Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Ciekawostki o kotach - sprawdź, czy je znasz!

Opublikowane: 09:40 Przeczytasz w: 7 min

Co warto wiedzieć o kocie? Czy koty mają szósty zmysł? Czego nie potrafi kot? I jak długo śpią koty? Odkrywamy ciekawostki o kotach.

Spis treści

    Co warto wiedzieć o kocie? 10 faktów o mruczkach 

    Koty są niesamowitymi i bardzo ciekawymi zwierzętami. Mimo iż towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, do dziś nie zgłębiono kompletnej wiedzy na temat tych stworzeń. Koty są u ludzi od około 10 tysięcy lat. Dzikich przodków dobrze nam znanych mruczków po raz pierwszy udomowiono na Bliskim Wschodzie, w późniejszym czasie czworonogi przekraczały także progi domostw w Egipcie i Chinach. Obecnie koty spotykamy w domach na całym świecie. 

    Dzięki badaniom naukowców udało się zebrać niemałą porcję ciekawostek o kotach. Poniżej przedstawimy najbardziej interesujące fakty o kotach domowych. 

    Czego nie potrafi kot?

    Twój kot może być wielkich łasuchem, a mimo to nie czuje słodkiego smaku. U zwierząt mięsożernych słodki smak nie ma znaczenia, ponieważ mięso nie jest słodkie. Koty są za to wyczulone na gorzki smak, co ma służyć uchronieniu się przed niejadalnymi, trującymi potrawami. 

    Kot na łóżku, źródło freepik

    Koty mają wyższe IQ od psów 

    IQ kota bije inteligencję psów na głowę. Może pochwalić się lepszą pamięcią długotrwałą od szczekających czworonogów. Z kolei koty gorzej wypadają w kontekście inteligencji społecznej. W tym przypadku psy są faworytami. Koty wchodzą w relacje z ludźmi, tylko kiedy mają na to ochotę. 

    Koty nie widzą wszystkich kolorów 

    Zastanawiasz się, jak widzi kot? Koty nie rozpoznają koloru czerwonego, także zieleń wywołuje u nich niemały problem. Natomiast świetnie radzą sobie z dostrzeganiem barwy niebieskiej, żółtej i szarej. Mogą zaś zobaczyć część widma ultrafioletu, co u człowieka nie jest możliwe. Ich wzrok najlepiej sprawdza się w ciemności, ale także w dzień, pod warunkiem że oglądany obiekt pojawia się w odległości do około 6 metrów. Koty najlepiej widzą przedmioty będące naprzeciwko oraz na dole, a także te, które są w ruchu. To, co znajduje się wysoko, na przykład na poziomie ludzkiej twarzy, jest już dla nich trudno dostępne wizualnie. 

     

    Oto przybliżony zakres kolorów, które koty mogą rozróżniać:

    1. Niebieski: Koty potrafią rozróżniać niektóre odcienie niebieskiego.
    2. Zielony: Odcienie zieleni mogą być dostrzegane przez koty, ale nie tak wyraźnie jak niektóre inne kolory.
    3. Żółty: Koty mają umiejętność rozróżniania odcieni żółtego.
    4. Szary: Koty dobrze widzą różne odcienie szarości.
    5. Czerwony: Koty mają ograniczoną zdolność do rozróżniania czerwieni, która jest dla nich bardziej stonowana.
    6. Fioletowy: Koty mają trudności z rozróżnianiem koloru fioletowego, często jest on dla nich podobny do niebieskiego.

    Śliczny kot śpi na starym krześle, źródło freepik

    Koty nie mają obojczyka 

    Zastanawialiście się kiedyś, czemu kot jest bardzo zwinny i potrafi się przecisnąć przez niemal każdą szczelinę? Dzieje się tak za sprawą obojczyków, a właściwie ich braku. Uważa się, że jeśli kot jest w stanie przełożyć głowę przez jakąś przeszkodę, uda mu się ją pokonać. 

    Warto wspomnieć, że u ludzi występuje 206 kości, podczas gdy w ciele kota występuje ich w ciele 230. Co ciekawe, kot zawdzięcza swoją giętkość 53 kręgom, które są ze sobą dość luźno połączone. 

    Niesamowity ogon kota 

    To, że koci ogon jest tak elastyczny, jest skutkiem olbrzymiej ilości kości, które tkwią w tej części ciała mruczka. Stanowią one aż 10% ogólnej liczny kości, umiejscowionych w kocim ciele. 

    Ogon to dla futrzaka narzędzie do bezpiecznego balansowania, wykonywania skoków, zeskoków, zwrotów i wielu innych czynności. Bez niego równoważne poruszanie się mruczka nie byłoby możliwe. 

    Ogon kota, źródło freepik

    Kot jak wokalista? 

    Badacze dowiedli, że kot może wydawać aż 100 różnych dźwięków. Koty mogą porozumiewać się m.in. mrucząc, miaucząc, prychając, sycząc itp. Warto wspomnieć, że istnieje odmiana kociego mruczenia o częstotliwości, której ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić. Czyni go to lepszym wokalistą od psa. 

    Koty to także bardzo dobrzy słuchacze, którzy potrafią usłyszeć dźwięki, jakich człowiek nie jest w stanie. 

    Kot z właścicielem, źródło freepik

    Koty nie lubią pić wody 

    Koty stronią od wody: nie tylko nie lubią pływać, ale też rzadko sięgają do miski z wodą. Wynika to z faktu, iż w przeszłości koty zamieszkiwały tereny pustynne, gdzie brakowało dostępu do wody, więc musiały radzić sobie bez niej. Większość mruczków przyjmuje płyny wraz z pożywieniem, stąd dobrze jest podawać im mokrą karmę. 

    Portret kota, źródło freepik

    Czy koty mają szósty zmysł?

    Co stanowi szósty, dodatkowy zmysł u kota? Jedna z teorii ocenia, iż jest to organ Jacobsona, czyli narząd służący do wyłapywania różnorodnych zapachów. Jest on zlokalizowany w górnej części podniebienia. W momencie zetknięcia się danego pokarmu, a właściwie konkretnej woni z organem Jacobsona, do kociego mózgu docierają impulsy, które każą kotu wykonywać pewne czynności, takie jak ocieranie się o przedmioty. 

    Szóstym zmysłem u kota określa się również receptory, znajdujące się w uchu wewnętrznym zwierzaka. Dzięki nim koty są w stanie wcześniej niż ludzie dowiedzieć się o nadchodzącej burzy, tsunami itp. Według jednej z teorii, koty wykorzystują swoje wąsy, by "wyłapać" mikro wstrząsy, mikro drgania, mówiące o nadchodzących zmianach atmosferycznych. 

    Uszy kota, źródło freepik

    Posiadanie kota jest zdrowe 

    Na pytanie: „Czy posiadanie kota jest zdrowe?”, należy odpowiedzieć twierdząco. Okazuje się, że opieka nad kotami zapewnia dobre samopoczucie oraz lepsze zdrowie. Naukowcy wykazali, iż właściciele tych mruczących czworonogów rzadziej cierpią na schorzenia związane z układem odpornościowym. Co więcej, ryzyko zapadnięcia na udar lub zawał serca jest o 20% mniejsze u osób posiadających koty. A to nie wszystko, bo dowiedziono, iż mruczenie kota sprawia, że u człowieka poprawia się humor, mija stres, a ból jest mniej odczuwalny. 

    Kobieta z kotem, źródło freepik

    Odcisk kociego nosa jak linie papilarne 

    Mówi się, że odcisk kociego nosa jest niepowtarzalny jak linie papilarne u człowieka. Jest to fakt. Każdy mruczek posiada unikatowy nos. Przy okazji warto nadmienić, że kot nie widzi swojego nosa, który umieszczony jest bezpośrednio przed nim. 

    Koty są wyjątkowe, o czym dowodzą przytoczone o nich ciekawostki. Z pewnością jednak każdy właściciel mruczącego podopiecznego odkrył coś szczególnego w swoim pupilu, co wyróżnia go spośród wszystkich innych. 

    Kot bengalski, źródło freepik

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci