Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Jak oswoić świnkę morską? Porady krok po kroku

Opublikowane: 17:38 Przeczytasz w: 7 min

Poszerzenie rodziny o nowego czworonoga jest czasem pełnym ekscytacji, ale również wielu wyzwań. Jednym z nich jest zdobycie zaufania zwierzątka i przyzwyczajenie go do naszej obecności. W poniższym artykule przedstawiamy wskazówki dotyczące oswojenia świnki morskiej.

Spis treści

    Podstawowe informacje o świnkach morskich 

    Kawie domowe, znane powszechnie jako świnki morskie, należą do gromady ssaków i rzędu gryzoni. Pochodzą z terenów Ameryki Południowej, a do Europy trafiły w XVI wieku. 

    Są one z natury zwierzętami stadnymi i czują się najlepiej w towarzystwie przedstawicieli tego samego gatunku - z tego powodu nie należy trzymać ich pojedynczo. 

    Świnki są niewielkich rozmiarów - zazwyczaj osiągają długość ciała od około 20 do 30 centymetrów i ważą 800 do 1200 gramów.  

    Ile żyją świnki morskie? Od czterech do ośmiu lat. 

    Charakterystyczny dla kawii domowych jest łagodny, pogodny temperament. Pupile te są energiczne, ciekawskie i inteligentne. 

    Pierwsze chwile w naszym domu 

    Zmiana otoczenia może być dla czworonoga trudnym przeżyciem.  

    Aby ułatwić śwince oswajanie się z nowym środowiskiem należy zapewnić jej odpowiednie warunki - klatka powinna być przestronna.  

    Najlepiej, aby miała minimum 100 cm długości i 60 cm szerokości. Jej wysokość jest mniej ważna, ponieważ kawie domowe nie lubią się wspinać

    Wyposażenie powinno zawierać elementy niezbędne do pobieranie pokarmu i picia, załatwiania potrzeb fizjologicznych, zabawy i odpoczynku. 

    Zwróćmy również uwagę na położenie klatki. Najlepiej, aby znajdowała się z dala od przeciągu i źródeł hałasu takich jak telewizor, głośniki

    Dajmy śwince kilka dni na zapoznanie się z nową przestrzenią, zapachami i dźwiękami. Ograniczmy nasz kontakt do minimum, aby nie dokładać pupilowi dodatkowego stresu. 

    Wskazówki - jak postępować, aby zdobyć zaufanie świnki morskiej? 

    1. Przez żołądek do serca 

    Świnki są przekupnymi zwierzątkami. Podawanie im smakołyków bezpośrednio z dłoni może budować pozytywne skojarzenia i usprawniać proces budowania z nami więzi

    Odpowiednie przysmaki dla kawii domowej

    • świeże warzywa: seler naciowy, ogórek, papryka, marchewka, pietruszka, burak, liście rzodkiewki, cukinia, pomidor, brokuł, kalafior; 
    • świeże owoce: jabłko, gruszka, truskawka, arbuz, borówka, jagoda, malina, jeżyna, poziomka, czereśnia, kiwi; 
    • dodatki: suszone trawy i zioła (np. babka lancetowata, koniczyna, mniszek lekarski, lucerna, pokrzywa, cykoria, mięta, stokrotka), gałązki jadalnych drzew, gotowe przysmaki bez dodatku cukru i sztucznych barwników. 

    Pamiętajmy, że gryzonie te są roślinożerne - nigdy nie podawajmy pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Nie powinniśmy także oferować im grochu, fasoli, soczewicy, kapusty, ziemniaków, cebuli i grzybów. 

    2. Przebywanie we wspólnej przestrzeni i poznawanie terenu 

    Świnki morskie są dociekliwe, z reguły reagują entuzjastycznie na otaczający je świat, lubią eksplorować i odczuwają potrzebę ruchu. 

    Przed wypuszczeniem pupila z klatki zadbajmy o bezpieczne otoczenie wolne od kabli, ostrych przedmiotów, możliwości ucieczki lub wysokości, z których zwierzę może spaść.  

    Następnie usiądźmy na podłodze i pozwólmy śwince na samodzielne poznawanie otoczenia.  

    Dajmy sobie zaufać, bądźmy przewidywalni, nie wykonujmy gwałtownych gestów. Zachowajmy dystans i pozwólmy zwierzęciu zdecydować, czy chce do nas podejść. 

    Poznaj 8 najpopularniejszych ras świnek morskich

    3. Przemawiaj do czworonoga 

    Pomimo że świnki nie rozumieją ludzkiego języka, potrafią doskonale odczytywać przeróżne informacje z naszego tonu

    W obecności pupila odzywaj się więc łagodnym, spokojnym i cichym głosem.  

    Z początku warto mówić do pupila, zachowując odpowiednią odległość, którą z czasem należy zmniejszać.  

    Ważne, aby zaoferować zwierzęciu czas na zaznajomienie się z nowymi dźwiękami. 

    4. Przyzwyczajanie do dotyku 

    Jeżeli świnka odpowiednio się do nas przyzwyczaiła i nie przejawia oznak lęku w naszej obecności, możemy stopniowo wprowadzać dotyk. 

    Wyciągnijmy rękę do gryzonia i zachęćmy, aby do nas podszedł. Delikatnie spróbujmy pogłaskać zwierzę, a następnie pochwalmy ulubionym smakołykiem. 

    Regularnie powtarzajmy czynność, lecz nie róbmy niczego na siłę.  

    Jeżeli czworonóg wykazuje nadmierny strach, wycofajmy się i spróbujmy ponownie za jakiś czas. 

    Pamiętajmy również, że każdy zwierzak jest inny. Niektóre pragną częstych czułości z człowiekiem, a inne preferują sporadyczny kontakt. Czytajmy sygnały wysyłane przez naszego pupila i szanujmy jego wybory. 

    Najpopularniejsze błędy - dowiedz się, czego nie lubią świnki morskie 

    Warto być zapoznanym z lękami kawii domowych. Zapewniając im spokój i poczucie bezpieczeństwa, zdecydowanie łatwiej zdobędziemy zaufanie tych pociesznych zwierzątek. 

    Ponieważ w naturze kawie są ofiarami wielu drapieżników, posiadają instynkty, które pomagają im uchronić się przed niebezpiecznymi atakami. Z tego powodu gryzonie mogą być płochliwe, nie przepadać za podnoszeniem i przenoszeniem. Unikajmy także gwałtownych ruchów. 

    Świnki mają również bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu - głośne lub niespodziewane dźwięki mogą je wystraszyć. Nigdy nie krzycz ani nie puszczaj donośnej muzyki w ich towarzystwie. 

    Odnośmy się z szacunkiem do granic, które stawiają nam pupile - nie próbujmy ich dotykać ani podnosić, jeżeli widzimy, że nie mają na to ochoty

    Jak długo zajmuje oswojenie kawii domowej? - czyli o tym, że cierpliwość się opłaca 

    Budowanie zaufania jest kwestią bardzo indywidualną dla każdego pupila. Zależy od wielu czynników - między innymi naszego zaangażowania i charakteru poszczególnego osobnika. 

    W niektórych przypadkach proces oswajania trwa kilka tygodni, a w innych zajmuje wiele miesięcy. 

    Podchodźmy do naszego zwierzątka z dużą dozą wyrozumiałości i cierpliwości

    Pomimo że początkowo zwierzak może przejawiać strach, odpowiednio oswojona świnka uwielbia kontakt z człowiekiem. 

    Oswajanie świnki morskiej - podsumowanie 

    Kawia domowa jest popularnym, małym czworonogiem cechującym się pogodnym i towarzyskim charakterem. Jest to jednak płochliwe stworzenie, które wymaga od właściciela łagodnego i odpowiedzialnego podejścia. 

    Aby jej oswojenie przebiegło pomyślnie, należy zapewnić zwierzęciu komfortowe warunki i przestrzeń do życia. Klatka powinna być odpowiedniej wielkości i zawierać niezbędne wyposażenie.  

    W pierwszych dniach w nowym domu powinniśmy zaoferować śwince jak najwięcej spokoju i umożliwić zapoznanie się z nieznanym środowiskiem. 

    W kolejnych etapach warto sięgnąć po smakołyki, przebywać we wspólnej przestrzeni i przemawiać do świnki spokojnym głosem. Następnie stopniowo zacznijmy zachęcać gryzonia do naszego dotyku. Codziennie powtarzajmy czynność, aż zwierzak pozwoli się swobodnie głaskać. 

    Wykażmy się odrobiną cierpliwości, poświęćmy odpowiednio dużo czasu, aby zwierzątko się z nami zapoznało i odwzajemniło miłością. Powodzenia! 

    Bibliografia
    1. Sharon Lynn Vanderlip "The Guinea Pig Handbook" 
    2. Gut, Winnie & Crump, Lisa & Zinsstag, Jakob & Hattendorf, Jan & Hediger, Karin. (2018). "The effect of human interaction on guinea pig behavior in animal-assisted therapy." Journal of Veterinary Behavior. 25. 10.1016/j.jveb.2018.02.004. 
    3. Dominika Więckowska, Marcin Więckowski, Magdalena Krupińska, Monika Bonikowska "Lab Rescue - Świnki dla początkujących i nie tylko, czyli wszystko, co warto wiedzieć zanim zaadoptujesz kawię domową." Wydanie 2 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci