Mastif Tybetański

Mastif Tybetański to imponujący pies o solidnej budowie i charakterystycznym wyglądzie. Posiada potężne ciało, szeroką klatkę piersiową i mocne kończyny. Jego gęsta, długa sierść nadaje mu charakterystyczny wygląd, a najczęściej spotykanym umaszczeniem jest złocisto-rdzawa z czarnymi lub ciemnobrązowymi elementami.

Głowa mastifa Tybetańskiego jest proporcjonalna do ciała, z wyrazistym, mocnym kufem. Ma szerokie, głęboko osadzone oczy o spokojnym i mądrym wyrazie. Uszy są średniej wielkości, zwisające i pokryte długą sierścią. Charakterystyczne są także fałdy skóry na twarzy oraz ogromna, puszysta plama na grzbiecie, okolicy szyi i karku, tworząca swego rodzaju "grzywę".

Charakter mastifa Tybetańskiego to zazwyczaj spokojny, godny, lojalny i niezależny. Jest silnie związany z rodziną i opiekuńczy, szczególnie wobec dzieci. Potrafi być czujny, co sprawia, że może pełnić rolę psa stróżującego. Ważne jest właściwe szkolenie i wczesna socjalizacja, aby zapewnić mu zrównoważony charakter i dobre zachowanie.

Wielkość Wielkość: Olbrzym
Waga Waga: 40-50 kg
Długość życia Długość życia: powyżej 15 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

Linienie: Obficie linieje

Mastify tybetańskie linieją dwa razy do roku i trzeba je wtedy wyczesywać codziennie. W przeciwnym razie podszerstek może utworzyć skorupę z filcu przy skórze, którego ciężko będzie się pozbyć. Poza okresami linienia, psy te warto czesać raz na tydzień. 


 

Gatunek włosa: Długa

Ta majestatyczna, olbrzymia rasa charakteryzuje się bardzo gęstą i długą sierścią, która przypomina grzywę lwa. Włos okrywowy jest prosty i nastroszony, a podszerstek wełnisty i bardzo gęsty. Samce mają bardziej imponującą okrywę włosową. 

Umaszczenie w rasie może być czarne, błękitne z podpalaniem lub bez niego, złote, lub śniade. 

 

Osobowość

Osobowość

Szczekliwość: Tylko w razie alarmu

Psy te nie są szczekliwe, chyba że… alarmują właśnie o wejściu intruza na posesję. Wtedy usłyszymy ich donośny, mocny głos, którego będą używać nawet w nocy, aż do momentu, gdy zaalarmowany opiekun nie sprawdzi, czy wszystko w porządku. Są psami typowo stróżującymi, ale nie obrończymi, dlatego też poza posesją nie powinny być agresywne. Zdecydowanie nie będą odstraszać szczekaniem ludzi czy psów na ulicy. 

 

Aktywność: Odpowiedni do małych przestrzeni

Mastify tybetańskie nie są zbyt aktywne i nie nadają się do sportów wyczynowych, biegania ani długich wypraw w góry latem. Najchętniej stróżować będą na posesji, co nie oznacza, że nie muszą wychodzić poza nią. Jak najbardziej powinny odbywać normalne spacery do lasu, czy do parku przynajmniej raz na kilka dni.

 

Podatność na układanie: Dobra

To psy typowo stróżujące, co oznacza, że nie będą ślepo wykonywać komend przewodnika niczym owczarki. Oczywiście można uczyć je poleceń, a nawet sztuczek metodami pozytywnych wzmocnień, ale nie oczekujmy tu cudów. Mastify tybetańskie potrzebują mądrego, bardziej doświadczonego i zrównoważonego przewodnika. Pomimo swojej wielkości i pewności siebie nie powinny być uczone z agresją i przemocą. Są to psy równie niezależne, co wesołe i chętnie oddadzą się harcom oraz cenią sobie kontakt socjalny ze swoim opiekunem i rodziną. Metoda twardej ręki nie jest dla nich, raczej potrzebna jest tu konsekwencja i partnerstwo. 

 

Predyspozycje użytkowe: Stróżujący

Użytkowością mastifa tybetańskiego jest stróżowanie. To ono jest jego pasją i powołaniem, a pilnowaniu swojej rodziny i posesji odda najchętniej cały swój czas. Innego rodzaju szkolenie jest możliwe, ale na pewno nie takim poziomie, jak z wieloma innymi rasami.

Uspołecznienie

Uspołecznienie

Stosunek do innych zwierząt domowych: Toleruje

Mastify tybetańskie nie są zbyt przyjazne wobec obcych psów, a nie daj boże, gdy te próbują wejść na ich posesję. Odpowiednio szkolone, na obce psy w parku będą reagować obojętnością lub dogadają się, z co bardziej uległymi. Wobec swojego stada nie są agresywne, ale na pewno stanowcze i dominujące, dlatego mogą nie dogadać się z drugim przedstawiciel tej samej płci w podobnym wieku. Do dorosłych mastifów najlepiej wprowadzać szczenięta o niedominującym charakterze.

Stosunek do dzieci: Opiekuńczy

Swojej rodzinie mastify tybetańskie są wierne, oddane i kochające. Świetnie tolerują dzieci i są cierpliwe wobec nich, co nie znaczy, że dzieci powinny wchodzić psu na głowę, dosłownie i w przenośni. Należy pamiętać o dobrej socjalizacji i wyprowadzaniu na spacery, gdyż mogą przestać tolerować ludzi w ogóle i stać się agresywne. 

 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: nie

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.