Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Akcesoria dla kota

Plecak dla kota - poznaj jego wady i zalety

Opublikowane: 11:57 Przeczytasz w: 6 min

Plecak dla kota to rodzaj transportera, w którym zwierzę jest noszone przez opiekuna na plecach. Na rynku z akcesoriami dla zwierząt dostępnych jest wiele modeli takich plecaków, dlatego z pewnością uda się dobrać odpowiedni sprzęt dla naszego pupila. Jakie są zalety, a jakie wady tego akcesorium?

Spis treści

    Czym jest plecak dla kota? 

    Plecak dla kota stał się ostatnio hitem internetu. Fani mruczków prześcigają się w komentarzach na temat plusów i minusów tego sprzętu dla kota

    Zacznijmy od tego, co to jest plecak dla mruczącego pupila? Jest to rodzaj specjalnego pojemnika, który stanowi swoisty transporter dla naszego zwierzaka. To taka jakby "torba transportowa", wyposażona w szelki, które można regulować. W plecaku znajduje się jedna komora - to miejsce dla twojego mruczka. Ta przegroda jest w części lub w całości przezroczysta, dzięki czemu nasz zwierzak może podglądać to, co znajduje się poza jego bezpieczną enklawą. Ponadto plecak posiada otwory wentylacyjne, dzięki czemu kot może swobodnie oddychać i wąchać zapachy dolatujące do niego z otoczenia. 

    Opisywany produkt może występować w różnych rozmiarach, kolorach, fakturach. Może być wykonany z różnorodnych materiałów. Najczęściej jednak spotyka się plecaki z tworzywa sztucznego oraz materiałowe. 

    Producenci takich plecaków zachwalają ich praktyczność, wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo pupila. Podkreślają też, że ciężkiego zwierzaka nie trzeba dźwigać w transporterze, czy nosić w mało komfortowej torbie na ramię. Zamiast tego można nosić go w plecaku. 

    Zalety plecaka dla kota 

    Plecak ten został stworzony do noszenia kotów na plecach, dzięki czemu kręgosłup i barki opiekuna zwierzęcia są odciążone, a jego ręce zupełnie swobodne. Jest to bardzo przydatne, np. w podróży środkami komunikacji miejskiej, ale też zdaje egzamin podczas pieszego przemieszczania się po mieście z pupilem czy poruszając się rowerem. 

    Ten nietypowy rodzaj transportera odznacza się solidnym wykonaniem, które zapewnia kotu bezpieczeństwo w czasie przenoszenia zwierzaka, a jednocześnie umożliwia mu podziwianie świata z wyższej perspektywy. Jeśli przezroczyste okienko w plecaku jest nieduże, kot sam może zdecydować, czy ma ochotę przyglądać się światu, czy woli mieć odrobinę prywatności i zaszyć się w czeluści plecaka. 

    Ponadto plecak jest lekki, szczególnie w porównaniu do topornych rozmiarów transporterów dla kotów. 

    Dzięki wywietrznikom, rozmieszczonym w różnych częściach plecaka, zwierzę ma dostęp do świeżego powietrza oraz możliwość wąchania mijanych po drodze zapachów. 

    Niektóre akcesoria tego typu są wyposażone w mocowanie, umożliwiające dopięcie do smyczy lub szelek do wnętrza plecaka, co stanowi jeszcze lepszy gwarant bezpieczeństwa dla czworonożnego pasażera. 

    I w końcu - za kupnem takiego transportera przemawia modny design sprzętu i pięknie prezentujący się kot w jego wnętrzu

    Wady plecaka dla kota 

    Niestety, plecak nie jest dla każdego kota. Wiele zależy od charakteru pupila. Osobniki bardziej płochliwe, strachliwe, nerwowe, nieśmiałe, z zaburzeniami lękowymi, itp. mogą nie sprostać sytuacji, że są wystawiane na widok publiczny, a w dodatku w zasięgu nie ma ukochanego właściciela. Nie widzą bowiem co się dzieje z przodu, gdzie jesteśmy my. My natomiast nie mamy pełnego obrazu sytuacji, zatem nie mamy pewności, czy nasz podróżnik ma się dobrze i jest zadowolony

    I tak dla jednych kotów plecak z okienkiem będzie stanowił świetną atrakcję, a dla innych - koszmarne przeżycie. Ponadto miejski harmider również może oddziaływać na czworonoga negatywnie. Stąd najważniejsze, aby właściciel każdorazowo na pierwszym miejscu stawiał dobrostan pupila. 

    Reklamy tego typu produktów zachęcają do kupna i wypróbowania nowoczesnego oraz stylowego sprzętu do transportu kota, ale zanim sięgniemy po portfel, rozważmy wszystkie "za" i "przeciw". Przyjrzyjmy się dokładnie ofercie zakupowej, zwracając uwagę na jakość towaru i atesty bezpieczeństwa. 

    Kolejny minus mocno zabudowanych plecaków ze sztucznego tworzywa to fakt, że szybko się nagrzewają w ciepłe dni, co może fatalnie wpłynąć na samopoczucie i zdrowie mruczka. 

    Jaki plecak dla kota wybrać? 

    Plecak dla kota powinien pasować do konkretnego pupila. Zatem jego wielkość, rozmiar okienka, materiał, z którego jest wykonany, powinny być uzależnione od tego, jak duży jest nasz podopieczny, ile waży i jaki ma charakter oraz upodobania. 

    Niektóre koty wolą, żeby transporter na plecy był miękki, a posłanie w środku wygodne, tak żeby bez trudu mogły się położyć. Inne czują się pewniej, jeśli konstrukcja plecaka jest sztywna i mocna. 

    Wiedz, że na rynku akcesoriów dla zwierząt dostępne są modele bardziej zabudowane, całkowicie odkryte oraz z regulowanym polem widzenia. Zdecyduj się na taki wariant, który dla twojego mruczka będzie najbardziej odpowiedni. 

    Można też wybierać spośród sprzętu wykonanego ze specjalnych tkanin bądź z tworzywa sztucznego. Pierwsza wersja jest dość delikatna, miękka, lekka, przewiewna, doposażona w siatkowe wstawki. Zatem nie nadaje się dla temperamentnych kotów, które lubią drapać i rozgryzać różne faktury. Natomiast drugi plecak charakteryzuje się wytrzymałością, ale jest sztywny, twardy i cięższy od pierwszego modelu. Warto włożyć do środka kocyk lub miękki ręcznik, żeby nasz zwierzak miał wygodnie i komfortowo. Niektóre plecaki zostały wyposażone w takie asortymenty przez producenta. 

    Pamiętaj, że dobre akcesorium do transportowania zwierzęcia powinno być bezpieczne. Dlatego twój egzemplarz powinien mieć odpowiednie atesty bezpieczeństwa i certyfikaty jakości oraz możliwość wpięcia kota w obróżkę albo szelki. Dobrze także decydować się na sprzęt znanych, profesjonalnych, zaufanych marek. Co więcej, plecaki do transportu kotów powinny być wodoodporne oraz mieć dobrą wentylację. 

    Asymilując kota z nowym akcesorium, postępuj tak jak z wprowadzaniem transportera do życia pupila. Daj zwierzęciu możliwość swobodnego zapoznania się z nowym "meblem" w domu. Niech go obwąchuje, zagląda do środka, próbuje tam wchodzić. Nagradzaj czworonoga za każdą próbę wejścia do plecaka. 

    Jako ciekawostkę można dodać, że niektórzy używają tego plecaka do przewożenia małych psów. Mowa oczywiście o miniaturowych rasach. Ciekawski, rezolutny pies może mieć dobrą zabawę wybierając się w taką podróż. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci