Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Konie

Koń małopolski - opis gatunku i wszystkie informacje

Opublikowane: 18:47 Przeczytasz w: 4 min

Konie małopolskie są końmi półkrwi arabskiej i angloarabskiej, z domieszką krwi konika polskiego, koni tureckich i turkmeńskich. Rasa została uznana dopiero w 1962 roku, choć na tych koniach jeździła polska husaria, która rozgromiła armię turecką pod Chocimiem i Wiedniem.

Spis treści

    Koń małopolski – wzrost 

    Konie małopolskie to zwierzęta o raczej średnich gabarytach, nieco mniejsze od koni wielkopolskich. Klacze osiągają wzrost w kłębie 157-165 cm, natomiast ogiery – 160-168 cm. Koń małopolski ma  szlachetną głowę i duże oczy o mądrym spojrzeniu. Jest zwierzęciem o suchej budowie. Kończyny długie, mocne, głowa niewielka, szyja długa (tzw. łabędzia), kark lekki, grzbiet bywa nieco słaby, kłoda niezbyt szeroka, zad lekko ścięty, kopyta twarde. Najczęściej spotykane umaszczenie koni małopolskich to gniade i siwe, rzadziej kasztanowate i kare. Wzorzec konia małopolskiego nie dopuszcza maści dereszowatej. 

    Ile waży koń małopolski? 

    Ciężar ciała konia małopolskiego jest średnio o około 100 kg mniejszy niż konia wielkopolskiego; koń małopolski waży przeciętnie od 500 do 550 kg. Charakteryzuje go dobre wykorzystanie paszy (wysoki procent energii pobranej z paszy wykorzystany do pracy). Mimo smukłej postury, konie małopolskie są wytrzymałe. Jednak jazda pod wierzchem jest dla nich wysiłkiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym, dlatego optymalny dzienny czas pracy konia małopolskiego to 3 godziny. 

    Konie małopolskie to wszechstronne zwierzęta, które cechują się nie tylko inteligentnym spojrzeniem, ale także eleganckim wzrostem, który u klaczy wynosi do 165 cm, a u ogierów do 168 cm, co idealnie sprawdza się w zawodach sportowych i rekreacji

    Dr. Emilia Bertrand (Francja) Konsultantka ds. hodowli koni

    Ile kosztuje koń małopolski – cena 

    Cena konia małopolskiego zależy od wielu czynników. Mają na nią wpływ przede wszystkim: 

    • odmiana – wyróżnia się cztery odmiany rasy małopolskiej: dąbrowsko-tarnowską, kielecką, lubelską i sądecką, 
    • pochodzenie (rodowód) i historia, 
    • wiek i płeć. 

    Bardzo ważna jest też psychika zwierzęcia. Prawidłowo ukształtowany psychicznie koń małopolski powinien być spokojny, pogodny, kontaktowy i pewny siebie, dawać się osiodłać bez problemu, a także bez oporu podawać kopyta do czyszczenia. Należy zwrócić uwagę na relację pomiędzy koniem a właścicielem – powinna być dobra i bliska. Warto też zasięgnąć opinii lekarza weterynarii na temat stanu zdrowia zwierzęcia. 

    Ceny koni małopolskich kształtują się na poziomie od 15 tysięcy złotych wzwyż.

    Źródło: 123rf.com

    Małopolski koń – ciekawostki 

    Polskie rasy koni uchodzą za bardzo dzielne, a koń małopolski za jednego z najdzielniejszych na świecie. Cechuje go długowieczność, odporność na choroby i trudne warunki bytu. Chętnie współpracuje z człowiekiem. Jest to koń w typie wierzchowym, sprawdzającym się we wszystkich rodzajach zawodów jeździeckich, w tym w skokach. Z uwagi na stosunkowo niewielką masę ciała lekko pokonuje przeszkody. Doskonale nadaje się do konkurencji olimpijskiej – wszechstronnego konkursu konia wierzchowego (WKKW). 

    W Polsce znajduje się około tysiąca klaczy i około stu ogierów rasy małopolskiej. Właśnie w Małopolsce znajdują się najbardziej znane stadniny koni małopolskich: w Walewicach, Białce, Prudniku, Stubnie i Trzebienicach.  

    Najsłynniejszym koniem małopolskim był ogier Ramzes, urodzony w 1937 roku w majątku Wojcieszków, należącym do Marii hrabiny Plater-Zyberk (1872-1964). Był on pierwszym koniem sportowym rasy małopolskiej. Podczas okupacji trafił do Prus Wschodnich, gdzie brał udział w konkursach skoków przez przeszkody. Był też wybitnym reproduktorem, widnieje w rodowodach wielu koni sportowych. 

    Innym, dobrze znanym koniem rasy małopolskiej był Artemor – wałach, który pod Janem Kowalczykiem zdobył złoty medal olimpijski w indywidualnym konkursie skoków przez przeszkody w Moskwie w 1980 roku. ​​​​​​​

    Iwona Czechowska

    Koń małopolski potrzebuje pasz wysokowłóknistych, o niskim poziomie węglowodanów. Jeżeli będzie otrzymywał ich zbyt dużo w pożywieniu (np. owoce, warzywa korzeniowe czy zielone), w przewodzie pokarmowym dojdzie do gwałtownej fermentacji, wytworzy się nadmiar kwasu mlekowego, pH ulegnie obniżeniu, co spowoduje uwolnienie endotoksyn. Te zaś, trafiwszy do krwiobiegu, spowodują stan zapalny tworzywa kopytowego – dietozależny ochwat u konia, bardzo bolesne i często niebezpieczne schorzenie. 

    Ile żyją konie małopolskie? Są wytrzymałe i długowieczne, mogą dożyć 25-30 lat. 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci