Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Nietoperz — opis gatunku i wszystkie informacje

Opublikowane: 18:05 Przeczytasz w: 6 min

Nietoperz to ssak, którego przyroda i człowiek bardzo potrzebują. Jednak czy niesłusznie przylgnęła do niego łatka wampira? Dowiedz się, czym się żywi i jak funkcjonuje to zwierzę. Czy jest groźne dla ludzi?

Spis treści

    Jak wygląda nietoperz?

    Nietoperze to jedyne ssaki, które latają. Te dzikie zwierzęta, mieszkające m.in. na terenie Europy, prowadzą przede wszystkim nocny tryb życia. Jest to możliwe dzięki echolokacji, czyli zdolności do wysyłania ultradźwięków (niesłyszalnych dla ludzkiego ucha), które po napotkaniu przeszkody albo ofiary, dają nietoperzom informację o otaczającym je środowisku. To olbrzymia pomoc w zdobywaniu pokarmu.

    Jak wygląda nietoperz? Z cech charakterystycznych należy wymienić małe, spiczaste uszka, ostre ząbki oraz obecność błony lotnej między palcami, która umożliwia im latanie. Mają sierść w kolorze czarnym albo brązowym. Ważą od 2 do 200 g, a mierzą od 3 do 14 cm, w zależności od gatunku, do którego należą. Warto nadmienić, że na całym świecie występuje 1260 różnych gatunków tych ssaków. Rozpiętość skrzydeł tych zwierząt wynosi od 16 do 180 cm.

    Nietoperz nie nadaje się na pupila, to dzikie zwierzę, objęte ochroną gatunkową. Klatka dla papugi czy terrarium dla kameleona nie będą odpowiednim lokum dla tego stworzenia. Trzymanie go w domu, w niewoli jest niedopuszczalne i zagraża dobrostanowi tego zwierzęcia.

    Co je nietoperz?

    Europejskie gatunki nietoperzy odżywiają się przede wszystkim owadami (głównie komarami i pająkami). Jednak gdyby nietoperze jadły wyłącznie owady, nie wzbudzałyby takiego zainteresowania oraz przerażenia. Niektóre gatunki żywią się niedużymi kręgowcami, owocami, nektarem, a także krwią zwierząt. To przedstawiciele tych ostatnich, pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej, odpowiadają za przerażające mity, które znamy z filmów, czy książek. Jednak tylko trzy gatunki nietoperzy, zamieszkujące wspomniane wyżej rejony, żywią się krwią bydła. Spijają jednak niewielkie ilości, zbliżone do "dawek" wypijanych przez komara i podobnie jak te owady wpuszczają atakowanym zwierzętom "środek znieczulający". Niestety nierzadko nietoperze okazują się nosicielami wirusa wścieklizny.

    Należy pamiętać, że nietoperze nie polują okrągły rok, ponieważ hibernują, czyli od jesieni zapadają w sen zimowy, przebudzając się dopiero późną wiosną. Hibernujące nietoperze zwisają głową w dół w swoich kryjówkach obniżając temperaturę ciała do minimum.

    Źródło: 123rf.com

    Gatunki nietoperzy:

    Nietoperze zamieszkują całą kulę ziemską, za wyjątkiem Antarktydy. Wyróżnia się grubo ponad 1000 gatunków, ponad 200 rodzajów oraz 19 rodzin nietoperzy. W Polsce rozpoznano 27 gatunków tych ssaków.

    Największy nietoperz na świecie — jaki gatunki?

    Dusznik australijski to przedstawiciel największego nietoperza na świecie. Zwierzę waży około 200 gramów, a długość jego ciała wynosi 14 cm. Z kolei najmniejszym nietoperzem świata jest świnionos malutki, który osiąga zaledwie 2 cm długości i 2 g wagi.

    Najbardziej znanymi na naszej planecie gatunkami tych ssaków są nadrodzina molosowatych, mroczkowatych oraz podkowcowatych.

    Nietoperz wampir

    Nawet najpopularniejsze polskie ptaki nie wzbudzają takich emocji jak nietoperze wampiry. Tzw. wampir nietoperz (Desmodontinae) to nielicznie występujący ssak, który mieszka na terenie Ameryki Środkowej i Południowej. Zalicza się do niego zaledwie trzy gatunki nietoperzy (Desmodus rotundus, Diaemus youngi i Diphylla ecaudata) spożywające krew przede wszystkim bydła, trzody, czasem ptaków, niedużych gryzoni i innych ssaków, w dodatku w bardzo niedużych ilościach. Ugryzienie takiego "wampira" należy porównać z ukąszeniem komara.

    Czy nietoperz jest groźny dla człowieka?

    Badacze przyglądający się próbkom DNA pochodzącym z odchodów nietoperzy z gatunku Diphylla ecaudata z Brazylii doszukali się ludzkiej krwi w 3 próbkach na 15 pobranych. Podejrzewa się, że zwierzęta od czasu do czasu kąsają także ludzi, którzy śpią na dworze, np. w hamakach. Oczywiście zastanawiającym w tym kontekście jest fakt, iż nietoperz może przenosić wściekliznę. Jednak to nie powód, by bać się tych ssaków, przeciwnie to ludzie stanowią większe zagrożenie dla nietoperzy. Dlatego podlegają one ścisłej ochronie gatunkowej.

    Co zrobić, gdy znajdziemy nietoperza?

    Jeśli napotkany przez nas nietoperz leży nieruchomo na ziemi, zauważymy, że jest w złym stanie zdrowia, ranny, należy skontaktować się ze specjalistą, czy tzw. pogotowiem dla nietoperzy, które pokieruje naszymi dalszymi krokami. Pamiętajmy, by nie dotykać zwierzęcia gołymi rękami, zawsze używajmy ochronnych rękawiczek, a przenosząc go, zabezpieczmy skrzydła np. ręcznikiem lub częścią garderoby.

    Jeśli obserwujemy w okolicy wzmożony ruch nietoperzy, możemy zainstalować specjalne budki lęgowe i schronienia dla tych stworzeń. Kiedy wiemy, jak zrobić karmnik dla ptaków, wykonanie takiej budki nie powinno być problemem. Gotowe budki można też kupić w specjalistycznych sklepach.

    Gdzie śpią nietoperze latem?

    W naturalnym środowisku nietoperzy najczęściej wybieranych przez nie miejscem do spania są jaskinie, drzewa w lasach, parkach oraz ogrodach wiejskich i miejskich, rozmaite szczeliny w budynkach. Dość często wybierają też strychy, czasem piwnice, studnie, budki naścienne, niektóre zaś lubują się w nietypowych kryjówkach, jak sztolnie, opuszczone posesje, pomieszczenia sakralne itp.

    W czasie rozrodu samice tworzą kolonie rozrodcze, grupując się nawet po kilka tysięcy osobników szukając dla siebie ciepłych, suchych miejsc, którymi są najczęściej strychy, wieżyczki, szczeliny w ścianach oraz dziury pod obiciami z desek.

    Im większa jest ingerencja człowieka w środowisko, tym mniej naturalnych miejsc do bytowania dla dzikich zwierząt, takich jak nietoperze, stąd ich zwiększona aktywność w miastach i terenach podmiejskich.

    Co to znaczy jak nietoperz wpadnie do domu?

    Czasami zwierzę w poszukiwaniu kryjówki wlatuje do budynków mieszkalnych przez otwarte okna, drzwi, szyby wentylacyjne itp. Nie ma powodu do paniki. Należy wówczas zachować spokój i umożliwić ssakowi drogę ucieczki. Zatem trzeba otworzyć szeroko okna, zamknąć drzwi i najlepiej opuścić pomieszczenie, żeby nietoperz sam wyleciał. Jeśli ssak nie potrafi samodzielnie opuścić twojego mieszkania, spróbuj delikatnie przenieść go np. do pustego kartonu (zachowaj ostrożność i zadbaj o swoje bezpieczeństwo) i wypuść go wieczorem na dwór. Nie stawiaj pudła na ziemi, połóż je na wysokości co najmniej 1 metra, by zwierzę miało jak wystartować.

    Nietoperz — podsumowanie

    Na świecie występuje ponad 1000 różnych gatunków nietoperzy. Od pozostałych ssaków różni je umiejętność aktywnego lotu. W ciągu dnia przebywają w swoich kryjówkach, czekając na noc, wówczas wyruszają na łowy. Polują głównie na owady, ale jedzą też owoce, nektar, niektóre — piją krew. Zimą zapadają w stan hibernacji. Są gatunkiem zagrożonym, dlatego znajdują się pod ochroną.

    Bibliografia
    1. K. Sachanowicz, M. Ciechanowski, Nietoperze Polski, Mulitico Oficyna Wydawnicza, Warszawa, 2008. M. Kowalski, G. Lesiński, Poznajemy nietoperze. ABC wiedzy o nietoperzach, ich badaniu i ochronie, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy, Warszawa, 2000.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci