Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Ile na dobę śpi kot? – jak długo i w jakich godzinach?

Opublikowane: 11:42 Przeczytasz w: 8 min

Sen to bardzo ważny proces fizjologiczny odpowiadający za regenerację i wypoczynek organizmu człowieka i zwierząt. Jak jednak łatwo się domyślić, czas jego trwania różni się w zależności od gatunku. Zdecydowanymi rekordzistami w dobowej ilości snu są koty - zauważył to pewnie każdy, kto miał okazję obserwować te zwierzaki w domowym zaciszu. Wydawać by się mogło, że nasze pupile przesypiają cały dzień i budzą się jedynie, gdy słyszą szelest saszetki. Pozostaje więc jedynie zadać sobie pytanie: jak długo śpią koty dorosłe, młode i starsze?

Spis treści

    Ile na dobę śpi kot?

    Przyjmuje się, że dorosły kot śpi od 12 do 18 godzin na dobę. Czas ten może ulegać skróceniu albo wydłużeniu w zależności od statusu fizjologicznego, wieku i zdrowia naszego pupila. 

    Zwierzęta młode — rozwijające się — śpią dłużej niż starsze. Wynika to z faktu, że ich organizmy stale rosną, co stanowi duży wydatek energetyczny. Dodatkowo okres młodzieńczy to czas intensywnego rozwoju społecznego i behawioralnego zwierząt. 

    Młode kociaki poznają świat i uczą się, a to dla nich nie lada wysiłek. Odpoczynek w wieku młodzieńczym jest wysoce wskazany, dlatego nie zamartwiajmy się, jeśli według naszych obliczeń małe kotki śpią nawet 20 godzin na dobę! 

    Podobna zależność ma miejsce u osobników starszych, u których mechanizmy regeneracyjne, ze względu na zaawansowany wiek, zawodzą. Koci seniorzy mogą potrzebować więcej czasu na odpoczynek i być mniej aktywni. Jest to całkowicie normalne, ale pamiętajmy o tym, że starsze zwierzaki muszą być regularnie badane przez lekarza weterynarii. Dopiero gdy mamy pewność, że stan zdrowia naszego pupila jest bez zarzutów, możemy odetchnąć z ulgą. 

    Koci sen może ulec skróceniu. Taka sytuacja ma miejsce w stanach chorobowych, dlatego jeśli zauważymy, że nasz pupil śpi zdecydowanie krócej niż zawsze, a dodatkowo towarzyszą temu inne niepokojące objawy jak np. uporczywe miałczenie-należy zgłosić się z tym problemem do lekarza weterynarii. 

    Dlaczego kot śpi tak długo? 

    Podstawowym czynnikiem wpływającym na to, ile śpi kot, jest fakt, że zwierzęta te to drapieżniki. Ich rytm dobowy w naturze dyktowany jest przez częstotliwość polowań, które mają miejsce o zmierzchu i świcie. Z tego powodu właściciele kotów z pewnością wielokrotnie zostali wybudzeni ze snu o godzinie 5:00 z powodu porannych harców swoich pupili. 

    Długi sen drapieżników to adaptacja do ich sposobu odżywiania. W naturze zwierzęta te zjadają jeden bardzo obfity posiłek, o który muszą zawalczyć. Co więcej, drapieżcy nie mają pewności, kiedy uda im się upolować kolejną zdobycz. Z tego powodu energia, którą pobiorą z pokarmem, musi być w jak najbardziej efektywny sposób oszczędzana. 

    W przeciwieństwie do kotów, zwierzęta roślinożerne i wszystkożerne mają stały dostęp do pokarmu, dlatego mogą funkcjonować bez snu dłużej niż drapieżcy. 

    Duża ilość snu jest więc sposobem na racjonalne gospodarowanie siłami witalnymi organizmu, które ze względu na sposób funkcjonowania dzikich kotów są bardzo istotne. 

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Co odpowiada za sen kota? 

    Tak samo jak w przypadku ludzi, u innych ssaków sen i rytm dobowy regulowane są przez substancję zwaną melatoniną. Jest to hormon produkowany w największej ilości przez szyszynkę (czyli narząd znajdujący się w mózgu), ale także przez:

    • siatkówkę i soczewkę oka,
    • przewód pokarmowy,
    • komórki krwi. 

    Wydzielanie melatoniny hamowane jest przez światło, dlatego w ciągu słonecznych dni zarówno my, jak i koty jesteśmy pełni energii. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy wieczorem do naszego mózgu przestaje docierać informacja o znacznym nasłonecznieniu. Melatonina jest wtedy wydzielana, a my i nasze pupile stajemy się senni. 

    Ze względu na dostęp do światła słonecznego koty wolnożyjące mają lepiej wyregulowany cykl dobowy. Aktywność melatoniny wpływa także na zachowania seksualne zwierząt niewykastrowanych. 

    Jeśli chcemy, aby koci sen był głęboki i spokojny, zadbajmy o otoczenie, w którym odpoczywa nasz pupil. Najlepiej, żeby miejsce to było ustronne i ciche, a w godzinach wieczornych miało ograniczony dopływ światła. 

    Fazy kociego snu 

    Koci sen, podobnie do naszego, dzieli się na fazy:

    • NREM (non-rapid eye movement) - NREM to sen głęboki, w którym dochodzi do silnego rozluźnienia mięśni, zwolnienia oddechów i akcji serca, a gałki oczne nie ruszają się. W tej fazie rzadko pojawiają się marzenia senne, a organizm silnie się regeneruje. 
    • REM (rapid eye movement) - REM to krótszy etap snu, w trakcie którego dochodzi do szybkich ruchów gałek ocznych, praca serca przyspiesza, a oddechy stają się nieregularne. W tej fazie dochodzi do śnienia. 

    Występują one naprzemiennie po sobie.  Trudno jest naukowo stwierdzić, o czym śnią koty. Pewne jest jedynie to, że w trakcie fazy REM aktywność ich mózgu wzrasta, co sugeruje, że zwierzęta przeżywają wtedy marzenia senne tak samo jak my. 

    W jakiej pozycji śpi kot i co to znaczy? 

    Koty śpią w różnorakich pozycjach, co może pomóc nam odczytywać ich emocje. Jeśli nasz pupil w trakcie snu leży na plecach z rozłożonymi łapami i wystawia brzuch — świadczy to o dużym zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa w danym środowisku. Jest to pozycja odsłaniająca jamę brzuszną, którą zwierzęta starają się osłaniać ze względu na dużą ilość bardzo ważnych narządów wewnętrznych, które nie są chronione szkieletem kostnym. Jeśli kot śpi w tej pozycji, oznacza to, że nie obawia się ataku ze strony innego drapieżcy i czuje się komfortowo. 

    Pozycja kota "zwiniętego w kłębek" odpowiada naszemu leżeniu na boku i świadczy o tym, że pupil ma zamiar spać długo i głęboko. Oznacza to, że lepiej mu w tym czasie nie przeszkadzać, ponieważ silnie się regeneruje. 

    Koty śpiące w pozycji "sfinksa" chcą odpocząć, ale pozostają czujne i kontrolują swoje otoczenie. 

    Poznaj także 10 ciekawostek o kotach

    Jak śpi szczęśliwy kot?

    Szczęśliwy kot często śpi w pozycji skulonej lub na boku, zrelaksowany i bez napięcia mięśni. W tej pozycji kot może także przyjmować różne gesty, takie jak chowanie łap pod siebie lub rozprostowanie ogona, co świadczy o jego komforcie i poczuciu bezpieczeństwa.

    Czy kot śpi w nocy?

    Koty są aktywne głównie nocą, co wynika z ich naturalnego rytmu życia jako zwierząt nocnych. Mogą przejawiać krótkie okresy aktywności w nocy, zwane momentami "szaleństwa nocnego", ale ogólnie rzecz biorąc, koty potrafią spędzać znaczną część nocnych godzin na spaniu lub spokojnej obserwacji otoczenia z wysokości.

    Szczęśliwy kot, kiedy czuje się bezpieczny, może spać z łapami schowanymi pod ciałem lub na boku. Rozluźnione pozycje, w tym wyciągnięty ogon i otwarta postawa, świadczą o tym, że kot czuje się komfortowo i swobodnie.

    Dr. Elizabeth Richards (USA) Lekarka weterynarii, specjalistka ds. zachowania kotów

    Dlaczego koty śpią w dziwnych miejscach? 

    Karton, szafa, komoda, kosz na pranie, pralka - z pewnością każdy z właścicieli ma podobne doświadczenia dotyczące nietypowych miejsc, w których śpi kot. Nasze pupile poszukują lokalizacji, w których czują się bezpieczne i są odgrodzone od świata zewnętrznego, dlatego często wybierają punkty małe, ciasne i wysokie. 

    Jeśli miejsce, w którym śpi kot, nie odpowiada domownikom, być może jest to sygnał, aby zagospodarować przestrzeń specjalnie dla pupila. Może być to wysoki drapak z kryjówkami lub zabudowane legowisko. Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje dotyczące miejsca snu - koci sen nie różni się pod tym względem od naszego! 

    Zdrowy kot to wyspany kot! 

    Jeśli twój pupil śpi o wiele więcej niż ty - nie jest to powód do zmartwień. Koci sen różni się od naszego przede wszystkim długością i jest to jak najbardziej normalne. Pamiętaj o tym, aby obserwować, czy cykl dobowy twojego zwierzaka nie zmienia się i czy nie towarzyszą temu niepokojące objawy, np. miauczenie lub oddawanie moczu poza kuwetą. W takiej sytuacji poinformuj o tym lekarza weterynarii.  

    Najważniejsze jednak jest, aby nie przeszkadzać, gdy kot śpi. Pamiętajmy, że nasz pupil potrzebuje o wiele więcej odpoczynku niż my, ze względu na swoją pierwotną, drapieżną naturę. 

    Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. "Właściwości biologiczne melatoniny i jej zastosowania kliniczne u zwierząt" - R. Zań, Z. Roliński, C. Kowalski, A. Burmańczuk, B. Polska; Życie Weterynaryjne, 2011/83(3), 225-228

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci