Źródło: 123rf.com
  • Zoocialowe news

Relacja z XXXI Międzynarodowego Kongresu Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ w Łodzi

Opublikowane: 12:04 Przeczytasz w: 3 min

W ubiegły weekend (17.11.23 – 19.11.23) już po raz trzydziesty pierwszy odbył się Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt w Łodzi.

Spis treści

    To ogromne wydarzenie co roku przyciąga rzeszę lekarzy i techników weterynarii z całej Polski. W trakcie Kongresu istnieje możliwość wysłuchania wyjątkowych wykładów prelegentów z całego świata i nawiązania współpracy z renomowanymi firmami farmaceutycznymi. W trakcie uroczystości przewidziany jest również bankiet, podczas którego lekarze mają możliwość spotkania znajomych z lat studenckich i wspólnego świętowania.

    Sobotę rozpoczął niezwykle interesujący wykład amerykańskiego kardiologa weterynaryjnego Williama D. Saxona: „Kardiomiopatia kotów – intensywna i krytyczna opieka”. Prelegent podzielił się ze słuchaczami swoimi metodami leczenia kotów dotkniętych HCM. Szczególną uwagę poświęcił badaniu klinicznemu pacjenta podejrzanego o kardiomiopatię.

    Bardzo wartościowy okazał się również wykład lek. wet. Rafała Niziołka dotyczący zasłabnięć u psów i kotów. Okazuje się, że temat ten jest o wiele bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Słuchacze dowiedzieli się, w jaki sposób różnicować omdlenia na tle kardiologicznym i nerwowym.

    Archiwum własne Jagody Cinciały

     

    Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje dr Magdaleny Kraińskiej, specjalistki nefrologii i urologii weterynaryjnej, zatytułowane: „Znacznie nadciśnienia tętniczego i białkomoczu u kotów z przewlekłą chorobą nerek” oraz „Różne oblicza przewlekłej choroby nerek”. Chętnych na wykłady pani doktor było tak dużo, że niektórzy słuchacze zmuszeni byli siedzieć na podłodze! Nie przeszkadzało to jednak w zdobywaniu nowej wiedzy na temat przewlekłych schorzeń układu wydalniczego.

    Niedziela upłynęła pod znakiem prelekcji kanadyjskiej specjalistki chorób kotów Susan Little. Pani doktor podzieliła się ze słuchaczami swoją wiedzą na temat diagnostyki chorób dolnych dróg moczowych i postępowania w przypadku zatkania cewki moczowej u kotów. Następnie odbył się jej wykład zatytułowany „Postępowanie z kotami z chorobami górnych dróg oddechowych”. Doktor Susan Little to niezwykle ciepła osoba o wspaniałym poczuciu humoru. Podczas swoich przemówień wielokrotnie zwracała uwagę na odpowiednie postępowanie z kotami podczas wizyty.

     

    Archiwum własne Jagody Cinciały

    W trakcie całego Kongresu usłyszeć można było również wiele innych ciekawych prelekcji. Tego typu wydarzenia to wspaniała okazja do spędzenia czasu z inspirującymi ludźmi ze środowiska weterynaryjnego, z którymi warto wymienić się doświadczeniami dotyczącymi codziennej praktyki lekarskiej.

    Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt to doskonała szansa na zdobywanie nowej wiedzy, którą można następnie wdrożyć do swojej codziennej pracy. Zawód lekarza weterynarii to nieprzerwany rozwój, a nauka nie kończy się wraz z odebraniem dyplomu. Wiąże się to z uczestnictwem w różnego rodzaju konferencjach i kongresach. Na całe szczęście, oprócz intensywnej nauki w trakcie tego typu wydarzeń można również świetnie się bawić w doborowym towarzystwie.

    Następny Kongres PSLWMZ już za rok. Nie może nas tam zabraknąć!

    Archiwum własne Jagody Cinciały

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci