Fontanna dla kota to specjalne urządzenie, z którego zwierzę może pić czystą, świeżą wodę. Jakie poidło wybrać dla swojego pupila?
Spis treści
Kot a woda
Niektóre zwierzęta domowe, szczególnie koty, nie lubią pić wody. Mimo wyraźnej niechęci kotów do przyjmowania płynów, ich zapotrzebowanie na dostarczenie do organizmu wody jest duże. Dorosłe mruczące pupile powinny przyjmować około 200 ml wody na dzień. Dzięki regularnej podaży wody, nerki mruczków funkcjonują sprawnie, ale także cały ustrój działa prawidłowo. Opiekunowie futrzastych czworonogów wiedzą jednak, że te zwierzęta z wodą "nie mają po drodze".
Niezbędne do życia płyny można aplikować kotu wraz z mokrą karmą, ale poza nią także powinno się przemycać zwierzakowi czystą wodę. Nie można bowiem doprowadzić do, niebezpiecznego dla zdrowia i życia, odwodnienia się zwierzęcia.
Dlaczego kot nie pije wody?
Kot może nie chcieć pić wody z kilku powodów. Jednym z nich jest zabrudzona, nieświeża woda. Pamiętajmy o tym, że należy ją wymieniać co najmniej raz dziennie. Poza tym systematycznie myjmy naczynie, z którego pije nasz pupil. Kolejną przyczyną nieprzyjmowania płynów przez mruczka może być miejsce, w którym stoi miska z wodą. Niektóre koty odmawiają picia wody, kiedy znajduje się ona w pobliżu miski z jedzeniem bądź umieszczono ją w misce w stojaku itp. Naturalnie nie należy umiejscawiać zbiornika z wodą obok kuwety. Naszemu podopiecznemu może nie podobać się sama miska na wodę, bo np. jest za duża, za mała, niestabilna, materiał, z którego została wykonana, nie odpowiada kotu (niektórym czworonogom nie pasuje plastikowe naczynie, innym zrobione z ceramiki) itp.
Jak zachęcić kota do picia wody?
Jak zachęcić zwierzę do picia świeżej wody? Podając mu płyn w odpowiednim naczyniu oraz we właściwej proporcji. Zbyt duża ilość wody może spowodować, że kot będzie bał się podejść do miski. Co więcej dbajmy o to, by mruczek zawsze otrzymywał świeżą wodę. Można dodawać do niej kostki lodu, ale nie za dużo, by nie przeziębić zwierzaka.
Dostęp kota do pojemnika z wodą powinien być nieograniczony. Warto nawet naszykować kilka misek z płynem i rozstawić je w różnych kątach domu.
Szukajmy atrakcyjnych dla kota rozwiązań, bądźmy elastyczni. Jeśli obserwujemy, że nasz pupil nie przepada za piciem wody z miski, zaproponujmy mu coś innego, np. pojenie prosto z kranu. Dużo praktyczniejsza jest jednak opcja zastosowania specjalnej fontanny lub poidła dla kota. To tańsza i ciekawa alternatywa dla wciąż odkręconego kurka z wodą.
Dlaczego warto kupić poidełko-fontannę dla kota?
Czemu poidełko-fontanna dla kota to dobry pomysł? Przede wszystkim takie naczynie zapewnia ciągły przepływ świeżej wody. Dzięki temu mamy pewność, że zwierzę dostaje czystą, zdatną do picia wodę, bez nieczystości, które przypadkowo mogą dostać się do miski. Jeśli we fontannie znajduje się filtr, oznacza to, że ani kurz, ani bakterie czy inne zabrudzenia nie trafią do pyszczka naszego czworonoga.
Fontanna dla kota jest też po prostu zabawką, z której wylatuje woda, czyli stanowi atrakcję, której nie da się porównać do nieciekawej miski. Zachęca to zwierzę do częstszego picia wody.
Warto także wspomnieć, że fontannę bądź poidełko można myć, niektóre modele również nadają się do mycia w zmywarce, dzięki czemu łatwo utrzymać czystość takiego urządzenia.
Fontanna dla kota – pyszna woda dla kotów, świeżo filtrowana
To, co można z całą pewnością powiedzieć o fontannach dla kotów, to fakt, iż picie wody z tych urządzeń jest bezpieczne dla zwierzęcia. W każdej chwili, kiedy pupil tego potrzebuje, może podejść do poidełka i napić się tyle wody, ile chce. Filtr czyści wodę, zatem kot otrzymuje czystą esencję.
Pamiętaj, że każdy kot jest inny, dlatego dopasuj poidło do swojego pupila, nieodwrotnie. Na rynku akcesoriów zoologicznych występują fontanny o różnych kształtach, wielkościach, kolorach oraz funkcjonalnościach. Dobrze dobrane poidło dla kota powinno przede wszystkim mieć właściwy rozmiar, a także szerokość oraz być stabilne. Najlepiej aby poidełko było wyposażone w filtr. Ponadto warto rozważyć kupno fontanny z czujnikiem ruchu, by woda pojawiała się w naczyniu w momencie podejścia do niego kota.
Co równie ważne, wybierz poidło, które będzie można łatwo czyścić (zarówno zbiornik na wodę, jak i filtry oraz inne elementy urządzenia). Trzeba wiedzieć, że fontannę, podobnie jak miskę, należy regularnie myć.
Przed zakupem uważnie przeczytaj opinie o danym produkcie, by wybrać ten najlepszy dla swojego czworonoga.
Jak przyzwyczaić zwierzę do fontanny dla kota?
W jaki sposób przyzwyczajać do poidła domowe zwierzęta? Fontanna dla kota powinna stanąć w miejscu, które kot lubi odwiedzać. Przed wystawieniem poidełka, można zachęcić zwierzę do korzystania z picia wody prosto z kranu w umywalce, wannie czy bidecie.
Jeśli fontanna dla kota posiada kilka trybów pracy, na początku ustawmy ten najniższy, by woda spokojnie skapywała do pojemnika. Wraz z upływem czasu możemy uatrakcyjniać kotu "spotkania z poidełkiem", przechodząc na szybsze lub intensywniejsze skraplanie.
Modelem poidła, które warto rozważyć, jest fontanna dla kota z czujnikiem ruchu. Urządzenie jest zasilane prądem, a podczas pracy wydaje dźwięk, który przez lękliwego pupila może być odbierany jako hałas. Może to zniechęcić zwierzaka do odwiedzania urządzenia.
Fontanna dla kota to z pewnością dobre rozwiązanie dla zwierzaka, jak i jego opiekuna. Należy jednak starannie dobrać model i rodzaj urządzenia do wielkości, osobowości i indywidualnych preferencji mruczka.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.