Źródło: Jaskółka dymówka — wszystkie informacje i opis gatunku 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Ptaki

Jaskółka dymówka — wszystkie informacje i opis gatunku

Opublikowane: 17:41 Przeczytasz w: 5 min

Jaskółka dymówka występuje na całym obszarze kraju. Jest ptakiem wędrownym gromadzącym się w wielotysięczne stada. Żyje w bliskości człowieka i uważana jest za zwiastun wiosny oraz lata. Jest bardzo pożyteczna, ponieważ kontroluje populacje uciążliwych owadów, takich jak np. muchy i komary.

Spis treści

    Środowisko życia jaskółek dymówek

    Jaskółka dymówka należy do rodziny jaskółkowatych, występuje i rozmnaża się na półkuli północnej w Ameryce Płn., Europie i Azji, a zimuje na półkuli południowej.

    Dymówki mogły towarzyszyć już ludziom pierwotnym w zasiedlanych przez nich jaskiniach. Potem przeniosły się do chat. Obecnie najczęściej zakładają one gniazda w stajniach, oborach, stodołach, garażach, czy na strychach. Często spotyka się je latające lub siedzące w dużej grupie na wzniesionych konstrukcjach, drutach telefonicznych i dachach budynków.

    Jaskółka dymówka zjada drobne owady takie jak:

    • muchówki,
    • błonkówki,
    • komary,
    • mszyce,
    • ćmy,
    • chrząszcze,
    • osy,
    • motyle,
    • inne owady latające chwytane w locie.

    Jaskółka większość czasu spędza w powietrzu. Charakteryzuje ją, zwinny i szybki lot na niedużej wysokości, tuż nad ziemią lub lustrem wody. Na ziemię zlatuje jedynie podczas budowy gniazda, po to, by zebrać błoto.

    Jak wygląda jaskółka dymówka?

    Jaskółka dymówka jest wielkości wróbla, lecz smuklejsza. Długość jej ciała wynosi ok. 18 cm, a masa ok. 20 g. Jej średnia rozpiętość skrzydeł to 33 cm. Ten wdzięczny ptak ma długi oraz głęboko i ostro rozwidlony ogon, metaliczne niebieskoczarne piórka na grzbiecie i głowie oraz jasnobeżowy brzuszek. Cechują ją też długie, wąskie i spiczaste skrzydła, duże ceglastoczerwono ubarwione gardło i czoło, oraz czarny kołnierzyk na szyi.

    Gdzie zimują jaskółki dymówki?

    Dymówki są to ptaki wędrowne. W Polsce rezydują od kwietnia do października. Ich zimowiska są zlokalizowane w Afryce, Ameryce Środkowej i Płd., Azji Płd. oraz w Australii i Mikronezji. Lecąc do nich, ptaki te niekiedy pokonują nawet 10 000 – 12 000 km w jedną stronę.

    Ile żyje jaskółka dymówka?

    Maksymalna długość życia dymówek na wolności wynosi do 4 lat. Jednak zdarzały się ptaki tego gatunku żyjące 15 lat.

    Jaskółka dymówka a jaskółka oknówka

    Od oknówki jaskółkę dymówkę odróżniają wąskie, długie skrajne sterówki w ogonie, całkowicie ciemny wierzch ciała, a także rdzawoczerwone ubarwienie czoła i gardła. Natomiast oknówka ma głowę i wyższe partie ciała czarne z niebieskim połyskiem, biały kuper i spód.

    Jaskółka dymówka — wszystkie informacje i opis gatunku 123rf.com

    Czy jaskółki wracają do tego samego gniazda?

    Jaskółki są ptakami migrującymi. Po przylocie do Polski przystępują one do przygotowania gniazda. Zazwyczaj wracają w to samo miejsce, które zajmowały w poprzednim roku, albowiem ich gniazda są bardzo wytrzymałe. Niektóre z nich zajmowane są przez kolejnych kilkanaście lat, a znane jest gniazdo zamieszkiwane przez 48 sezonów.

    Jak wygląda gniazdo jaskółki domówki

    Jaskółka dymówka robi swoje gniazda z błota. Wzmacnia je źdźbłami traw, a nieckę wykłada materiałem roślinnym. Gniazda dymówki mają postać czarki o kulistym kształcie ulepionej z ziemi i przyklejonej do ściany budynku. W ich budowę angażuje się również partnerka. Praca ta trwa zwykle 7–10 dni i jest szczególnie intensywna w godzinach porannych.

    Jakie miejsca wybiera jaskółka do budowy gniazda?

    Jaskółki oknówki na siedliska wybierają sobie często balkony w blokach oraz pionowe ściany pod dachami domów. Natomiast dymówki budują swoje gniazda wewnątrz budynków i najchętniej wybierają budynki gospodarcze i stodoły. Ptaki te przebywają często w pobliżu ludzi. Zdarza się, że gniazdują niekiedy pod mostami, jednak zjawisko to jest niezmiernie rzadkie.

    Co odstrasza jaskółki?

    Przez to, że jaskółki wiją gniazda nad balkonami i drzwiami wejściowymi, często pozostawiają tam dużo odchodów. Jednym z najpopularniejszych sposobów zapobiegania powstawaniu nowych gniazd w sezonie lęgowym są kolce na ptaki. Dobrze też sprawdza się siatka ochronna przeciw jaskółkom, która chroni również przed innymi niechcianymi lokatorami takimi jak gołębie domowe czy wróble.

    Jednak gdy ptak złożył już w gnieździe jaja, nie wolno ich usuwać, albowiem jaskółki są pod ścisłą ochroną i niszczenie ich gniazd jest nielegalne.
    Warto się jednak zastanowić, czy na pewno chcemy odstraszać jaskółki. Te ptaki są bowiem niezwykle pożyteczne, gdyż żywią się owadami.

    Podsumowanie

    Jaskółki dymówki to obok wróbli, srok, sikorek i gołębi domowych najpopularniejsze polskie ptaki. Są one migrujące, na zimę odlatują do ciepłych krajów. Większość czasu spędzają nad ziemią i lubią gromadzić się w duże grupy. Są to ptaki bardzo pożyteczne, zjadają bowiem mszyce, ćmy, chrząszcze, osy i rozmaite inne gatunki insektów latających. Łatwo jest pomylić je z równie popularnymi oknówkami, od których odróżnia je ogon i ubarwienie.

    Bibliografia
    1. Dominik Marchowski Ptaki Polski SBM Renata Gmitrzak 2015

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.