosa kota dochodzi do tworzenia bolesnych nadżerek i owrzodzeń, utrudniających pobieranie pokarmu. Leczenie polega na zapobieganiu wtórnym zakażeniom bakteryjnym i łagodzeniu objawów u kota.
Suchy nos pokryty owrzodzeniami pojawia się często w przebiegu pęcherzycy liściastej — autoimmunologicznej choroby skóry kotów. Zmiany dotyczą najczęściej głowy — małżowin usznych, warg i nosa, mogą też występować między palcami. Wskazane jest badanie histopatologiczne, potwierdzające charakter zmian. W leczeniu stosuje się najczęściej leki sterydowe hamujące reakcje immunologiczne.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plO czym może świadczyć mokry nos kota?
Nos zdrowego kota jest zwykle lekko wilgotny, jednak nadmiar wydzieliny powinien budzić niepokój. W przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych często pojawiają się wypływy z oczu i nosa. Następnie mogą one zasychać na powierzchni lusterka nosowego, podrażniając skórę. Oprócz terapii przepisanej przez lekarza weterynarii niezbędne jest regularne usuwanie wydzieliny. Ułatwia to oddychanie i chroni koci nos przed podrażnieniami.
Czy nos wskazuje na stan zdrowia mruczka?
Koci nos nie jest uniwersalnym wskaźnikiem zdrowia. Na jego wilgotność mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne tj. stosowanie ogrzewania, temperatura otoczenia czy odpoczynek na słońcu. Natomiast w przypadku kotów wykazujących inne objawy chorobowe - brak apetytu, kaszel, kichanie czy ospałość należy zgłosić się do lekarza weterynarii, nawet jeśli stan nosa kota nie budzi zastrzeżeń.
Bibliografia
- H. Jackson, R. Marsella, Dermatologia psów i kotów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022, ISBN 978-83-67447-09-6
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.