Zakaz posiadania psów rasy American XL Bully w Wielkiej Brytanii staje się faktem. Zgodnie z oświadczeniem z 19 września 2023 roku premiera Rishi Sunaka, ma wejść w życie jeszcze przed zakończeniem 2024 roku. To reakcja na kolejny tragiczny przypadek śmiertelnego pogryzienia człowieka przez przedstawiciela tej konkretnej rasy. Przekonajmy się, jak zmieni się prawo na wyspach brytyjskich.
Spis treści
Źródło: The Washington Post
Śmiertelne pogryzienia i reakcja władz Wielkiej Brytanii
Niedawno premier Wielkiej Brytanii wyraził głębokie zaniepokojenie kwestią bezpieczeństwa społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. W swoim komunikacie na platformie X (dawniej znanej jako Twitter) podkreślił, że rasa American XL Bully stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia Brytyjczyków. Zgodnie z jego deklaracją nie był to odosobniony przypadek problem kilku źle wychowanych psów, ale bardziej systemowy wzorzec zachowań, który nie może być tolerowany.
Nowe informacje o tragicznym zdarzeniu, w którym mężczyzna zmarł po ataku dwóch psów, prawdopodobnie American XL Bully, zwróciły uwagę na natychmiastową potrzebę podjęcia działań. Kiedy w mediach poinformowano o śmierci mężczyzny w Walsall, środkowo-zachodniej Anglii, właściciel psów został aresztowany pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci. Tego samego dnia policja ogłosiła poszukiwania właściciela psa, który zaatakował czteroletniego chłopca w Londynie, oraz upubliczniła informacje o czterech osobnych atakach tej rasy na dzieci w hrabstwie South Yorkshire.
Rasa American XL Bully
American Bully to rasa wyhodowana w latach 80. XX wieku jako mieszanka amerykańskiego pitbulteriera. Wersja XL, osiągająca wagę nawet powyżej 60 kilogramów największa odmiana American Bully. Aktualnie hodowla i posiadanie American XL Bully w Wielkiej Brytanii nie podlega żadnym ograniczeniom, co stanowi pewne wyzwanie w kontekście wprowadzenia zakazu.
Zakaz posiadania psów rasy American XL Bully
Po opublikowaniu nagrania, na którym pies tej rasy zaatakował 11-letnią dziewczynkę w Birmingham minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Suella Braverman wezwała do zakazu posiadania American XL Bully. Zgodnie z doniesieniami magazynu „The Sun”, psy American XL Bully były zaangażowane w dziewięć przypadków śmiertelnego pogryzienia ludzi w ciągu ostatnich dwóch lat, z czego aż w trzech przypadkach ofiarami były dzieci. To niepokojące statystyki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że psy tej rasy odpowiadają za niemal trzy czwarte wszystkich śmiertelnych ataków, mimo że dana rasa jest stosunkowo rzadka.
Zakaz jako wątpliwy sposób walki z nieodpowiedzialnymi właścicielami
Za decyzję o wprowadzeniu zakazu hodowli tej rasy psów odpowiada ministerstwo środowiska, żywności i spraw wiejskich. Wcześniej ministerstwo zakazało także posiadania i hodowli amerykańskiego pitbulteriera, tosy, doga argentyńskiego i fila brasileiro. Jednak specjaliści uważają taki pomysł za nietrafiony, choćby z uwagi na to, że zakaz nie obowiązuje mieszańców. My też skłanialibyśmy się ku zastosowaniu innych środków zapobiegawczych, takich jak planowane w Holandii wprowadzenie obowiązkowych kursów dla wszystkich opiekunów psów.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.