Jak założyć i dbać o akwarium morskie? Czy akwarystyka słonowodna jest dla każdego? Przedstawiamy najważniejsze informacje o zakładaniu akwarium dla zwierząt morskich.
Spis treści
Czym charakteryzuje się akwarium morskie?
Akwarium morskie może być piękną ozdobą domu, jednak trzeba wiedzieć, jak je założyć i w jaki sposób opiekować się stworzeniami, które wpuścimy do środka. Woda w akwarium morskim jest słona, w przeciwieństwie do akwarium słodkowodnego.
Zanim udamy się na zakupy zbiornika wodnego, lepiej przeanalizować dokładnie temat akwarystyki morskiej. Wprawiony akwarysta nie powinien mieć dużego problemu, jednak osoba początkująca powinna przyswoić teorię dotyczącą prowadzenia akwarium morskiego. Dobrze jest też poradzić się doświadczonego hodowcy zwierząt akwariowych bądź wieloletniego posiadacza akwarium morskiego.
Wyboru akwarium nie należy dokonywać pospiesznie ani spontanicznie. Najpierw spokojnie zastanówmy się, jakie okazy chcemy hodować w naszym domowym akwarium morskim (każde zwierzę może mieć odrębne wymagania co do hodowli), jak dużą przestrzeń możemy poświęcić na zbiornik wodny, a także jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakupy akwariowe. Tych ostatnich będzie dość dużo. Znalezienie odpowiedniego miejsca na usytuowanie akwarium to kolejna bardzo ważna kwestia. Akwaria nie powinny być lokowane przy oknach ani w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery itp.
Akwarium morskie powinna cechować maksymalnie duża powierzchnia dna. Nie powinno być ono zbyt wysokie, by światło bez problemu docierało także na sam spód zbiornika.
Jaki zbiornik wybrać?
Na początek przygody z akwarystyką morską można postawić na małe akwarium, z gotowymi niezbędnymi elementami wyposażenia. Taki gotowy zbiornik można kupić w sklepie akwarystycznym lub zoologicznym.
Występuje kilka typów zbiorników morskich. Pierwszym z nich jest tzw. fish only, czyli akwarium, w którym będą żyły wyłącznie rybki, bez koralowców. Ryby dobieramy ilościowo i gatunkowo do parametrów akwarium oraz wzajemnych relacji między zwierzętami. W takim zbiorniku nie musimy przesadnie troszczyć się o parametry wody. Nie jest też tu wymagane oświetlenie z górnej półki.
Do mniej wymagających typów akwariów zalicza się też takie, w którym będziemy trzymać koralowce miękkie i rogowe. Zwierzętom tym będzie dobrze nawet w małym akwarium morskim. Oprócz koralowców możemy wpuścić do zbiornika również krewetki bądź 1, najwyżej 2 nieduże i mało wymagające rybki.
Kolejny rodzaj akwarium morskiego to zbiornik z koralowcami twardymi, w tym tzw. SPS i LPS, które stanowią dom dla wielu organizmów żywych, a których fotografie najczęściej podziwiamy w magazynach opisujących życie w oceanie. W tym przypadku mniejsze zbiorniki się nie sprawdzą. Ten zbiornik jest zdecydowanie bardziej wymagający: nie tylko naszego zaangażowania, czasu, ale także pieniędzy.
Wyposażenie akwarium morskiego
Na wyposażeniu akwarium morskiego nie należy przesadnie oszczędzać. Warto postawić na sprawdzone urządzenia; marek, które cieszą się renomą na rynku akwarystycznym.
Poza samym akwarium, najistotniejszym sprzętem do niego jest odpieniacz, który pełni rolę filtra. Następne ważne akcesorium to lampa. Im bardziej wymagające zwierzęta i okazy mamy w akwarium, tym lepsze jakościowo i parametrowo oświetlenie powinniśmy kupić. Jeśli w swoim domu zdecydujemy się na zbiornik z sumpem, to potrzebna będzie pompa obiegowa. Pompa cyrkulacyjna natomiast stanowi konieczny zakup w przypadku posiadania koralowców, które do funkcjonowania wymagają dobrej cyrkulacji wody. Następnym elementem akwarium morskiego jest filtr RODI, czyli RO, odpowiadający m.in. za eliminowanie krzemianów. Poza tym potrzebne będą: komin przelewowy, zbiornik na dolewkę, grzałka, termometr, hydrometr oraz mocna, stabilna szafka pod akwarium.
Nie oznacza to, że wymienione akcesoria to wszystkie niezbędne sprzęty, jakie wystarczy mieć, by cieszyć się urokami akwarium morskiego. Doświadczony akwarysta wie, że zawsze coś jeszcze można dokupić czy wymienić na lepszy model.
Żywa skała do akwarium morskiego – co to jest?
Żywa skała w akwarium spełnia funkcję naturalnego filtra oczyszczającego wodę, a także schronienia dla ryb i innych morskich żyjątek. To też podstawa dekoracji akwarium, ponieważ do niej możemy doczepiać koralowce. Co więcej, to w żywej skale bytują i rozwijają się pożyteczne dla morskiego zbiornika bakterie. Dobra jakościowo żywa skała jest lekka i odgazowana. Powinna ona stanowić 20% objętości posiadanego zbiornika.
Jaką wodą wypełnić zbiornik?
Akwarium morskie wypełnia się wodą przefiltrowaną przez filtr RO, a następnie dodaje się odpowiednią sól. Jeśli woda zostanie właściwie zasolona, a także ogrzana, w akwarium umieszczamy żywą skałę. Tak przygotowany zbiornik czeka na właściwy moment, w którym będzie można dodać okazy. Zwykle trwa to około kilku tygodni, jednak dużo zależy od jakości soli, filtrów oraz przede wszystkim skałki. Aby akwarium morskie szybciej dojrzało, można do wody można wrzucić bakterie.
Jaką temperaturę powinna mieć woda w akwarium morskim? Woda, którą wlewamy do zbiornika, powinna posiadać między 25 a 27 stopni Celsjusza. Jednak każdy gatunek morskich zwierząt, trzymanych w domowych akwariach, może mieć inne wymagania i hodowca musi im sprostać. Ważne, aby temperatura wody utrzymywała się na stałym poziomie.
Niezależnie od tego, czy posiadamy małe akwarium czy większy zbiornik, o morskie okazy trzeba dbać zwykle dużo bardziej niż o ryby słodkowodne. Przed rozpoczęciem przygody z akwarystyką morską, warto zgłębić jej tajniki, by mieć świadomość ogromu pracy, czasu i nakładów finansowych, jakie w to hobby trzeba będzie włożyć.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.