Czy można czyścić akwarium szczoteczką do zębów? Jak często należy sprzątać akwarium? Czy filtry też muszą być myte? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Spis treści
Dlaczego czyszczenie akwarium jest ważne?
Nawet posiadając wysokiej jakości filtr do oczyszczania wody akwariowej oraz inne sprzęty przeznaczone do usuwania zabrudzeń w akwarium, od czasu do czasu musimy poświęcić trochę czasu na to, by porządnie wyczyścić akwarium. Jest to konieczna czynność, by ryby i inne zwierzęta akwariowe zachowały dobre zdrowie jak najdłużej. W zabrudzonym akwenie zaburzone zostaje środowisko wodne.
W zależności od gatunku ryb i ich indywidualnych potrzeb, wielkości akwarium, jego umiejscowienia oraz innych czynników, niektóre zbiorniki wymagają częstszego, kolejne — rzadszego mycia.
Sprawdzone porady na mycie wnętrza akwarium krok po kroku
To, co należy wiedzieć o czyszczeniu akwarium to fakt, iż nigdy nie powinno się usuwać całej wody, znajdującej się w zbiorniku. Dolewa się tylko około 1/3 czystej wody przy każdym czyszczeniu akwarium. Akwarium uzupełniamy odstaną wodą, która w temperaturze pokojowej czekała co najmniej 24 godziny. Zapewni to odparowanie chloru i innych niebezpiecznych dla zwierząt akwariowych pierwiastków i związków chemicznych. By mieć pewność, że nie zaszkodzimy rybom, można dodać do świeżej wody odpowiednią ilość uzdatniacza.
Zanim zabierzesz się za czyszczenie akwarium, naszykuj kilka pojemników: na wodę akwariową, na czystą, odstaną wodę oraz na elementy dekoracyjne i urządzenia akwariowe.
Czym myć akwarium? Szyby wewnętrzne czyścimy specjalnym czyścikiem (w sprzedaży jest dostępny m.in. czyścik magnetyczny), ewentualnie drapakiem, by skutecznie pozbyć się glonów. Zewnętrzne szyby wystarczy przetrzeć wilgotną, miękką, czystą szmatką. Trudno dostępne miejsca można doszorować szczoteczką do zębów.
Jak czyścić dno akwarium z odchodów?
Czyszczenie dna akwarium warto zostawić przeznaczonemu do tego sprzętowi — odmulaczowi. Działanie tego akcesorium jest zbliżone funkcjonowaniem do odkurzacza. Podrywa on z dna akwarium zabrudzenia takie jak odchody ryb, resztki pokarmu, a także inne zabrudzenia. Nie powoduje on jednak unoszenia żwirku i kamieni, które są byt ciężkie.
Czyszczenie dekoracji i roślin w akwarium
Oprócz czyszczenia akwarium należy także umyć elementy dekoracyjne, które pływały w zabrudzonej wodzie. Najlepiej użyć do tego zwykłej szmatki. Poleca się też mycie akwariowych gadżetów w wodzie odlanej ze zbiornika albo w zwykłej wodzie. Nie należy dodawać do niej żadnych środków chemicznych, ewentualnie można posłużyć się takimi, które są dedykowane akwarystyce, tzw. biodegradowalnych, o słabym roztworze.
Czyszczenie filtra
Regularne czyszczenie filtra to również istotny dla życia i zdrowia ryb proces. Nawet najlepsze filtry należy czasem umyć. Im wyższej klasy sprzęt, tym prawdopodobniej rzadziej trzeba będzie to wykonywać. Tego typu elementy akwarium nie powinny być czyszczone w tym samym czasie co mycie i wymiana wody w zbiorniku. W filtrze żyją pożyteczne bakterie, które mają pozytywny wpływ na jakość wody oraz funkcjonowanie ryb.
Filtr należy myć w wodzie akwariowej, przewody filtra — odpowiednią szczotką, natomiast zakamarki urządzenia, do których trudno się dostać, np. patyczkami do uszu.
Mycie akwarium – jak często?
To, jak często myć akwarium, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rozmiaru akwarium. Im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba go czyścić. Większe akwarium zwykle wypełniają rośliny, które odgrywają rolę naturalnego filtra. Mniejszy zbiornik zwykle trzeba myć dość często. Kolejna kwestia to jakość sprzętu służącego do czyszczenia akwarium oraz pozostałego wyposażenia zbiornika. Następna sprawa dotyczy ilości i gatunków zwierząt podwodnych, które są mieszkańcami twojego akwarium. Innym faktorem decydującym o częstotliwości mycia akwarium jest czas jego istnienia. Nowe akwarium potrzebuje więcej czasu na wypracowanie równowagi środowiska wodnego. W takiej sytuacji akwarium należy myć raz w tygodniu. W większości przypadków jednak czyszczenie akwarium należy przeprowadzić po dwóch-trzech tygodniach użytkowania.
Co zrobić, by rzadziej czyścić akwarium?
Kiedy już wiemy, jak wyczyścić akwarium krok po kroku, warto poznać sposoby na to, by woda w zbiorniku brudziła się wolniej, a co za tym idzie, nie trzeba było sprzątać akwarium za często.
Aby jak najdłużej utrzymać akwarium w dobrym stanie, należy podawać rybom wyłącznie tyle jedzenia, ile są w stanie zjeść. Nieskonsumowany pokarm będzie zalegał na dnie zbiornika i przyczyniał się do tworzenia nieczystości.
Większość glonów stanowi rarytas dla niektórych gatunków ryb, np. glonojadów oraz ślimaków. Dlatego, by mieć mniej pracy, można się zaopatrzyć w te podwodne zwierzęta. Także rośliny pomagają w zachowaniu czystości w akwarium. Dobrze jest wybrać takie rodzaje roślinek akwariowych, które najlepiej sprawdzą się w naszym akwarium.
Na czystość w akwarium z pewnością zapracuje wysoka jakość filtra do wody. Pamiętajmy, aby montować go jak najbliżej dna akwarium.
Rzadziej trzeba będzie wymieniać wodę w zbiorniku, jeśli będzie on stał z dala od okna. Doświetlanie akwarium należy robić stosując sztuczne lampy UV.
Sprzątanie akwarium należy wykonywać, w zależności od kilku kwestii, raz na tydzień bądź raz na 2-3 tygodnie. Do czyszczenia zbiornika służą specjalne szczotki, czyściki, a także zwykłe szmatki, szczoteczki do zębów czy patyczki do uszu. Oprócz samego akwarium należy myć także dekoracje, rośliny, filtry oraz inne urządzenia i akcesoria akwariowe.
Super artykuł, bardzo mi pomógł. Dziękuję