Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Konie

Koń fryzyjski — opis rasy, charakter, cena

Opublikowane: 22:09 Przeczytasz w: 4 min

Konie fryzyjskie to jedna z najstarszych ras koni. Podobne zwierzęta wykorzystywane były na wojnach jeszcze w czasach wczesnego średniowieczna. Obecnie spotykamy je niemal na całym świecie. Są uwielbiane przez hodowców i miłośników koni.

Spis treści

    Historia konia fryzyjskiego sięga aż 2 tysięcy lat wstecz. Pochodzą od prymitywnego konia leśnego. Te niezwykłe zwierzęta zachwycały i dalej zachwycają jeźdźców swoją wszechstronnością, siłą i motywacją do współpracy z człowiekiem. Współczesny koń fryzyjski powstał przy wzmocnieniu krwią koni iberyjskich. Jego wyjątkowa uroda i inteligencja sprawiają, że wiele osób marzy o posiadaniu przynajmniej jednego osobnika w swojej stajni.

    Koń fryzyjski — charakter

    Jaki z charakteru jest fryz? Podobnie jak niektóre polskie rasy koni (przede wszystkim koń małopolski) jest odważny, bardzo chętny do współpracy i wrażliwy na sygnały, które dostaje od człowieka. Ufa swojemu jeźdźcowi. Ze względu na stabilny temperament jest chętnie wybierany do zadań rekreacyjnych i wycieczek w plener. Nie wykazuje skłonności do płoszenia się nawet w trudnych sytuacjach.

    Źródło: 123rf.com

    Jak wygląda koń fryzyjski?

    Konie fryzyjskie to zwierzęta o solidnej budowie ciała. Mają harmonijne proporcje, które podkreślają ich elegancję. Jako konie ogólnoużytkowe łączą w sobie siłę z lekkością i zwinnością. Grzbiet koni fryzyjskich jest krótki, mocny i prosty, a lędźwie są dobrze umięśnione. Fryzy mają długie, silne i muskularne kończyny zakończone kopytami, które są zwarte i mają charakterystyczny, szeroki kształt.

    Książkowy wzrost dorosłego konia tej rasy powinien wynosić około 160 cm. Najbardziej pożądane umaszczenie koni fryzyjskich to kare (czyli czarne) Rzadziej występują również osobniki gniade lub brunatne. Zarówno grzywa jak i ogon są gęste, długie i falujące co tylko podkreśla wyjątkową elegancję tych zwierząt.

    Koń fryzyjski biały – czy taka maść istnieje?

    Wiele osób zastanawia się, czy w pewnym okresie swojej historii konie fryzyjskie zaczęły występować w umaszczeniu białym. Niestety nie. Konie tej rasy mogą być wyłącznie jednolicie ciemne (najlepiej kare). Może występować biała gwiazda na czole, ale to jedyne dopuszczalne białe znaczenie. Być może istnieją konie w typie fryzów, o jasnym umaszczeniu. Takie zwierzęta z pewnością nie przeszłyby jednak oceny koni rasowych.

    Koń fryzyjski albinos – czy to możliwe?

    Hodowla koni fryzyjskich, które na wczesnym etapie uszlachetniono krwią koni iberyjskich skupiła się na rozmnażaniu wyłącznie ciemnych osobników. A co z albinosami? Panuje powszechne przekonanie, że w każdym gatunku może przyjść na świat albinos. To jednak nie prawda. U koni osobniki z pozbawioną pigmentu sierścią i czerwonymi oczami rodzą się ekstremalnie rzadko.

    Zdrowie koni fryzyjskich

    Ile żyją konie fryzyjskie? Utrzymane w dobrym zdrowiu osobniki mogą doczekać w dobrym zdrowiu nawet 30. urodzin. Jako rasa fryzy nie są szczególnie podatne na choroby. Nieco częściej niż u innych ras występuje u nich zwichnięcie rzepki. Jest to związane z charakterystycznych dla koni fryzyjskich wyniosłych chodem.

    Ile kosztuje koń fryzyjski — cena

    Ile trzeba zapłacić za czystej krwi konia fryzyjskiego? Ceny są bardzo różne i wahają się od 20 do nawet 60 tysięcy złotych. Ostateczna kwota zależy między innymi od:

    • wieku zwierzęcia,
    • stopnia jego ujeżdżenia,
    • potencjalnych tytułów,
    • umaszczenia,
    • płci.

    Konie fryzyjskie — podsumowanie

    Konie fryzyjskie to piękne i majestatyczne a przy tym wszechstronne zwierzęta. Sprawdzają się w rekreacji, lekkich sportach i cięższych pracach. Przed wiekami służyły jako konie bojowe. Pojawiły się w wielu dziełach kultury. Są bardzo cenione przez miłośników koni z całego świata a związki hodowców tej rasy działają również w Polsce.

    Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat gatunku i poznać odpowiedzi na różne pytania (na przykład ile trwa ciąża u konia), koniecznie przeczytaj nasze pozostały artykuły.

    Bibliografia
    1. M. Haller: Rasy Koni. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1997 N. Janikowska, „Dlaczego fryz jest kary...??"

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 5,0 | liczba ocen: 1
    0/400
    jureczkoPati
    5
    21.07.2024

    Nasi eksperci