Ubezpieczenia koni stają się coraz bardziej popularne. Właściciele czują się bezpieczniej wiedząc, że w przypadku wypadku, choroby lub utraty wartości użytkowej zwierzęcia mogą liczyć na wypłatę odszkodowania.
Spis treści
Ile kosztuje ubezpieczenie konia?
Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od zakresu i sumy zabezpieczenia, a także wartości konia, jego stanu zdrowia i sposobu użytkowania (ubezpieczenie konia sportowego może być droższe). Ceny wahają się od około 200 zł do 1000 zł. Indywidualną wycenę najlepiej wykonać z agentem ubezpieczeniowym. Ze względu na to, ile żyją konie składki mogą być wyższe dla opiekunów zwierząt powyżej 18 roku życia.
Wiele towarzystw oferuje zniżki dla właścicieli np. ubezpieczających kilka koni, wykupujących polisę NNW i OC, a także członków Polskiego Związku Jeździeckiego (PZJ).
Warianty ubezpieczenia koni
Na polskim rynku ubezpieczeniowym dostępnych jest kilka wariantów ubezpieczenia koni, które można dopasować do indywidualnych potrzeb właścicieli zwierząt. W jednej polisie można zawrzeć wszystkie opcje — ubezpieczenie życia konia, ubezpieczenie konia na wypadek choroby zagrażającej życiu oraz OC.
Ubezpieczenie życia konia
W podstawowej wersji ubezpieczenia koni odszkodowanie zostaje wypłacone w przypadku śmierci zwierzęcia w wyniku wypadku lub jego kradzieży.
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plRozszerzenie ubezpieczenia chroni także w przypadku śmierci zwierzęcia, której przyczyną jest operacja, ciąża u konia i komplikacje związane z porodem oraz choroba lub nieszczęśliwy wypadek.
Ostatni pakiet daje kompleksową ochronę — zapewnia odszkodowanie nie tylko w przypadku śmierci konia, lecz także gdy na skutek wypadku lub choroby nastąpi utrata zdatności użytkowej. W przypadku koni hodowlanych warto upewnić się, że w polisie zawarta jest także utrata zdatności rozpłodowej.
Dodatkowe badania wykonywane przez lekarza weterynarii mogą być wymagane w przypadku ubezpieczenia koni o wysokiej wartości użytkowej lub hodowlanej (zwykle powyżej 50 000 złotych). W ten sposób potwierdza się, że zwierzę jest zdrowe w momencie wykupienia polisy. Dyskwalifikujące dla ubezpieczyciela mogą być:
- schorzenia układu oddechowego np. astma (dawniej RAO u koni),
- kulawizny i wady postawy,
- zmiany na narządach rozrodczych,
- ogólne zaniedbanie i niedożywienie zwierzęcia.
Ubezpieczenie konia — ile kosztuje, gdzie najlepiej je kupić? Źródło:123rf.com
Ubezpieczenie koni na wypadek choroby
Istnieje możliwość wykupienia polisy zabezpieczającej na wypadek ciężkiej choroby, zagrażającej życiu i wymagającej pobytu w klinice weterynaryjnej. Ubezpieczyciel pokrywa wtedy rachunek za operację konia, a także koszty opieki pooperacyjnej. Cały proces leczenia (rodzaj zabiegu, koszty leków, rokowanie) powinien być dokładnie udokumentowany przez lekarza weterynarii. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zastrzec, że nie wypłaci odszkodowania, jeśli zabieg chirurgiczny odbył się poza terenem placówki weterynaryjnej (np. w stajni). Właściciel konia samodzielnie dokonuje wyboru kliniki weterynaryjnej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia — nie ma konieczności wcześniejszego zadeklarowania placówki lub konsultacji z ubezpieczycielem.
Maksymalna roczna suma ubezpieczenia i wysokość jednorazowej wypłaty zależy od rodzaju wykupionej polisy. W przypadku, gdy operacyjne leczenie kulawizny czy kolki przekroczy tę wartość, właściciel musi samodzielne opłacić nadwyżkę.
Ubezpieczenie OC posiadacza konia
Oprócz ubezpieczenia konia, dostępne są także polisy OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). W takim przypadku można starać się o odszkodowanie w sytuacji wyrządzenia szkody osobie trzeciej w trakcie użytkowania konia (tj. uszkodzenie samochodu).
Ubezpieczyciel może jednak wskazać sytuacje, w których nie wypłaci odszkodowania za szkody wyrządzone w trakcie użytkowania konia. Niektóre polisy nie obejmują nieszczęśliwych zdarzeń podczas zawodów i wystaw. Warto to ustalić przed podpisaniem umowy
Anna Babst lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plIstnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia OC w ramach polisy mieszkaniowej, pod warunkiem że zwierzę wykorzystywane jest jedynie do celów prywatnych np. jazdy rekreacyjnej. Aby ubezpieczyć konie użytkowane w hodowli, niezbędna jest rozszerzona o OC polisa rolnicza.
Czy warto ubezpieczyć konia?
Ubezpieczenie koni nie jest małym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku konieczności pobytu w klinice weterynaryjnej rachunki wynoszą nawet kilkanaście, a w skrajnych sytuacjach kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wykupiona polisa daje wtedy właścicielowi poczucie bezpieczeństwa w kwestii finansów.
Posiadanie ubezpieczenia dla konia daje właścicielowi spokój ducha, szczególnie w sytuacjach, gdy konieczne są kosztowne interwencje medyczne, które mogą wynieść nawet dziesiątki tysięcy złotych.
Dr. Michael Thompson (UK) lekarz weterynarii specjalizujący się w opiece nad końmi
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.