Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Zrozumieć kota

Anatomia kota — czym charakteryzuje się budowa ciała kota?

Opublikowane: 17:26 Przeczytasz w: 8 min

Koty są jednymi z najbardziej zwinnych i fascynujących zwierząt domowych. Ich budowa anatomiczna to wynik milionów lat ewolucji. Ciało tych drapieżników jest doskonale dostosowane do polowania i wykonywania skomplikowanych manewrów. Przyjrzyjmy się budowie kota, skupiając się na układzie kostnym i mięśniowym oraz na narządach zmysłów.

Spis treści

    Anatomia kota – szkielet  

    Szkielet kota składa się z około 244 kości, co sprawia, że zwierzęta te są ogromnie elastyczne i zwinne. Układ kostny można podzielić na: czaszkę, kręgosłup, klatkę piersiową oraz kończyny. Zbudowany jest tak, aby zapewniać kotu zdolność do wykonywania szybkich i precyzyjnych ruchów. 

    Czaszka  

    Czaszka kota jest wyjątkowo złożona i składa się z kilkudziesięciu kości, które razem tworzą solidną ochronę dla mózgu i innych ważnych struktur. Tę rolę spełnia zwłaszcza część nazywana mózgoczaszką. U kotów, w porównaniu do rozmiarów ich ciała, jest ona dość duża, co wskazuje na spore znaczenie zdolności poznawczych. Twarzoczaszka jest częścią, w której znajdują się kości szczęki. Są one przystosowane do chwytania i zabijania ofiary za pomocą długich, ostrych kłów, idealnych do przebijania ciała ofiary. Pozostałe zęby służą do rozdrabniania mięsa.  

    Kręgosłup 

    Kręgosłup kota składa się z kilkudziesięciu kręgów, które są podzielone na pięć odcinków. Każdy z nich pełni funkcje wspierające zwinność i mobilność kota, a ponadto chroni rdzeń kręgowy. 

    • Odcinek szyjny - składa się z siedmiu kręgów, które umożliwiają szeroki zakres ruchów głowy i szyi. Pierwszy krąg, zwany atlasem, pozwala na ruchy głowy w górę i w dół, natomiast drugi – obrotnik – na obrót głowy na boki. 
    • Odcinek piersiowy - zawiera trzynaście kręgów, które są połączone z żebrami, tworząc klatkę piersiową. Chroni ona serce i płuca. 
    • Odcinek lędźwiowy - składa się z siedmiu kręgów lędźwiowych, które są większe i bardziej masywne, co zapewnia wsparcie dla mięśni grzbietu i umożliwia kotu wykonywanie potężnych skoków. 
    • Odcinek krzyżowy - zrośnięte w jedną całość kręgi krzyżowe łączą kręgosłup z miednicą, co jest kluczowe dla stabilności i siły kończyn tylnych. 
    • Odcinek ogonowy - składa się z 19 do 23 kręgów, co wpływa na długość ogona kota. Ten element ciała zwierzęcia służy nie tylko utrzymaniu równowagi, ale także jest ważnym narzędziem komunikacji i wyrażania emocji. 

    Kończyny 

    Kończyny kota są wyjątkowo silne i elastyczne. Dzięki nim zwierzę potrafi wykonywać precyzyjne ruchy, kluczowe dla skutecznego polowania, a także ucieczki przed drapieżnikami.  

    • Kończyny przednie - składają się z łopatki, kości ramiennej, łokciowej i promieniowej oraz kości nadgarstka, śródręcza i paliczków. Przednie łapy mają po pięć palców – każdy z nich wyposażony w ostre, chowane pazury - idealne do wspinaczki, obrony przed wrogami i chwytania zdobyczy. Warto o tym pamiętać, kiedy będziemy decydować się na obcinanie pazurów u kota. 
    • Kończyny tylne - zawierają kość udową, piszczelową, strzałkową oraz kości stępu, śródstopia i paliczków. Są silniejsze i dłuższe niż przednie, co pozwala kotom na wykonywanie dalekosiężnych skoków. Posiadają po cztery palce, również wyposażone w chowane pazury. Uwaga - jeśli kot nie chowa pazurów dobrym pomysłem może być udanie się na wizytę do lekarza weterynarii.  

    Układ mięśniowy kota 

    Układ mięśniowy kota jest dobrze rozwinięty, dzięki czemu zwierzę może wykonywać wysokie skoki, szybkie, zwinne zwroty czy dynamiczne przyspieszenia. Są to umiejętności kluczowe do zdobywania pokarmu w naturalnym środowisku, a także wykonywaniu innych, codziennych, kocich aktywności.  

    Mięśnie kończyn 

    Koty są w stanie wyciągać przednie łapy daleko w przód, co pomaga im w szybkim nabieraniu prędkości i dalekich skokach. Tylne kończyny wspierają te umiejętności za pomocą silnych mięśni, na przykład mięśnia czworogłowego uda. Dzięki takim przystosowaniom koty są w stanie skakać nawet pięć razy wyżej od długości swojego ciała. Na szczęście, mięśnie kończyn zapewniają również stabilne, zamortyzowane lądowanie. Dotyczy to zwłaszcza ras bardzo aktywnych i wysportowanych, na przykład kotów abisyńskich czy bengalskich. 

    Mięśnie tułowia 

    Mięśnie brzucha i grzbietu stabilizują ciało, a także zapewniają bezpieczeństwo i elastyczność ruchów. U kotów szczególnie dobrze rozwinięte są mięśnie prostownika grzbietu, co pozwala im wykonywać szybkie zrywy i zwroty. Mięśnie brzucha, w tym mięsień prosty brzucha, wspierają ciało podczas intensywnych aktywności fizycznych i pomagają w ochronie narządów wewnętrznych. 

    Mięśnie głowy 

    Mięśnie szczęk to bardzo silne struktury, przystosowane do chwytania, zabijania i zjadania ofiary. Co ciekawe, dzięki wyspecjalizowanym mięśniom koty potrafią poruszać uszami w różnych kierunkach, niezależnie do siebie, co jest przydatne do dokładnej lokalizacji źródła dźwięków. 

    Źródło: 123rf.com

    Kocie zmysły 

    Koty posiadają wyjątkowo rozwinięte zmysły, dlatego że są one kluczowe do wykonywania nocnych polowań i przetrwania w naturalnym środowisku.  

    Budowa oka – dlaczego koty doskonale widzą w ciemności? 

    Zmysł wzroku u kotów jest dużo lepiej rozwinięty niż u ludzi. Zwierzęta te znacznie lepiej od nas widzą w słabym świetle. Wynika to z przystosowania ich oczu do widzenia w ciemności, dzięki dużej liczbie pręcików w siatkówce. Posiadają one w oku także błonę odblaskową, która odbija światło, zwiększając jego ilość docierającą do fotoreceptorów. Koty mają również o 20 stopni szersze pole widzenia niż ludzie. Dzięki temu szybciej reagują na ruch. Gałę oczną kota dodatkowo chroni trzecia powieka.  

    Ucho kota – budowa i rola 

    Zmysł słuchu u kotów jest jednym z najbardziej rozwiniętych spośród wszystkich ssaków. Potrafią one  odbierać dźwięki o wysokiej częstotliwości, co pozwala im na lokalizowanie wydających je gryzoni. Ponadto, koty mogą obracać swoje uszy niezależnie od siebie, co pozwala im dokładnie określić źródło dźwięku. 

    Zmysł węchu u kota 

    Węch kota jest mniej rozwinięty niż u psa, ale nadal bardzo czuły. Liczne receptory zapachowe umożliwiają wykrywanie szerokiej gamy zapachów. Zwierzęta używają węchu do orientacji w przestrzeni, a także do komunikacji. Potrafią wykrywać feromony niosące informacje o stanie emocjonalnym i fizjologicznym innych osobników oraz o przynależności terytorialnej. Dzięki tej wiedzy możemy zrozumieć jak działa kocimiętka dla kota, która zawiera nepetalakton - substancję przypominającą działaniem kocie feromony.  

    Zmysł dotyku - czy można obciąć kotu wibrysy? 

    Koty mają bardzo czuły zmysł dotyku – to zasługa wąsów umieszczonych na pysku oraz nad oczami. Nazywane są one wibrysami i pomagają zwierzętom nawigować w ciemności, wykrywać przeszkody i oceniać szerokość pokonywanych otworów. Pozwalają im też wyczuwać drobne ruchy z otoczenia. Obcinanie wibrysów kończy się dla kotów upośledzeniem tych umiejętności.  

    Zmysł smaku 

    Zmysł smaku kotów, ze względu na ich mięsożerną dietę, jest wyspecjalizowany w kierunku wykrywania białek i tłuszczów. Koty mają mniej kubków smakowych niż ludzie, jednak jak wielu właścicieli dobrze wie, nie przeszkadza im to w byciu wybrednymi smakoszami. Dodatkowo częstym problemem bywa, że kot nie chce pić wody stojącej w miseczce. 

    Podsumowanie – anatomia kota 

    Anatomia kota jest złożona i przystosowuje go do roli zwinnego drapieżnika. Dzięki swoim wyjątkowym cechom koty są nie tylko doskonałymi myśliwymi, ale również wspaniałymi towarzyszami człowieka. Każdy aspekt ich budowy — od struktury kostnej, przez mięśnie, aż po zmysły — czyni je jednymi z bardziej fascynujących stworzeń, jakie znamy. 

    Bibliografia
    1. Anatomia zwierząt T1 - Aparat ruchowy, K. Krysiak, H. Kobryń, F. Kobryńczuk , PWN 2023, ISBN: 978-83-01-16822-3   
    2. Anatomia zwierząt T2 - Narządy wewnętrzne i układu krążenia, K. Krysiak, K. Świeżyński, PWN 2023, ISBN: 978-83-01-16751-6 
    3. Anatomia zwierząt T3 - Gruczoły dokrewne, H. Kobryń, F. Kobryńczuk , PWN 2023, ISBN: 978-83-01-16752-3 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.