Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Papużki nierozłączki — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Opublikowane: 21:34 Przeczytasz w: 5 min

Nierozłączki to małe papużki popularne również w naszym kraju występujące w wielu odmianach barwnych. Swoją nazwę naukową i zwyczajową zawdzięczają one wykazywanej silnej więzi pomiędzy samcem i samicą. Jakie nawyki i wymagania mają te niezwykłe ptaki, i czy faktycznie muszą być one hodowane w parach?

Spis treści

    Papużki nierozłączki — wygląd i charakter

    Nierozłączka należy do rodzaju Agapornis i występuje w obrębie rodziny papug wschodnich. Z wyjątkiem nierozłączki siwogłowej, której miejscem występowania jest Madagaskar, ptak ten Zamieszkuje głównie Afrykę Subsaharyjską. Jego naturalne siedlisko to:

    • półpustynie,
    • stepy,
    • sawanny,
    • suche lasy,
    • ogrody,
    • miejskie parki.

    Nierozłączka lubi przebywać w małych grupach liczących około 20 osobników, a nawet w dużych stadach. Jest ona jednym z mniejszych gatunków papug. Waży średnio około 50 gramów i mierzy około 15 cm.
    Nierozłączki czerwonoczelne, a także nierozłączki czarnogłowe i rudogłowe są zwykle trzymane jako papugi domowe. Występują one w wielu odmianach barwnych m.in. w żółtej, niebieskiej, pastelowej niebieskiej i oliwkowozielonej. Są ptakami aktywnymi, bardzo inteligentnymi i ciekawskimi, ale dość głośnymi. Wydają piskliwe dźwięki i uwielbiają zabawę. Choć nie są one znane ze specjalnych zdolności naśladowania mowy ludzkiej jak papuga żako czy papuga ara, mogą się jednak nauczyć rozpoznawania różnych słów.

    Czemu papużki nierozłączki — skąd wzięła się ta nazwa?

    Nazwa papużki nierozłączki pochodzi od przejawianego przez te ptaki zachowania. Tworzą one bowiem trwałe związki monogamiczne i łączy je z partnerem bardzo silna więź. Choć można spotkać się z poglądem, że kiedy jeden z ptaków umiera, drugi odchodzi niedługo po nim z tęsknoty, jest on nieprawdą. Jednakże faktem jest, że ptaki te najlepiej czują się w parze lub grupie. Nie lubią być swatane przez człowieka. Natomiast gdy już same wybiorą sobie partnera, zwykle pozostają z nim przez całe życie. Długość życia papużek nierozłączek to najczęściej 10-15 lat.

    Źródło: 123rf.com

    Z jakimi papugami mogą być nierozłączki?

    Nierozłączki znane są z tworzenia trwałych i głębokich więzi ze swymi partnerami, co w świecie ptaków jest rzadkością. Natomiast w grupie można je trzymać razem jedynie z gatunkami pokrewnymi, na przykład nimfami lub łąkówkami wspaniałymi. Z kolei z papugami falistymi często nie chcą się one tolerować. Z nierozłączkami sprawdzają się gatunki od nich nieco większe, które nie pozwolą im wejść sobie na głowę, albowiem ptaki te uważane za dość kłótliwe i czasami postępują bezwzględnie.

    Ile kosztuje para papużek nierozłączek — cena?

    Cena papugi nierozłączki może być różna w zależności od rasy, wieku, czy koloru ptaka. Średnio, cena za parę waha się od 150 do 700 złotych. Należy też uwzględnić koszty akcesoriów, klatki, zabawek, żywności i potencjalnej opieki weterynaryjnej.

    Czy papugi nierozłączki muszą być dwie?

    Papugi nierozłączki wytwarzają silne więzi społeczne, stąd nie zaleca się trzymania ich w pojedynkę. Ptakom grozi wówczas depresja, agresja lub autodestrukcyjne zachowania, takie jak wyrywanie piór. Mogą też dziobać klatkę.
    Gdy mimo wszystko zdecydujesz się na jedną papugę nierozłączkę, musisz poświęcić jej dużo czasu i uwagi, a także zapewnić jej wiele interakcji i zabawy oraz zaspokoić jej potrzeby społeczne. Mimo wszystko i tak zastąpisz jej towarzystwa innych ptaków. Interakcja z nimi jest bowiem dla tych papug niezwykle ważna, stąd najlepiej jest hodować co najmniej dwie.
    Mimo towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku nierozłączka poszukuje też bliskości z człowiekiem.

    Czy papużki nierozłączki powinny być wypuszczane z klatki?

    W przypadku papużek nierozłączek ważne jest, aby zapewnić im przestrzeń do lotu i zabawy. Klatka dla papug powinna być wystarczająco duża, a minimalny jej rozmiar dla parki to 1 × 0,5 × 0,5 m. Trzymane na zbyt małej przestrzeni ptaki odczuwają ospałość apatię i przybierają na wadze. Mogą też stać się agresywne lub popadać w histerię.
    Ponadto nierozłączki powinny być najlepiej codziennie wypuszczane z klatki i latać swobodnie po pomieszczeniu. Latanie powoduje, że krew ich krąży szybciej, a organizm jest dotleniony. Zwiększa również odporność papug na choroby i wirusy oraz grzybicę płuc. Zanim pozwolimy papużkom na swobodne wychodzenie, upewnijmy się jednak czy są one bezpieczne w pomieszczeniu.

    Podsumowanie

    Jak widać papużka nierozłączka to uroczy towarzysz człowieka, jednak zdecydowanie lepiej czuła się będzie ona trzymana w parze albo nawet w niewielkiej grupie. Należy pamiętać, że bywa ona kłótliwa i nie toleruje wszystkich gatunków papug. Nierozłączka znana jest ze swojego przywiązania do życiowego partnera, a także żywiołowego charakteru i inteligencji. Choć jest ptakiem niewielkim, decydując się na jej hodowlę, trzeba jej zapewnić odpowiednio dużą klatkę oraz możliwość codziennego swobodnego latania.

    Bibliografia
    1. E. M. Bartenschlager, Papugi i papużki, Multico Oficyna Wydawnicza, 1993

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci