Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Mały kotek w domu

Drugi kot w domu – jak się przygotować?

Opublikowane: 10:34 Przeczytasz w: 7 min

Myślisz nad drugim kotem, ale jednocześnie masz obawy o to, czy dwa koty się dogadają? W tym artykule przeczytasz praktyczne kocie porady, które pozwolą Ci sprawniej wprowadzić nowego kota do domu.

Spis treści

    Kiedy warto zdecydować się na adopcję drugiego kota?

    Wśród kociarzy krąży pewne powiedzenie mówiące o tym, że przygarniając pod swój dach kota, na jednym się nie kończy. Jest w tym wiele racji, gdyż spora część osób opiekujących się kocim jedynakiem decyduje się po czasie na dokocenie. Powodów takiej decyzji może być wiele – jedni po prostu zakochują się w tych czworonogach, drudzy mogą chcieć głównie zapewnić swojemu pupilowi towarzystwo.

    Część osób posiadających jedynaka zastanawia się, czy można trzymać dwa koty w domu? Wbrew powszechnemu myśleniu zwierzęta te wcale nie są samotnikami. Wolnożyjące koty miejskie tworzą często bardzo złożone społeczności. Trafiają się także koty z nastawieniem typowego samotnika, ale jest to stosunkowo rzadkie zjawisko. Wiele kotów jest jednak w stanie się ze sobą dogadać, choć może nie zawsze następuje to od razu.

    Dwa koty w domu – jakie problemy mogą się pojawić?

    Czy dwa koty to dobry pomysł? Czy mój kot zaakceptuje drugiego kota? To jedno z wielu pytań, które pojawiają się w głowie podczas chęci dokocenia domu. Decydując się na adopcję drugiego kota trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dokocenie nie zawsze przebiega bez problemów, szczególnie jeśli pierwszy osobnik jest dorosły i przez bardzo długi czas był jedynakiem. Oczywiście nie oznacza to, że pupil musi być samotnikiem, lecz potrzebuje czasu na oswojenie się oraz dogadanie z nowym towarzyszem.

    Jakie problemy mogą się pojawić przy dwóch kotach w domu? Agresja jest jednym z aspektów, której boją się opiekunowie. Nie dochodzi do niej często i dopóki koty jedynie na siebie prychają czy miauczą, nie należy interweniować. To normalne, że oba zwierzaki starają się ustalić zasady współżycia na swoją korzyść, a wokalizowanie jest w tym wypadku ich mową.

    “Jeżeli dwa koty spędzają czas na gonitwach, to najprawdopodobniej wcale się nie lubią i nie bawią, tylko sobie grożą albo jeden drugiego prześladuje. Fakt, że kot może zyskać na towarzystwie drugiego osobnika, ale wyznacznikiem jakości tej relacji będzie np. wspólne spanie lub pielęgnacja futra.” – dodaje ekspert Pethomer, Sara Wacławik.

    Stres związany z dzieleniem terytorium z innym kotem może różnie się objawiać u obu pupili. Mowa nie tylko o straszeniu futra czy rywalizacji o względy opiekuna, ale także brak apetytu, wycofanie, załatwianie swoich potrzeb poza kuwetą oraz gubienie nadmiernej ilości sierści. Trzeba bardzo bacznie obserwować koty. Porady behawiorysty w najbardziej niepokojących sytuacjach mogą okazać się bardzo pomocne.

    Warto również wspomnieć, że mając dwa koty w domu jedna kuweta może być dla nich niewystarczająca. Kuwet w domu powinno być tyle ile kotów + 1. Przy dokoceniu KONIECZNE jest wstawienie dodatkowej kuwety, zwłaszcza że na początku koty nie będą przebywać w jednym pomieszczeniu (socjalizacja z izolacją)” – dodaje ekspert Pethomer, Sara Wacławik.

     Trzeba też pamiętać o zakupie transportera na dwa koty lub zaopatrzyć się w dwa osobne kontenerki, które pozwolą bezpiecznie przewozić zwierzaki, np. na wizytę u weterynarza.

    Źródło: Canva.com

    Drugi kot w domu - jaka płeć?

    Czy dwa koty samce w domu się dogadają? A może lepiej mieć dwie kotki lub parę mieszaną? Tak naprawdę nie ma większego znaczenia jakiej płci będą dwa koty w domu. Wszystko w dużej mierze zależy od sposobu przeprowadzenia dokocenia, a także samych charakterów obu zwierzaków. Ważne jest również to, czy pupile mają za sobą zabieg kastracji lub sterylizacji. Jeśli chcesz mieć w domu dwa kocury czy kocura i kotkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie takie domowe stado stworzyć.

    Przeczytaj ➡️ Koci katar – objawy, przyczyny i leczenie

    Źródło: Canva.com

    Jak przygotować kota do drugiego kota?

    Jeśli masz już wybranego kota do adopcji, możesz poprosić tymczasowych opiekunów, aby wcześniej przygotowali jego kocyk lub inne akcesorium do zabrania. W ten sposób Twój kot będzie miał okazję zapoznać się z zapachem nowego towarzysza. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup feromonów do kontaktu, które łagodzą stres i uspokajają, co będzie pomocne przy zapoznawaniu się zwierząt w pierwszych dniach.

    Na pytanie jak oswoić dwa koty w mieszkaniu jest wiele odpowiedzi. Specjaliści często radzą, aby nowego zwierzaka w transporterze postawić na dłuższą chwilę w pokoju bez otwierania drzwiczek. W ten sposób oba koty będą mogły się przywitać z bliska w bezpieczny sposób. Kontenerek powinien zostać otworzony dopiero po upewnieniu się, że pupile demonstrują swoją siłę jedynie poprzez prychanie i stroszenie futra. Oczywiście cały czas trzeba obserwować zachowanie zwierząt.

    Behawioryści mają jeszcze inny sposób na to, jak pogodzić dwa koty ze sobą. Zalecają oni czasową izolację zwierząt w dwóch pomieszczeniach. Koty w ten sposób oswajają się ze swoim zapachem, ale nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu. Jeśli drzwi mają szybę, to pupile będą miały również okazję się widzieć, co również ułatwi ich socjalizację.

    Pamiętaj, aby w początkowej fazie zapoznawania się kotów, nie zostawiać zwierzaków samych w domu. Jeśli musisz opuścić dom na cały dzień, to najlepiej zatrudnić kogoś, kto przyjdzie i sprawdzi czy wszystko z pupilami jest dobrze. W tym celu możesz skorzystać z usług petsittera. Jak znaleźć opiekuna dla kotów, który profesjonalnie zajmie się zwierzakami na czas nieobecności domowników? Opiekuna dla kota znajdziesz na www.pethomer.com. Petsitterzy oferują różne usługi, w tym opiekę dzienną czy szybkie karmienie. Pethomer to portal, który ułatwia wyszukiwanie zawodowych opiekunów, którzy mają bogatą wiedzę w tym zakresie.

    Źródło: Canva.com

    Jak przyzwyczaić dużego kota do małego?

    Czy jest sposób na to, jak przekonać do siebie dwa koty w różnym wieku? Oczywiście, że tak – dorosły kot i mały kociak w domu mogą stworzyć bardzo zgrany duet. Jednak z początku warto stosować metodę izolacji lub przygotować bezpieczny i przestronny kojec dla malucha. Młody, energiczny i nieświadomy wszystkich zagrożeń kociak może nie zdawać sobie sprawy z tego, że dorosły kot może początkowo go nie lubić i zrobić krzywdę. Czasowa izolacja pozwoli obu zwierzakom przyzwyczaić się do siebie.

    “Warto też dodać, że niekoniecznie dobrym pomysłem będzie łączenie starszego kota i malucha – może się udać, ale może też okazać się, że ich potrzeby są zbyt różne i starszy, być może schorowany kot nigdy nie zaakceptuje malucha” – mówi ekspert Pethomer, Sara Wacławik.

    Istotne jest, aby nie zostawiać początkowo dwóch kotów samych w domu. Nawet jeśli socjalizacja przebiega pomyślnie, mały kot potrzebuje większej uwagi. Znajdź opiekuna na pethomer.com. Niezależnie od tego, czy masz dwa koty czy jednego, petsitter pod Twoją nieobecność przyjdzie i nakarmi koty, a także się z nimi pobawi. Każdy opiekun dla kota na Pethomer ma na swoim profilu opisane umiejętności oraz przebyte szkolenia. Można wybrać taką osobę, która doskonale sprawdzi się jako petsitter dla dwóch kotów w różnym wieku na etapie socjalizacji.

    Jakie imię dla kota?

    Zapewne pamiętasz, jak trudne było wymyślenie imienia dla pierwszego kota, a co teraz dopiero dla drugiego! 😉 Przygotowaliśmy dla Ciebie listę z inspiracjami na imię dla kota. 

    Imię dla kota

    1. Leon
    2. Polek
    3. Carmel
    4. Felix
    5. Tiger
    6. Rysio
    7. Rambo
    8. Amor 
    9. Amor 
    10. Koko
    11. Olaf
    12. Parys
    13. Astro
    14. Bart
    15. Cziko
    16. Czaki
    17. Drako
    18. Oreo
    19. Ozzy
    20. Pako

    Imię dla kotki

    1. Milka
    2. Pola
    3. Lea
    4. Zoja
    5. Zafi
    6. Puma
    7. Adel
    8. Fibi
    9. Diana
    10. Emma
    11. Freja
    12. Frytka
    13. Gloria
    14. Iskra
    15. Hermiona
    16. Luna
    17. Joga
    18. Joko
    19. Lulu
    20. Mokka

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci