REKLAMA

Basset hound

Basset Hound to rasa psa o charakterystycznym wyglądzie i unikalnych cechach. Są niskiego wzrostu, ale mają krępą budowę ciała. Ich krótka sierść często występuje w różnych kolorach, w tym tricolor (czarny, biały i brązowy), i jest gładka i gęsta. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech Bassetów Hound są ich długie, opadające uszy, które nadają im uroczy wyraz twarzy. Mają również wydłużony nos, który jest doskonały do wykrywania zapachów.

Charakter Basset Hounda jest spokojny, przyjazny i lojalny wobec swoich właścicieli. Są znani z doskonałego węchu, co sprawia, że są wykorzystywani jako psy tropiące w polowaniach. Jednakże, mimo że są zdolni do pracy, są również bardzo towarzyscy i często tworzą silne więzi z rodzinami. Wymagają umiarkowanej aktywności fizycznej, a także odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, aby być dobrze wychowanymi towarzyszami życia domowego.

Ogólnie rzecz biorąc, Basset Hound to wyjątkowy pies, który posiada zarówno charakterystyczny wygląd, jak i spokojny temperament, co czyni go cenionym towarzyszem rodziny i doskonałym psem do życia w domu.

Wielkość Wielkość: Średni
Waga Waga: 20-30 kg
Długość życia Długość życia: 9-12 lat
Cechy fizyczne

Cechy fizyczne

rozwiń schowaj

Linienie: Słabo linieje

rozwiń schowaj

Psy rasy basset hound odznaczają się umiarkowaną skłonnością do linienia. Przedstawiciele tej rasy muszą być poddawani regularnemu szczotkowaniu, szczególnie w sezonie letnim. Natomiast zimą warto wyposażyć się w wysokiej jakości ochronę przed mrozem w postaci kubraczka lub kurtki, ponieważ sierść bassetów tego typu pozbawiona jest podszerstka. 

 

Gatunek włosa: Krótka

rozwiń schowaj

Przedstawiciele rasy basset hound odznaczają się krótką, zwartą i przylegającą sierścią porastającą dość luźną skórę. Ich włos nie może być cienki, a całe ciało okalać mają kontury o prostych liniach, pozbawione frędzli i dłuższego włosia. Obecność długiego, miękkiego i frędzlowatego włosa stanowi poważną wadę.

Przedstawiciele rasy basset hound najczęściej występują w następujących dwóch wariantach umaszczenia: 

  • trójbarwne – elementy czerni, bieli i rudości,

  • dwubarwne – cytrynowe z białym. 

Warto jednak zaznaczyć, że dopuszczalne są wszystkie umaszczenia występujące u psów gończych. 


 

Osobowość

Osobowość

rozwiń schowaj

Szczekliwość: Często

rozwiń schowaj

Basset hound to pies pierwotnie wykorzystywany podczas polowań, który wyróżnia się melodyjnym i donośnym głosem, przez co może być określany jako szczekliwy. Warto jednak wspomnieć, że ta rasa nie sprawia większych problemów wychowawczych, jeśli zostanie odpowiednio ułożona i zsocjalizowana. 

Aktywność: Wystarczy regularny spacer

rozwiń schowaj

Przedstawiciele rasy basset hound potrzebują regularnego ruchu, szkolenia i zabawy. Są to psy aktywne i podatne na szkolenie, które jednocześnie cenią sobie czas spędzony w warunkach domowych z opiekunem, dlatego sprawdzą się jako psy rodzinne. 

 

Podatność na układanie: Bardzo wysoka

rozwiń schowaj

Psy tej rasy są bardzo pojętne, jednak tylko w kontakcie z doświadczonym trenerem i opiekunem, który potrafi umiejętnie wykorzystać ich naturalne predyspozycje. Jak większość psów myśliwskich, najlepiej reagują na pozytywną motywację i dużo uwagi ze strony opiekuna. 

Predyspozycje użytkowe: Myśliwski

rozwiń schowaj

Rasę basset hound pierwotnie wykorzystywali francuscy mnisi do polowania w gęstym poszyciu leśnym. Jednak od tego czasu sporo się zmieniło i obecnie przedstawicieli rasy basset hound zobaczymy raczej w roli psów rodzinnych i towarzyszących, a niekiedy stróżujących. 

 

Uspołecznienie

Uspołecznienie

rozwiń schowaj

Stosunek do innych zwierząt domowych: Przyjazny

rozwiń schowaj

Przedstawiciele tej rasy świetnie czują się w mniejszych i większych sforach psów i zwierząt domowych, dlatego basset hound z powodzeniem może sprawdzić się jako kolejny pies w rodzinie. 

 

Stosunek do dzieci: Życzliwy

rozwiń schowaj

Przedstawiciele rasy basset hound poddane socjalizacji i odpowiedniemu wychowaniu świetnie sprawdzają się w roli psów rodzinnych. Są dość cierpliwe i łagodne nawet wobec małych dzieci, pod warunkiem, że te nauczone są zasad kontaktu z psami. 


 

Rasa objęta obowiązkiem pracy: tak

Oceń artykuł

Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
0/400

Brak komentarzy

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tej rasy.

Dostosowujemy się do Ciebie

Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.