Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Kot gryzie kable? Dowiedz się, jak go tego oduczyć

Opublikowane: 09:57 Przeczytasz w: 4 min

Z pozoru niewinna zabawa może nieść za sobą duże niebezpieczeństwo. Gryzienie kabli przez kota jest dość powszechnym zjawiskiem, które nie powinno być lekceważone. Czasem takie nawyki mijają, gdy zwierzę dorośnie. Bywa jednak, że pozostają z kotem już do końca życia. Takie zachowania pojawiają się szczególnie u kotów domowych, które są skazane wyłącznie na swoje własne towarzystwo. Istnieją jednak metody na pozbycie się tych złych nawyków u mruczka. Jednak aby w pełni wyeliminować te zwyczaje u kota, należy poznać przyczynę ich występowania. Jak oduczyć kota gryzienia kabli? Są na to sposoby!

Spis treści

    Dlaczego koty gryzą kable? Chore zęby 

    Problemy z uzębieniem mogą być przyczyną gryzienia przewodów przez koty. Zwierzę, próbując uśmierzyć ból, chwyta za kable lub inne przedmioty. Należy systematycznie kontrolować uzębienie pupila, gdyż próchnica lub choroby dziąseł mogą prowadzić do groźnych chorób. Kot sam nie jest w stanie poinformować nas o swoich problemach, dlatego należy odczytywać niepokojące sygnały wysyłane przez mruczka, aby móc w porę zareagować. 

    Kot gryzie kable, gdy czuje się samotny lub znudzony 

    Zjawisko gryzienia kabli nie musi być oparte na podłożu zdrowotnym. Czasami kot może się po prostu nudzić lub tęsknić za opiekunem. Jeżeli nie poświęcamy zwierzakowi odpowiedniej ilości czasu na wspólną zabawę i nie otrzymuje on optymalnej dawki aktywności, wówczas sam wyszukuje sobie zajęcie. Niestety gryzienie kabli jest wyjątkowo atrakcyjne dla kota. Jego instynkt łowiecki musi zostać zaspokojony, a długie, giętkie kable mogą przypominać im ogony gryzoni. 

    Syndrom pica 

    Nawet jeżeli kot delikatnie podgryza kable, może się okazać, że ma problemy zdrowotne. Możliwe, że nasz mruczek cierpi na syndrom pica, czyli zaburzenie łaknienia. Dolegliwość ta jest dość powszechna u zwierząt domowych. Czworonogi cierpiące na tę przypadłość odczuwają apetyt na rzeczy, które nie powinny stanowić jego pożywienia, mogą to być np. sznurowadła, papier, dziecięce zabawki czy właśnie kable elektryczne. Przyczyn syndromu może być wiele: od genów, przez nudę, aż po tęsknotę za opiekunami. Również deficyty pokarmowe przyczyniają się do tego typu schorzeń. Brak witamin i minerałów w organizmie oraz różnego rodzaju choroby, np. nadczynność tarczycy są sygnałem, że zwierzę powinien zdiagnozować lekarz weterynarii. 

    Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne 

    Kiedy kot czuje się zestresowany lub samotny, próbuje rozładować emocje na różne sposoby. Niestety nierzadko są to zachowania zagrażające zdrowiu i życiu czworonoga. U kotów z tego rodzaju zaburzeniami pojawia się silna potrzeba żucia i ssania. Może pojawić się także nadmierna pielęgnacja lub gonienie własnego ogona. Wyeliminowanie przyczyn kociego lęku pomoże zakończyć destrukcyjne zachowania mruczka. Zwierzę, które czuje się kochane i któremu poświęca się dostatecznie dużo uwagi, z pewnością nie będzie próbowało zająć sobie czas szkodliwymi czynnościami. 

    Co zrobić, gdy kot gryzie kable? 

    Istnieje wiele powodów, dla których kot gryzie kable. Zachowanie zwierzęcia często nie jest dla nas zrozumiałe, ważne jednak, aby w porę reagować. Naszą pierwszą reakcją w takiej sytuacji jest udanie się do lekarza weterynarii w celu wyeliminowania ewentualnych problemów zdrowotnych. Następnie należy zacząć poświęcać więcej uwagi naszemu pupilowi, gdyż jest to przeważający powód trudnych i dziwnych zachowań u kota. Na samotność szczególnie jest narażony pupil niewychodzący na zewnątrz, mający ograniczony kontakt z innymi zwierzętami. Jak jeszcze oduczyć kota gryzienia przewodów? Jeżeli przyłapiesz pupila na gorącym uczynku, w żadnym wypadku nie należy go karać ani krzyczeć. Jeżeli powodem niewłaściwego zachowania jest stres, to nasza złość jedynie pogłębi problem u zwierzęcia. Kota należy zabrać do innego pomieszczenia i odwrócić jego uwagę, aby taka forma zabawy nie weszła mu w nawyk. Następnie ukryj kable, aby nie znajdowały się w zasięgu wzroku mruczka. Kable warto spryskać cytrynowym, jabłkowym lub miętowym zapachem. Można również zastosować specjalne ochraniacze na przewody, które świetnie się sprawdzą w tej sytuacji. Pamiętaj, mruczkowi nic nie poprawi tak nastroju, jak twoja obecność. Na rynku dostępne są interaktywne zabawki, którymi kot zajmie się chętniej niż przewodami. Stosując te wszystkie porady z pewnością oduczysz kota dziwnych zachowań i uchronisz kable przed zniszczeniem. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci